29
2022
2012-02-10

Effatha przed kolejnym jubileuszem - historia i teraźniejszość


Założony został przez p. Iwonę Mergo i p. Marcina Celińskiego. Ogromny wkład w rozwój zespołu włożył ks. Jarosław Borowiecki, który w latach 1997 – 2005 był jego opiekunem i dyrygentem. Po roku 2005 zespołem opiekowali się z ks. Rafał Wroniecki, ks. Roman Szczypa, ks. Tomasz Radkiewicz, ks. Mariusz Rudzki, ks. Marcin Jędrzejewski oraz ks. proboszcz Stanisław Stachal. Dyrygentem w latach 2005 – 2009 był p. Jacek Krusiewicz. W okresie 1993 – 2011 do zespołu należało łącznie około 150 osób.

         Obecnie członkami grupy jest około 20 młodych ludzi zafascynowanych muzyką, którzy tworzą rozśpiewaną i modlącą się razem wspólnotę. Aktualnie od 2009 roku kierownictwo muzyczne chóru i zespołu  sprawują Jakub Kamiński i Michał Ostromecki oraz od 2010 roku pełniący także funkcję dyrygenta Piotr Kucharek. Uwielbienie Boga poprzez muzykę, ubogacenie liturgii, stworzenie „klimatu” modlitwy i animacja zgromadzonych w kościele to priorytety EFFATHY. Zespół można usłyszeć na niedzielnych i świątecznych wieczornych Mszach świętych o godz. 19.30. EFFATHA śpiewem wielokrotnie uświetnia także uroczystości w parafii oraz poza nią – śluby, odpusty, rekolekcje, wizytacje duszpasterskie, wydarzenia kulturalne. W lutym 2009 w zespole zrodziła się potrzeba stworzenia nowych spotkań modlitewnych – comiesięcznych niedzielnych Wieczorów Uwielbienia. Spotkania organizowane były wspólnie z ks. Rafałem Wronieckim SDB, młodzieżą z Oratorium im. bł. Filipa Rinaldiego oraz wspólnotami modlitewnymi SARUEL i Odnowy w Duchu Świętym. Inna, wcześniejsza inicjatywa modlitewna, w której zespół aktywnie uczestniczył, to comiesięczne sobotnie apele papieskie -  pomysł  ks. Romana Szczypy.

W długiej historii zespołu było wiele podniosłych uroczystości, ciekawych wyjazdów, integrujących spotkań. Obecni członkowie EFFATHY wymieniaja między innymi udział w spotkaniach wspólnoty Taize, dwukrotną oprawę liturgii Mszy św. na Jasnej Górze w czasie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej, kilkukrotne warsztaty muzyczne zakończone nagraniem płyt, całodzienną oprawę niedzielnych Mszy św.  w różnych parafiach w kraju i w Berlinie, uczestnictwo w Wieczorach Chwały w płockim amfiteatrze i kościele św. Stanisława Kostki, oprawę muzyczna liturgii Drogi Krzyżowej ulicami naszego miasta, wielokrotną oprawę muzyczną liturgii Mszy św. w Drohiczynie (m.in., kiedy w obecności prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego ogłoszono 10 czerwca Dniem Podlasia), prowadzenie zabaw karnawałowych dla najmlodszych mieszkańcow parafii salezjańskiej.

Charakter muzyczny zespołu jest zróżnicowany. EFFATHA nie specjalizuje się w żadnym konkretnym gatunku muzycznym. Współtworzy szeroko pojęty nurt współczesnej muzyki chrześcijańskiej – CCM (Contemporary Christian Music) oraz korzysta z jego doświadczeń i dorobku. Inspiracją dla zespołu są tacy wykonawcy i grupy jak: Michael W. Smith, SARUEL Music, Deus Meus, Mocni w Duchu, Trzecia Godzina Dnia (TGD), Oslo Gospel Choir, Hillsong, Mate.O i inni. EFFATHA to także czterogłosowy chór mieszany, wykonujący tradycyjną liturgiczną muzykę wielogłosową, współczesną i dawną. W swoim repertuarze chór ma utwory kompozytorów salezjańskich (np. ks. A. Chlondowski SDB, C. Cieszyński, ks. I. O. Mański SDB), śpiewy z Taize, muzykę tradycji dominikańskiej ( J. Gałuszka, A. Gouzes OP, P. Bębenek, P. Pałka, J. Sykulski, M. Pospieszalski), muzykę dawną (S. Moniuszko, W. A. Mozart, J. S. Bach, A. Lotti, G. F. Haendel, G. Palestrina, Wacław z Szamotuł, Mikołaj Gomółka, bł. Ładysław z Gielniowa, Cyprian Bazylik z Sieradza). Tak szeroki repertuar to owoc osobistych doświadczeń członków zespołu z muzyką i z Bogiem. Ich wrażliwość muzyczna i duchowość w największym stopniu została ukształtowana przez ks. Jarosława Borowieckiego SDB, spotkania wspólnoty z Taize oraz ks. Romana Szczypę SDB, ks. Rafała Wronieckiego SDB i ks. Tomasza Radkiewicza SDB. Działalność EFFATHY w parafii od zawsze jest bezinteresowna i wynika z chęci podzielenia się swoimi pasjami w celu wspólnego uwielbienia Boga. Jak mówią sami członkowie, EFFATHA pomaga „naładować akumulatory” na kolejne tygodnie życia. Obecnie wiele uwarunkowań wpływa na codzienny trud funkcjonowania zespołu - ponad połowa jego członków mieszka i pracuje lub uczy się poza Sokołowem Podlaskim. Mimo to zespół stara się, w miarę możliwości, spełniać w parafii posługę, której się podjął. Działalność jest regularna i nieprzerwana, a jako grupa ludzi zespół cały czas rozwija się w sensie zarówno muzycznym, jak i duchowym. EFFATHA ciągle szuka nowych członków i następców – tak aby zespół istniał przez kolejne lata. Próby odbywają się w sali między Kościołem, a kaplicą św. Jana

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Ks. Tomasz Radkiewicz nie jest już dawno SDB. Mało tego nie jest już nawet ks :(

informacja
2016-02-24 12:55:53

Nie widzę w artykule żadnych nieścisłości... Ktoś albo szuka dziury w całym albo chce wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na tej stronie heh...

Ja
2012-02-21 19:37:25

Najbardziej lubie pieśni w Wielkim Tygodniu. Po prostu Aniołowie tam śpiewają, gratulacje!!

Anita
2012-02-14 22:31:20

Witam. W artykule jest kilka nieścisłości. Proszę o kontakt autora tekstu (bo tu nie ma nazwiska). Pozdrawiam Iwona Mergo-Golatowska Ps. Dziękuję wszystkim Effathowcom za ich służbę.

Iwona Merg-Golatowska
2012-02-12 23:34:45
Strona 1/1






Dane kontaktowe