29
2022
2021-09-14

Dożynki Gminne w Wyrozębach


W niedzielę 5 września w Wyrozębach odbyły się Gminne Dożynki, czyli święto organizowane na cześć rolników, w ramach podziękowania za ich trud i ogrom pracy, który wkładają w to, aby na polskich stołach nigdy nie zabrakło chleba.

Uroczystość poprowadził dobrze wszystkim znany Paweł Kryszczuk – znakomity mówca i prezenter. Na początku powitał gospodarzy dożynek, którymi byli: Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk, przewodniczący Rady Gminy Repki Adam Czarnocki oraz rolnicy z gminy Repki. W kolejnej części odczytał wiersz zadedykowany wszystkim rolnikom. Jego słowa brzmiały:

To co pługiem zaorzesz,
to co ręką zasiejesz,
Wrośnie w twoją ojczyznę,
wrośnie w twoją nadzieję.
To, co zbierzesz we żniwa,
co wymłócisz w mozole,
Będzie pieśnią skowronka,
będzie śladem na czole.
To co dzielić potrafisz,
mnożyć się będzie w pocie,
I rozdzwoni się w sercu,
w błękicie i w złocie.

Po powitaniu gości uroczyście odśpiewano hymn państwowy, a starostowie dożynek Katarzyna Nasiłowwska i Leszek Teodorczuk Przekazali chleb z tegorocznych plonów na rece gospodarzy dożynek.Pani Katarzyna Nasiłowska z mężem Piotrem prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w Wyrozębach-Podawcach od 2004 r. Powierzchnia własnych użytków rolnych wynosi 33 ha. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego, opasowego oraz uprawę roślinną. Liczba stada wynosi 75 sztuk bydła, w tym 26 krów mlecznych.

Państwo Nasiłowscy wielokrotnie korzystali z funduszy unijnych, co umożliwiło rozwój ich gospodarstwa. W nowoczesnym gospodarstwie osiągają wysoką jakość i wydajność mleka. Dzięki zmechanizowanej bazie magazynowej mogą długotrwale przechowywać zebrane plony. Gospodarstwo sukcesywnie powiększane i modernizowane ma bardzo duże perspektywy rozwoju.
W 2019 r. otrzymali nagrodę za zajęcie I miejsca w XVII Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” na etapie regionalnym oraz wyróżnienie na szczeblu wojewódzkim.

Są rodzicami trójki wspaniałych dzieci: Gabrysi, Bartka i Agatki. Państwo Nasiłowscy mają nadzieję, że któreś z ich dzieci w przyszłości będzie prowadziło rodzinne gospodarstwo. Pani Katarzyna jako żona i matka stara się być całodobowym niezawodnym wsparciem dla swojej rodziny.

Pan Leszek Teodorczuk mieszka w Gałkach, z żoną Jolantą i z pomocą synów prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 125 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego. Liczba stada wynosi 140 sztuk w tym 70 szt. bydła mlecznego. W nowoczesnym, sukcesywnie modernizowanym gospodarstwie uzyskują bardzo wysoką wydajność i jakość mleka. Państwo Teodorczukowie odważnie sięgają po środki unijne. Wielokrotnie korzystali z funduszy unijnych, przeznaczając je na rozwój gospodarstwa rolnego, co znacząco wpłynęło na poprawę jego rentowności. W zmodernizowanym gospodarstwie wdrażają także nowoczesne technologie usprawniające prowadzoną działalność rolną. Nowsze, bardziej zaawansowane maszyny pozwalają im zwiększyć wydajność i efektywność pracy. Za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa Leszek Teodorczuk został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa.

Państwo Teodorczukowie mają dwóch synów, którzy wybrali rolniczy kierunek edukacji z myślą kontynuowania dzieła rodziców. Chleb z tegorocznych plonów został podzielony między wszystkich uczestników wydarzenia. Zgodnie ze staropolską tradycją najważniejszym elementem dożynkowym są wieńce. Dawniej wiły go kobiety z kłosów zbóż. Musiały być w nim także kwiaty, jagody, dorodne jabłka, i kiście jarzębiny. Przybierano je jeszcze kolorowymi wstążkami. Zwykle miały kształt piramidy lub korony. Dożynkowe wieńce symbolizowały obfite zbiory. Nie inaczej było tym razem. Wieńce przygotowały reprezentacje z Borychowa, Liszek, Repek, Sawic Wsi, Wasilewa Szlacheckiego, Czapli Andrelewicz, Kobylan Skorupek, Skwierczyna Wsi, Skwierczyna Dworu, Wyroząb – Podawc, Wyroząb – Konat, oraz Ostrówka.

Na uroczystości odczytano również listy okolicznościowe od Senatora RP Wiceministra Zdrowia Waldemara Kraski oraz Posła na Sejm RP Krzysztofa Tchórzewskiego Sponsorami uroczystości byli: Gospodarstwo Rolne Państwa Katarzyny i Piotra Nasiłowskich, Gospodarstwo Rolne Państwa Jolanty i Leszka Teodorczuk, Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrozębach, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim, Związek Komunalny „Paprotnia”, Centrum Szkoleniowe „Acze” w Sokołowie Podlaskim pana Andrzeja Czerkasa, Agencja Rolna Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sokołowie Podlaskim, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Sokołowie Podlaskim, „Sprzedaż węgla” Władysława Września i Gospodarstwo Rolne Katarzyny i Piotra Wrześniów.

Część obrzędową uświetniły występy Zespołu Ludowego „Jabłoniacy", Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz Kapeli „Wuja Krzycha”. Gwiazdą imprezy był zespół Camasutra. Po południu dla gości zagrały jeszcze Zespoły „FREESTYLE” i KPR, a wieczorem dyskotekę poprowadził DJ Formax.

W trakcie trwania dożynek zainteresowani mogli wziąć udział w konkursie organizowanym przez KRUS „Pracuj bezpiecznie w rolnictwie”. Oprócz tego zadbano także o inne atrakcje. Na gości czekały smakołyki z grilla, pyszna grochówka i fotobudka, na dzieci zaś zjeżdżalnie, trampoliny, lody i wata cukrowa. Były także stoiska z zabawkami i balonami. Co istotne, zainteresowanym umożliwiono skorzystanie ze specjalnego punktu szczepień przeciwko CIVID-19.


K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe