Edukacyjne kino dla gimnazjalistów – odsłona czwarta
Projekcja miała miejsce w sali widowiskowej SOK i jak zwykle swoją wiedzą dzielił się z młodymi widzami p. Andrzej Bukowiecki, dziennikarz, filmoznawca i krytyk filmowy. Tym razem zwrócił on uwagę na zawód operatora filmowego i znaczenie montażu w produkcjach filmowych. Opowiadając o montażu retrospektywnym i akcji rozgrywającej się w kilku planach odwoływał się do historii kina, w przystępny sposób wprowadzając uczniów w kolejne tajniki sztuki filmowej.
Młodzież długimi brawami przyjęła tę uhonorowaną 8 Oscarami, 4 Złotymi Globami i wieloma innymi nagrodami produkcję filmową z 2008 roku. Jeszcze przed projekcją p. Bukowiecki poinformował, że fabuła filmu została oparta na powieści, a ta z kolei przedstawia autentyczną historię. Młodych widzów wzruszyła niezwykła historia życia młodego Hindusa, w której chwile tragiczne przeplatają się ze szczęśliwymi. W rozmowie z gościem z Warszawy gimnazjaliści trafnie odpowiadali na pytania. Dostrzegli, że takie wartości jak miłość, przyjaźń, wiara pomagają przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Nieśmiały, niewykształcony, ale zdeterminowany, bardzo biedny chłopak zaszedł tak daleko, bo potrafił wykorzystać swoje życiowe doświadczenia i prawdziwie kochał. Dawało mu to siłę przetrwania, szczególnie w czasie okrutnego przesłuchania. Przeżycia głównych bohaterów wywoływały dobre emocje, widzowie utożsamiając się z parą młodych zakochanych kibicowali ich uczuciu. Uczniowie wzbogacili też swoją wiedzę na temat gatunków filmowych, wspólnie z prowadzącym określili, że oglądany film mieści się i w konwencji dramatu o miłości, i bollywoodzkiego musicalu. Warto dodać, że na tego typu spotkaniach widać efekty filmowej edukacji młodzieży.
Na zakończenie p. Dorota Pogorzelska w imieniu organizatorów cyklu spotkań z arcydziełami światowego kina zaprosiła na ostatnią przed wakacjami projekcję. 12 czerwca gimnazjaliści obejrzą dokumentalny film „Zatoka delfinów”.
J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu