29
2022
2015-07-03

Dzień Otwarty w WTZ


W Domu Miłosierdzia Caritas im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim od 28 grudnia 2008 roku istnieje Warsztat Terapii Zajęciowej.

Jego inicjatorem był ks. Krzysztof Kisielewicz - ówczesny Dyrektor Caritas, obecnie proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, który spostrzegł problem młodzieży niepełnosprawnej w powiecie sokołowskim. Jednostką organizacyjną, która otworzyła Warsztat jest Caritas Diecezji Drohiczyńskiej 
 
Rokrocznie sokołowski WTZ prezentuje swoją działalność w czasie Dnia Otwartego. W tym roku taki dzień odbył się we wtorek 2 czerwca. W gościnne progi placówki przybyli przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II i nauczyciele na czele z dyrektor Beatą Biernat. Wszyscy goście zapoznali się z zasadami funkcjonowania Warsztatu,  poznali różne formy rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz rekreacji prowadzonej w WTZ i zwiedzili ich siedzibę. 
 
W poszczególnych pracowniach mogli porozmawiać z terapeutami i obejrzeć prace uczestników.
W programie Dnia Otwartego był też poczęstunek, przygotowany w ramach zajęć oraz dyskoteka, której sprzyjała piękna pogoda. Nie zabrakło zabaw, rozgrywek sportowych i konkursów. Wystąpili też uczniowie ZSS pod kierunkiem Grzegorza Nowotniaka, który z humorem prowadził zabawową część imprezy Warsztaty Terapii Zajęciowej WTZ zaczęły powstawać od 1991 r. Są to placówki stwarzające osobom niepełnosprawnym możliwość udziału w rehabilitacji społecznej i zawodowej poprzez terapię zajęciową. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na wyjście z domu, spotkanie się z rówieśnikami, nawiązanie przyjaźni, rozwijanie własnych zainteresowań. Na terenie miasta terapią i rehabilitacją osób niepełnosprawnych z powiatu sokołowskiego zajmują się m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II. WTZ jest finansowany w 90% ze środków PFRON i w 10% ze środków samorządowych. Kontrolę finansową i merytoryczną nad WTZ sprawuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokołowie Podlaskim.
 
Warsztat Terapii Zajęciowej to placówka pobytu dziennego, do której pięć dni w tygodniu dowożonych jest 33 uczestników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej. Zajęcia trwają 7 godzin dziennie i są prowadzone na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji i terapii przygotowanego dla każdego uczestnika. Zajęcia odbywają się w sześciu pracowniach prowadzonych przez instruktorów terapii zajęciowej: Pracowni Gospodarstwa Domowego, Pracowni Florystycznej, Pracowni Krawiecko – Hafciarskiej, Pracowni Multimedialnej, Pracowni Technicznej, Pracowni Rękodzieła Artystycznego.
 
Poza tym prowadzone są zajęcia z zakresu rehabilitacji, wsparcia psychologicznego i różnego rodzaju treningi, np. trening umiejętności społecznych, trening w zakresie wyglądu zewnętrznego i higieny osobistej, kulinarny, ekonomiczny.  
Działalność WTZ jest działalnością o charakterze niezarobkowym. Ewentualny dochód ze sprzedaży prac wykonanych przez uczestników w ramach zajęć jest przeznaczony na integrację społeczną uczestników, wyjazdy, wyjścia do kina, kawiarni. Podopieczni WTZ korzystają również z różnego rodzaju szkoleń i wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Kierownik WTZ Paweł Kryszczuk podkreśla, że placówka jest dumna z postępów terapeutycznych wielu uczestników, którzy małymi kroczkami nauczyli się umiejętności niezbędnych w życiu codziennym.
 
jo

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

są rożne zajęcia może coś sobie znajdę mam ciekawe pomysły tematyka zajęć bardzo lubię nauczycieli którzy nami są zaopiekują na pewno są zajęcia których szybko się uczę nie chce idż to przeszłości kocham te miejsce jestem gotowa zacząć zajęcia i kontynuować własne pomysły

samotna23
2018-08-07 19:08:47
Strona 1/1






Dane kontaktowe