29
2022
2022-10-25

Ekologiczny Zlot Hufca ZHP Sokołów Podlaski


W dniach 23-25.09.2022 roku Sokołów zaludnił się od harcerzy i zuchów uczestniczących w 38. Zlocie Hufca ZHP Sokołów Podlaski im. Janusza Korczaka „Grasz w zielone?”.

Kadrę wydarzenia tworzyli: phm. Marzena Pasik - Komendantka Zlotu, phm. Katarzyna Nawacka - Zastępca Komendanta Zlotu i Szefowa Gry Zlotowej oraz pwd. Mateusz Pasik – Oboźny Zlotu.

Fabuła tegorocznego zlotu dotyczyła ekologii, recyklingu oraz dbania o nasze środowisko przyrodnicze. Tegoroczną bazą zlotową dla zuchów i harcerzy była Szkoła Podstawowa nr 4, w murach której zawsze wszyscy czują się swojsko.

Na apelu powitalnym, po meldunkach i zdaniu raportu przez Komendantkę Zlotu Komendantowi Hufca phm. Sławomirowi Pasikowi, każdy uczestnik zapoznany został z tematyką i sprawami organizacyjnymi biwaku oraz zasadami gry „Grasz w zielone?”, która trwała przez cały zlot. Po apelu zlotowicze udali się na teren Sokołowskiego Domu Harcerza, gdzie odbyło się obrzędowe ognisko, podczas którego w szeregi zuchów i harcerzy włączeni zostali: Julian z 13 GZ Mali Odkrywcy oraz Maja z 13 SDH Cichociemni. Kończąc ognisko dh Marzena Pasik, Komendantka Zlotu, zaprosiła wszystkich do uroczystego ogniobrania.

Ogniobranie jest jednym z najpiękniejszych obrzędów, które wplata płomienny żywioł w harcerskie życie. Podczas obrzędu ognia Komendant Hufca phm. Sławomir Pasik przekazał iskrę wiecznie płonącej watry, iskrę wszystkich harcerskich emocji, iskrę przyjaźni wszystkim uczestnikom zlotu. Następny dzień zlotu przywitał wszystkich wspaniałą pogodą, która sprzyjała grze terenowej. Jej punkty rozstawione były w wielu miejscach miasta. Kluczowymi punktami gry EKO „Grasz w zielone?” były zadania ulokowane na terenie Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych, gdzie patrole segregowały odpady na czas oraz Nadleśnictwa Sokołów. Na terenie nadleśnictwa każdy mógł doświadczyć przyrody zmysłami (chodząc boso po ścieżce sensorycznej), wyszukać na tablicach edukacyjnych informacji o czasie rozkładu śmieci w przyrodzie oraz poznać zapomniane gatunki drzew i krzewów. Różnorodnych punktów i zadań na grze było kilka. Pozwalały one zapoznać się z życiem jeleni, wyodrębnić tropy zwierząt, rozpoznać grzyby jadalne i trujące. Harcerze nazywali leśne rośliny jadalne, z których właściwości będą mogli skorzystać zdobywając Robinsona, a zuchy bawiły się w dendrologów, licząc lata drzew. Na koniec każdy mógł rozwinąć się tanecznie w rytmach „Belgijki”. Popołudnie to był czas na Eko Top Model – pokaz mody recyklingowej, podczas którego wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i zrozumieniem ekologii.

Na zlocie nie zabrakło harcerskiej mszy polowej, sprawowanej przez ks. Artura Rogowskiego SDB. Kolacja natomiast odbyła się pod wiatą, na świeżym powietrzu, na terenie Nadleśnictwa Sokołów. Kiełbaska z ogniska smakowała jak mało kiedy i dodała energii przed tym, na co wszyscy zawsze czekają - Harcovixa i wspólny taniec „Belgijka”.

Ostatni dzień zlotu to porządkowanie terenu oraz apel, w trakcie którego dh Marzena Pasik podziękowała wszystkim za wspólny czas, zabawę według zasad zuchowo-harcerskich i postawę ekologiczną oraz przyznała wszystkim zasłużone tropy. Szefowa Gry - dh Katarzyna Nawacka ogłosiła wyniki gry „Grasz w zielone?”.

Puchar Burmistrza Miasta za zajęcie I miejsca w kategorii zuchowej otrzymała 3. Gromada Zuchowa DZIELNE PLASTUSIE, puchar Burmistrza Miasta za zajęcie I miejsca w kategorii harcerze otrzymała 13. Sokołowska Drużyna Harcerska CICHOCIEMNI im. gen. bryg. Elzbiety Zawackiej Zo.

Na zakończenie apelu Komendant Hufca phm. Sławomir Pasik w imieniu wszystkich zuchów, harcerzy oraz instruktorów podziękował Przyjaciołom Sokołowskiego Harcerstwa za otwarcie swoich serc na działania zlotowe: Panu Bogusławowi Karakuli Burmistrzowi Miasta, Pani Grażynie Skoniecznej Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Sokołowie Podlaskim, Panu Robertowi Płockiemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Sokołów oraz Panu Zbigniewowi Bocianowi Prezesowi Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych w Sokołowie Podlaskim.

Z harcerskim pozdrowieniem Czuj! Czuwaj!



























Oprac. J.O
Fot. ZHP

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe