29
2022
2012-07-09

EDUSCIENCE w Zespole Oświatowym w Skibniewie


Gimnazjum w Skibniewie szuka sposobów i metod podnoszenia kompetencji uczniów w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii. W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie pierwszej klasy gimnazjum oraz  ich nauczyciele geografii, chemii, fizyki, biologii, matematyki i informatyki przystąpią do pracy w projekcie EDUSCIENCE. Pierwsi jako odbiorcy projektu, drudzy jako użytkownicy - wszyscy z nadzieją na sukces.

 

Atrakcyjne zajęcia

Projekt EDUSCIENCE współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego skierowany jest do uczniów i nauczycieli z 250 losowo wybranych szkół w całej Polsce na wszystkich etapach kształcenia. W województwie mazowieckim wybrano 32 szkoły. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3.4 - projekty innowacyjne.

- Zgłosiliśmy szkołę do udziału w projekcie z nadzieją, że los się do nas uśmiechnie i będziemy mogli zaproponować uczniom atrakcyjne zajęcia na wysokim poziomie - mówi dyrektor szkoły pan Marek Pogorzelski. Dyrektorem i administratorką projektu w szkole w Skibniewie jest Urszula Młynarczuk.

 

Dostęp do wiedzy

Popularyzacja nauk matematyczno-przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży wymaga zastosowania nowoczesnych, innowacyjnych metod i narzędzi. Zajęcia projektowe realizowane będą z wykorzystaniem interaktywnej platformy e-learningowej, w oparciu o materiały przygotowane przez naukowców z Polskiej Akademii Nauk. Inne nowatorskie propozycje w ramach Projektu to np. możliwość samodzielnego wykonywania eksperymentów, profesjonalny dostęp do wiedzy - filmy z wypraw naukowych, pliki audio, telekonferencje z naukowcami PAN, transmisje z przeprowadzanych przez pracowników PAN eksperymentów i badań. Platforma umożliwia np. przeprowadzenie bezpośrednich transmisji satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

 

Nowoczesne nauczanie

W ramach Projektu uczniowie będą mieli okazję odbyć zajęcia lekcyjne w jednym z wybranych obserwatoriów w Książu, Raciborzu, Ojcowie, Belsku, Świdrze i Borowcu oraz w Muzeum Geologicznym w Krakowie. Część zajęć odbędzie się także w Instytucie Oceanologii PAN lub na statku szkoleniowym Horyzont II.  Istotnym elementem Projektu jest również dostęp do nowoczesnej metodyki nauczania. Podręczniki z metodami szybkiego i efektywnego uczenia i uczenia się oraz narzędzia do lepszego rozumienia i zapamiętywania przekazywanych treści usprawnią pracę. Udostępnił je partner Projektu Colin Rose (Accelerated Learning Systems) - brytyjski psycholog, światowej sławy ekspert w dziedzinie nowoczesnych metod efektywnego uczenia się oraz doradca brytyjskiego rządu do spraw edukacji.

 

Piknik edukacyjny

Partnerami Projektu EDUSCIENCE są również American System sp. z o.o., firma z branży informatycznej, posiadająca duże doświadczenie w tworzeniu narzędzi e-learningowych oraz Edukacja Pro Futuro sp. z o.o., która realizuje wiele nowoczesnych projektów edukacyjnych. Liderem Projektu jest Instytut Geofizyki PAN.

Atrakcjami Projektu będą Festiwale Nauki, Pikniki i wycieczki dydaktyczne. Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum w Skibniewie pojadą na wycieczkę do obserwatorium w Borowcu lub w Książu. - Zapraszamy też wszystkich uczniów naszej szkoły oraz gości na Piknik EDUSCIENCE, który odbędzie się w styczniu 2013 roku - informują organizatorzy. Projekt realizowany będzie do końca listopada 2014 roku.

 

Maria Łętowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe