29
2022
2019-11-12

Finał "Tygodnia Chleba i Zdrowego Stylu Życia"


W piątek 25 października 2019 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury miał miejsce uroczysty finał „Tygodnia Chleba i Zdrowego Stylu Życia”, organizowanego od 11 lat przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. S. Reymonta.

Z roku na rok przedsięwzięcie ma coraz bogatszy program: wystawy, prezentacje, konkursy, gazetki, zajęcia w piekarniach, zajęcia fitness, warsztaty sporządzania ciasta chlebowego, spotkania z dietetykiem, okolicznościowe występy, możliwość określenia swojego BMI, poziomu cukru we krwi i ciśnienia oraz interpretacja wyników. Od 2017 r., kiedy gośćmi „Tygodnia Chleba…” byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych, akcja nabrała rozmachu, a od 2018 r., dzięki współpracy z SOK, jest otwarta dla regionu.

Na tegoroczne podsumowanie do SOK przybyli liczni goście, m.in Paweł Smoliński i Andrzej Kołodziejczyk z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, ks. kanonik Antoni Sieczkiewicz – diecezjalny duszpasterz rolników i proboszcz parafii w Grodzisku, delegacja Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta w Sokołowie Podlaskim, przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem i zakładów współpracujących z ZS CKR, dyrektorzy sokołowskich szkół podstawowych. Nie zabrakło uczniów najstarszych klas szkół podstawowych, którzy mieli okazję zapoznać się z możliwościami w kształcenia w wyjątkowej placówce, jaką jest sokołowski „Rolnik”.

Wszystkich powitał Sławomir Wróblewski - dyrektor ZS CKR. W swoim wystąpieniu mówił między innymi o odwiecznym szacunku dla chleba w polskiej kulturze. Podkreślił, że wywodzi się ona z kultury wsi i jest zakorzeniona w chrześcijaństwie. Przypomniał też postać patrona szkoły. Nie zabrakło odwołania do cytatu z „Chłopów”: „Nie patrzcie na człowieka, jeno na jego uczynki”.

Poruszające słowa skierował do zebranych, a szczególnie do młodzieży ks. A. Sieczkiewicz. Mówił o zniewoleniu m.in. Internetem, kulcie pieniądza. „Co po nas zostanie” - pytał w tym kontekście, nawiązując do wspaniałego wielowiekowego polskiego dziedzictwa. Przekonywał, że kultury nie tworzy się pod dyktando innych, prosił o samodzielność myślenia. Apelował też o poszanowanie przyrody, przytaczając ludowe przysłowie: „Pan Bóg skruszonemu przebacza zawsze, człowiek czasami, natura nigdy”.

Z kolei gospodarz miejsca, dyrektor Marcin Celiński witając zebranych zaakcentował, że wspólne świętowanie to rdzeń naszego narodu, a etymologia słowa kultura wskazuje na jej nierozerwalne związki z uprawą, jej wychodzenie od chleba. „Kultura to zespół wytworzonych myśli i czynów, to kultura wartości” - mówił. Przekonywał, że polska kultura jest fenomenem, który zachwyca świat. Apelował, żeby być z niej dumnym, zachwycać się nią i nie dać zaginąć naszemu dziedzictwu.

Następnie uczniowie przybliżyli zebranym przebieg Tygodnia Chleba. Po części oficjalnej młodzi artyści z ZS CKR zaprezentowali niezwykle widowiskowy spektakl - „Wesele Boryny” na podstawie fragmentu epopei „Chłopi”. Uczniów przygotowały Beata Czapska – Gram i Agnieszka Borysiak (reżyseria), Dorota Ratyńska i Małgorzata Krakowska (choreografia), oprawa muzyczna- szkolny zespół The Rolnik Stones pod kierunkiem Michała Ostromeckiego. Publiczność z wielkim zainteresowaniem oglądała przedstawienie i nagrodziła występujących gorącymi i brawami.

Po doznaniach duchowych i artystycznych przyszedł czas na doznania zmysłowe. W Galerii DOM można było podziwiać wystawę „Biesiada po staropolsku”, przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem Edyty Krasnodębskiej i Doroty Imielińskiej oraz Władysławy Kiciak i Małgorzaty Stańskiej. Nie zabrakło możliwości popróbowania pysznego, zdrowego i różnorodnego pieczywa oraz przetworów mięsnych. Uczniowie pod kierunkiem Małgorzaty Krasnodębskiej - Jacenciuk prowadzili warsztaty pieczenia chleba. Plakaty wyeksponowane w Galerii promowały zdrowy styl życia. Rozstrzygnięto też konkursy. Oto laureaci: „ZDROWE ŚNIADANIE” - 1. Magdalena Kądziela i Krzysztof Kowalczyk, 2. Magdalena Gałecka i Kinga Piepióra, 3. Joanna Sówka i Tomasz Skomorucha; prezentacja promująca zdrowy styl życia - Kamil Gąsowski.

Bez wątpienia cele akcji czyli podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami oraz promowanie zdrowego stylu życia i polskiej żywności zostały osiągnięte.

Wieści Sokołowskie sprawowały patronat medialny nad wydarzeniem.
















J.O.  


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe