Dziecko w sytuacji rozwodu rodziców
Dzieci w wieku przedszkolnym, próbują znaleźć winnego rozpadowi związku. Może to być mama, tata, albo rodzeństwo jednak w większości przypadków będą obwiniać siebie. Dziecko będzie uważać, że swoim złym zachowaniem doprowadziło do rozstania mamy i taty. Warto więc zaznaczyć, że decyzja o rozwodzie jest decyzją rodziców i dzieci nie mają na nią żadnego wpływu. Bardzo ważne jest, aby zapewniać dziecko o swojej miłości, a także dawać konkretne wyjaśnienia gdzie drugi rodzic będzie mieszkał, kiedy i gdzie będzie się z nim spotykał.
Dzieci do trzeciego roku życia, przeżywają silny niepokój wobec utraty codziennej obecności rodzica, który już z nim nie mieszka. Tracą poczucie bezpieczeństwa. W jego zachowaniu mogą być widoczne zmiany nastroju, płaczliwość, lękliwość, problemy z zasypianiem i jedzeniem. Rodzice powinni zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa: być, wspierać, reagować na płacz, towarzyszyć.
Dzieci w okresie szkolnym, odreagowują rozwód rodziców poza domem, np. w szkole. Mogą być nieposłuszne, niezdyscyplinowane i łamać zasady. Zachowania agresywne są formą rozładowania nagromadzonej złości. Niektóre dzieci sprzymierzają się z rodzicem „opuszczonym” odrzucając drugiego rodzica, uważając go za winnego rozpadu rodziny.
Najbardziej burzliwie przeżywają rozstanie rodziców nastolatki. Ich bunt może przejawiać się w agresji, opryskliwości, obojętności i izolowaniu się. Bywa tak, że dzieci w tym wieku zaniedbują obowiązki szkolne, uciekają z domu czy też wchodzą w środowiska, gdzie obecne są alkohol i narkotyki. Starsze dzieci (16-18 lat) mają obawy, że na wzór małżeństwa rodziców, ich własne związki w przyszłości także będą nieudane.
Pełnoletnie dzieci, choć są już zdolne do bardziej racjonalnej oceny sytuacji i na rozstanie rodziców reagują mniej emocjonalnie, mogą czuć się w obowiązku wspierania „słabszego” rodzica i zaniedbywać przez to własne potrzeby np. we własnym związku. Zanim dziecko pogodzi się z nową sytuacją, może upłynąć nawet kilka lat. Proces ten będzie szybszy , im mniej konfliktów będzie między rodzicami. Niestety walka o tytuł „lepszego rodzica” poprzez skargi na drugiego i ciągłe podkreślanie własnej krzywdy, zawsze przyniesie krzywdę samemu dziecku.
Istotną kwestią jest to, żeby rodzic będący w konflikcie z byłym partnerem, oddzielał swoje uczucia i potrzeby od uczuć i potrzeb swojego dziecka. Często relacje emocjonalne między rodzicami i dziećmi po rozwodzie ulęgają zmianie. Warto zadbać o to, aby kontakty rodzica z dzieckiem nie odzwierciedlały żalu i gniewu, który jest odczuwany wobec byłego partnera. Tak sytuacja jest bardzo obciążająca dla dziecka, które kocha oboje rodziców.
Literatura:
Wallerstein J.S. , Blakeslee S.,”Rozwód. A co dziećmi?” 2005
Beisert M. , “Rozwód. Proces radzenia sobie z kryzysem.” 2000
Jakubowska B., “Jak mądrze kochać dzieci. Poradnik dla zagubionych rodziców.” 2005
Stowarzyszenie Mediatorow Rodzinnych, “Gdy rodzina się rozpada -potrzeby, decyzje, rozwiązania” 2006
Artykuł przygotowany w ramach projektu „Bezpieczny Dom”, dofinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W ramach projektu zapraszamy na konsultacje i warsztaty. Fundacja Strefa Pociech Lipowa 5, Sokołów Podlaski.
Autor: Anna Szczycińska. Pedagog i trener rozwoju umiejętności psychologicznych. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Szkole Treningu i Warsztatu Psychologicznego INTRA, Strdium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Niebieska Linia.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu