2015-07-03
Dzień Otwarty w WTZ
W Domu Miłosierdzia Caritas im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim od 28 grudnia 2008 roku istnieje Warsztat Terapii Zajęciowej.
Jego inicjatorem był ks. Krzysztof Kisielewicz - ówczesny Dyrektor Caritas, obecnie proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, który spostrzegł problem młodzieży niepełnosprawnej w powiecie sokołowskim. Jednostką organizacyjną, która otworzyła Warsztat jest Caritas Diecezji Drohiczyńskiej
Rokrocznie sokołowski WTZ prezentuje swoją działalność w czasie Dnia Otwartego. W tym roku taki dzień odbył się we wtorek 2 czerwca. W gościnne progi placówki przybyli przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II i nauczyciele na czele z dyrektor Beatą Biernat. Wszyscy goście zapoznali się z zasadami funkcjonowania Warsztatu, poznali różne formy rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz rekreacji prowadzonej w WTZ i zwiedzili ich siedzibę.
W poszczególnych pracowniach mogli porozmawiać z terapeutami i obejrzeć prace uczestników.
W programie Dnia Otwartego był też poczęstunek, przygotowany w ramach zajęć oraz dyskoteka, której sprzyjała piękna pogoda. Nie zabrakło zabaw, rozgrywek sportowych i konkursów. Wystąpili też uczniowie ZSS pod kierunkiem Grzegorza Nowotniaka, który z humorem prowadził zabawową część imprezy Warsztaty Terapii Zajęciowej WTZ zaczęły powstawać od 1991 r. Są to placówki stwarzające osobom niepełnosprawnym możliwość udziału w rehabilitacji społecznej i zawodowej poprzez terapię zajęciową. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na wyjście z domu, spotkanie się z rówieśnikami, nawiązanie przyjaźni, rozwijanie własnych zainteresowań. Na terenie miasta terapią i rehabilitacją osób niepełnosprawnych z powiatu sokołowskiego zajmują się m.in. Środowiskowy Dom Samopomocy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół Szkół im. Jana Pawła II. WTZ jest finansowany w 90% ze środków PFRON i w 10% ze środków samorządowych. Kontrolę finansową i merytoryczną nad WTZ sprawuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokołowie Podlaskim.
Warsztat Terapii Zajęciowej to placówka pobytu dziennego, do której pięć dni w tygodniu dowożonych jest 33 uczestników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej. Zajęcia trwają 7 godzin dziennie i są prowadzone na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji i terapii przygotowanego dla każdego uczestnika. Zajęcia odbywają się w sześciu pracowniach prowadzonych przez instruktorów terapii zajęciowej: Pracowni Gospodarstwa Domowego, Pracowni Florystycznej, Pracowni Krawiecko – Hafciarskiej, Pracowni Multimedialnej, Pracowni Technicznej, Pracowni Rękodzieła Artystycznego.
Poza tym prowadzone są zajęcia z zakresu rehabilitacji, wsparcia psychologicznego i różnego rodzaju treningi, np. trening umiejętności społecznych, trening w zakresie wyglądu zewnętrznego i higieny osobistej, kulinarny, ekonomiczny.
Działalność WTZ jest działalnością o charakterze niezarobkowym. Ewentualny dochód ze sprzedaży prac wykonanych przez uczestników w ramach zajęć jest przeznaczony na integrację społeczną uczestników, wyjazdy, wyjścia do kina, kawiarni. Podopieczni WTZ korzystają również z różnego rodzaju szkoleń i wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne organizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Kierownik WTZ Paweł Kryszczuk podkreśla, że placówka jest dumna z postępów terapeutycznych wielu uczestników, którzy małymi kroczkami nauczyli się umiejętności niezbędnych w życiu codziennym.
jo
« wróć | komentarze [1]