Effatha przed kolejnym jubileuszem - historia i teraźniejszość
Założony został przez p. Iwonę Mergo i p. Marcina Celińskiego. Ogromny wkład w rozwój zespołu włożył ks. Jarosław Borowiecki, który w latach 1997 – 2005 był jego opiekunem i dyrygentem. Po roku 2005 zespołem opiekowali się z ks. Rafał Wroniecki, ks. Roman Szczypa, ks. Tomasz Radkiewicz, ks. Mariusz Rudzki, ks. Marcin Jędrzejewski oraz ks. proboszcz Stanisław Stachal. Dyrygentem w latach 2005 – 2009 był p. Jacek Krusiewicz. W okresie 1993 – 2011 do zespołu należało łącznie około 150 osób.
Obecnie członkami grupy jest około 20 młodych ludzi zafascynowanych muzyką, którzy tworzą rozśpiewaną i modlącą się razem wspólnotę. Aktualnie od 2009 roku kierownictwo muzyczne chóru i zespołu sprawują Jakub Kamiński i Michał Ostromecki oraz od 2010 roku pełniący także funkcję dyrygenta Piotr Kucharek. Uwielbienie Boga poprzez muzykę, ubogacenie liturgii, stworzenie „klimatu” modlitwy i animacja zgromadzonych w kościele to priorytety EFFATHY. Zespół można usłyszeć na niedzielnych i świątecznych wieczornych Mszach świętych o godz. 19.30. EFFATHA śpiewem wielokrotnie uświetnia także uroczystości w parafii oraz poza nią – śluby, odpusty, rekolekcje, wizytacje duszpasterskie, wydarzenia kulturalne. W lutym 2009 w zespole zrodziła się potrzeba stworzenia nowych spotkań modlitewnych – comiesięcznych niedzielnych Wieczorów Uwielbienia. Spotkania organizowane były wspólnie z ks. Rafałem Wronieckim SDB, młodzieżą z Oratorium im. bł. Filipa Rinaldiego oraz wspólnotami modlitewnymi SARUEL i Odnowy w Duchu Świętym. Inna, wcześniejsza inicjatywa modlitewna, w której zespół aktywnie uczestniczył, to comiesięczne sobotnie apele papieskie - pomysł ks. Romana Szczypy.
W długiej historii zespołu było wiele podniosłych uroczystości, ciekawych wyjazdów, integrujących spotkań. Obecni członkowie EFFATHY wymieniaja między innymi udział w spotkaniach wspólnoty Taize, dwukrotną oprawę liturgii Mszy św. na Jasnej Górze w czasie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej, kilkukrotne warsztaty muzyczne zakończone nagraniem płyt, całodzienną oprawę niedzielnych Mszy św. w różnych parafiach w kraju i w Berlinie, uczestnictwo w Wieczorach Chwały w płockim amfiteatrze i kościele św. Stanisława Kostki, oprawę muzyczna liturgii Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta, wielokrotną oprawę muzyczną liturgii Mszy św. w Drohiczynie (m.in., kiedy w obecności prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego ogłoszono 10 czerwca Dniem Podlasia), prowadzenie zabaw karnawałowych dla najmlodszych mieszkańcow parafii salezjańskiej.
« wróć | komentarze [4]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Ks. Tomasz Radkiewicz nie jest już dawno SDB. Mało tego nie jest już nawet ks :( |
informacja 2016-02-24 12:55:53 |
Nie widzę w artykule żadnych nieścisłości... Ktoś albo szuka dziury w całym albo chce wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na tej stronie heh... |
Ja 2012-02-21 19:37:25 |
Najbardziej lubie pieśni w Wielkim Tygodniu. Po prostu Aniołowie tam śpiewają, gratulacje!! |
Anita 2012-02-14 22:31:20 |
Witam. W artykule jest kilka nieścisłości. Proszę o kontakt autora tekstu (bo tu nie ma nazwiska). Pozdrawiam Iwona Mergo-Golatowska Ps. Dziękuję wszystkim Effathowcom za ich służbę. |
Iwona Merg-Golatowska 2012-02-12 23:34:45 |