29
2022
2013-05-17

„eSKa” VIII Festiwal Zespołów Kabaretowych Seniorów z Mazowsza i Podlasia Sokołów Podlaski 2013


Festiwal Zespołów Kabaretowych Seniorów z Mazowsza i Podlasia „eSKa 2013” to forma ukazania  pogodnego, aktywnego i bardzo różnorodnego sposobu spędzania czasu wolnego przez osoby starsze. Kabaretowa forma twórczości artystycznej dostarcza samym Seniorom ogromną radość, daje możliwość satysfakcji z pracy twórczej, dowartościowuje ich, natomiast w oczach odbiorcy budzi podziw i uznanie oraz szacunek.
„eSKa” jest odzwierciedleniem potrzeb i zainteresowań ludzi będących na emeryturze, którzy chcą robić coś dla siebie i dla innych, którzy nie chcą stać na „bocznym torze” życia społecznego w swojej małej ojczyźnie.
Pragniemy udowodnić także, że wiek emerytalny nie musi i nie oznacza biernego pozostawania w domu, zaniechania różnorodnej aktywności. Czas, kiedy ludzie są wolni od pracy zawodowej, jest doskonałym okresem, kiedy można realizować swoje zainteresowania i marzenia.
VIII Festiwal  Zespołów Kabaretowych Seniorów z Mazowsza i Podlasia „eSKa 2013” w tym roku odbył się 12 maja (niedziela) w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Po raz pierwszy to przedsięwzięcie artystyczne zostało zrealizowane w 2006 roku i okazało się, że zyskało aprobatę zarówno wśród wykonawców, jak i mieszkańców naszego miasta. W tym roku gościliśmy 16 zespołów, 2 duety oraz 6 solistów.
Komisja Konkursowa powołana do rozstrzygnięcia VIII Festiwalu Zespołów Kabaretowych Seniorów z Mazowsza „eSKa 2013” w składzie: Wanda Wierzchowska – Przewodnicząca Komisji, Prezes Honorowy Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego; Ewa Zborowska – Buczek – malarka, poetka, aktorka teatru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Siedlcach; Elżbieta Wojciechowska – Pasek – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sokołowie Podlaskim; Artur Mydlak – Dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury; Artur Lis – Dyrektor Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie; po obejrzeniu programów artystycznych w kategorii: zespoły, duety, soliści postanowiła przyznać nagrody:
w kategorii zespoły: I miejsce dla Kabaretu „Szpilki” z Białegostoku;  II miejsce dla Kapeli Łochowskiej z Łochowa; III miejsce dla Zespołu Wokalnego „Zgrana Paka” z Kobyłki.
Dyplom za udział otrzymały następujące zespoły: Klub Kobiet Aktywnych Gwizdalanki – Gwizdały k/Łochowa, Zespół Kłosowianki – Złotokłos, Zespół Barwy Jesieni – Raszyn, Zespół kabaretowy Wspomnienia czar – Szelków, Eko – Kabaret - Urle, Zespół Makowianka – Maków Mazowiecki, Kabaret Leśne Echo – Chojnów k/Warszawy, Kabaret Sami swoi – Czarna Białostocka, Zespół Łochowianie – Łochów, Zespół Mrokowiacy – Mroków, Grupa kabaretowa Młodzi i z duchem - Węgrów, Zespół Wokalny Seniorynki – Sokołów Podlaski
W kategorii duety Komisja postanowiła nie przyznać nagród.
Dyplom za udział otrzymały następujące duety: Krystyna Prokop i Ryszard Radziszewski – Czarna Białostocka, Marianna Latek i Antoni Radłowski – Szelków.
W kategorii soliści Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody: I miejsce – Michał Rusinowicz z Białegostoku; II miejsce – Alina Wolska z Raszyna.
Dyplom za udział otrzymali następujący soliści: Danuta Kalinowska – Sokołów Podlaski; Jadwiga Woźniak –  Sokołów Podlaski; Halina Wiśniewska – Sokołów Podlaski; Krystyna Niedziałkowska – Szelków.
Każdy uczestnik oraz zespół otrzymał pamiątkowy dyplom oraz puchar.
Przy realizacji kolejnych edycji do Komisji Artystycznej zapraszani byli aktorzy i tak gościliśmy: Andrzeja Grabowskiego, Artura Barcisia, Agnieszkę Fitkau – Perepeczko, którzy  na zakończenie festiwalu występowali ze swoim programem jako Gwiazdy Koncertu Galowego.
W tym roku Gościem Specjalnym była Krystyna Podleska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, znana z filmu „Miś” Stanisława Barei. Uczestnicy, goście oraz mieszkańcy Sokołowa Podlaskiego mogli obejrzeć pełen humoru monodram pt. „Mój boski rozwód” w reżyserii Jerzego Gruzy w wykonaniu pani Krystyny.
Była to wzruszająca i pełna optymizmu historia kobiety w średnim wieku, porzuconej przez męża i opuszczonej przez córkę. Teraz na nowo musi odnaleźć swe miejsce na ziemi, sens życia i szczęście. Bohaterka podnosi się po klęskach dzięki poczuciu humoru, młodzieńczej ciekawości świata, a także dystansu do siebie i innych. Ta opowieść to piękna ludzka historia, to tryumf optymizmu i wiary w „kolejny lepszy dzień”. Wszyscy przecież szukamy miłości, ciepła i nie chcemy być samotni.
Przed nami kolejna, IX już edycja Festiwalu, realizowana w następnym roku. Mamy nadzieję, że będzie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i dostarczy zarówno wykonawcom jak i organizatorom satysfakcję z potrzeby kontynuowania tej formy promocji twórczości artystycznej grupy Seniorów.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe