29
2022
2011-12-01

Farmy wiatrowe coraz bardziej realne!


22 listopada w Liceum Ogólnokształcącym w Kosowie Lackim odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego w sprawie farm wiatrowych, które miałyby powstać na terenie gmin Kosów, Nur i Sterdyń.

W spotkaniu uczestniczyli wójtowie gmin, ich zastępcy, burmistrz Kosowa Lackiego, oraz radni. Na wszystkie zadane przez nich pytania odpowiadał przedstawiciel firmy „Conerga” – Włodzimierz Ehrenhalt.

- Spotkaliśmy się akurat w tym miejscu, dlatego, że jest to budynek bardzo kosztowny, który potrzebuje dużo energii i dużo ogrzewania, a akurat energii będzie dotyczyło nasze spotkanie – mówi burmistrz Kosowa Lackiego – Spotkaliśmy się dzisiaj, aby jeszcze dokładniej zapoznać się  z planami i propozycjami spółki „Conerga”, w temacie budowy farm wiatrowych na terenie naszych gmin. 

-Liczymy na ten region, jesteśmy przekonani, że inwestycja w tym regionie jest możliwa do zrealizowania – dodał Włodzimierz Ehrenhalt.

Umowy intencyjne są zgodą na prowadzenie badań, dzięki którym zostaną wytypowane te miejsca, w których wiatraki będą mogły prawidłowo funkcjonować. Wstępnie przewidziane jest, że w gminie Nur powstanie 6 wiatraków, w Sterdyni 10, a w gminie Kosów Lacki 8. Najprawdopodobniej uda się zrealizować 65% zaplanowanej inwestycji, ale i tak będzie to druga co do wielkości budowa farm wiatrowych w Polsce.

- Ta inwestycja znacząco wpłynęłaby na postrzeganie regionu i jego ekonomikę. – kontynuuje prezes firmy Conerga – Zazwyczaj jest tak, że inwestorzy, którzy widzą aktywnie rozwijającą się gminę, po prostu do niej ciągną.

Jest to z pewnością ogromną szansą dla tego regionu, wiadomo, że nowe inwestycje stwarzają duże szanse rozwoju, są również dodatkowym miejscem pracy dla mieszkańców danej gminy i okolic. Ale, żeby jakakolwiek inwestycja została zrealizowana musi zyskać poparcie mieszkańców. I właśnie ten problem był głównym tematem rozmów lokalnych włodarzy z potencjalnymi inwestorami.

- Największym problemem przed którym wszyscy stajemy jest rozmowa ze społeczeństwem - kontynuuje Włodzimierz Ehrenhalt – Zależy nam na tym, aby mieszkańcy zrozumieli na czym miałaby polegać ta inwestycja i mieli dostęp do informacji, na każdym etapie naszych prac. Musimy uświadomić wszystkim mieszkańcom, nie tylko tym, na których działkach staną wiatraki, ale wszystkim mieszkańcom gminy, że oni również będą czerpali korzyści z tej inwestycji.- przekonuje.

Wójtowie i przedstawiciele gmin zostali zapewnieni, że pracownicy firmy „Conerga” dostarczą im wystarczająco dużo wiadomości, aby mogli w rzetelny sposób rozwiać wszystkie wątpliwości mieszkańców.

Badania, które niebawem rozpoczną się w każdym z wytypowanych regionów będą trwały od 14 – 16 miesięcy i dopiero ich efekty będą podstawą do podjęcia dalszych prac, o których z pewnością poinformujemy na łamach naszego tygodnika.

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Jak się cieszę! Czysta energia, odnawialna! A ja, za ten cud technologii zapłacę w każdym rachunku za prąd. I tak do końca życia i tak do u... śmierci. W normalnym kraju o normalnej gospodarce odnawialne źródła energii mają oczywiście miejsce, są potrzebne, ale tylko wówczas, gdy są konkurencyjne. Klient wybiera je, bo mu się opłaca, a nie wybiera, bo musi, a musi płacić większą cenę niż za prąd uzyskiwany konwencjonalnie. Ideologia i tzw. "walka z ociepleniem globalnym" właśnie sięga do naszych kieszeni. Będziemy płacić więcej, żeby było lepiej, oczywiście nielicznym!

TG
2011-12-05 12:23:31
Strona 1/1






Dane kontaktowe