29
2022
2022-01-19

Dom Pielgrzyma Izbą Pamięci i Kultury


W czwartek 13 stycznia w Rozbitym Kamieniu odbyło się uroczyste otwarcie stworzonej we współpracy Gminy Bielany z Parafią w Rozbitym Kamieniu Izby Pamięci. Dofinansowanie na realizację zadania pod nazwą „Dom Pielgrzyma Izbą Pamięci i Kultury” w kwocie 250 tys. zł. sfinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach funduszu patriotycznego.

Jak podkreślił na otwarciu przedsięwzięcia Andrzej Ułasiuk, proboszcz parafii w Rozbitym Kamieniu, utworzenie Izby pozwoli na propagowanie wiedzy o historii i dziedzictwie regionu ze szczególnym uwzględnieniem historii mieszkańców parafii Rozbity Kamień, gminy Bielany i powiatu sokołowskiego. Dzięki wyposażonej w stałą ekspozycję i zaplecze edukacyjne Izbie, możliwe będzie prezentowanie w nowoczesny sposób przedmiotów historycznych i dokumentów.

Zbigniew Woźniak, Wójt Gminy Bielany, zauważył, że Izba Pamięci jest bardzo szczególną sprawą, ponieważ gmina od wielu lat dba o pamięć o historii regionu. Włodarz odniósł się do uratowania pałacu w Patrykozach oraz odnowienia starego zabytkowego kościoła i stworzenia w nim Regionalnego Ośrodka Kultury.
- Bardzo cieszę się z takich zadań. Są one bardzo ważne. Gmina to nie tylko infrastruktura techniczna, społeczna, ale również pamięć. Pamięć o naszych przodkach i naszym dziedzictwie. Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie.

Na otwarciu obecna była również przedstawicielka Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, która odczytała pismo Jana Żaryna, dyrektora instytutu. Pogratulował on w nim inicjatywy budowy izby pamięci i przeprosił za swoją nieobecność, wynikającą z obowiązków zawodowych i sytuacji epidemiologicznej.
- Mam nadzieję, że ta Izba będzie miejscem szerokiej oferty edukacyjno-kulturalnej, która będzie okazją do promowania i rozwijania postawy patriotycznej. Fundusz Patriotyczny został powołany, by w wyjątkowy sposób uhonorować bogate dziedzictwo polskiego narodu i naszej kultury. Powstał po to, aby wychowywać młode pokolenia, byśmy dobrze mówili o Polakach z przeszłości, byśmy prawdę mówili o dziedzictwie obozu narodowego i katolicyzmu społecznego. Byśmy w tej prawdzie odkrywali z pokolenia na pokolenie, że warto być Polakiem. Bo Polskość to jest nasz kapitał, który mamy jako naród. Ufam, że to miejsce będzie przestrzenią, w której zarówno lokalna społeczność, jak i odwiedzający Izbę goście będą mogli zapoznać się z bogatym dziedzictwem kulturalnym i spuścizną historyczną tej ziemi. Bez wiedzy o przeszłości niesposób jest bowiem utrzymać swoją tożsamość. Jak zauważył kiedyś Jan Paweł II naród, który traci pamięć, traci swoją tożsamość. Życzę Państwu, by wasz codzienny wysiłek włożony w szerzenie postawy patriotycznej przyniósł konkretne owoce.

List do Zbigniewa Woźniaka Wójta Gminy Bielany oraz ks. Andrzej Ułasiuka proboszcza parafii skierował również Waldemar Kraska, który także nie mógł być obecny na uroczystości osobiście. W jego imieniu list odczytała Dyrektor Biura Senatorskiego Joanna Malinowska. „(…)
- Cieszy mnie fakt, że w Rozbitym Kamieniu powstało miejsce, gdzie gromadzone i eksponowane są przedmioty historyczne, dotyczące tego regionu. Dlatego z wielką przyjemnością objąłem patronatem honorowym to przedsięwzięcie. Zgromadzone zbiory są niewątpliwie bezcennym świadectwem dziedzictwa kulturowego i skarbnicą wiedzy dla wszystkich pokoleń Polaków. Kultywowanie pamięci o przodkach i wydarzeniach z przeszłości jest i zawsze będzie źródłem naszej tożsamości narodowej. Dzięki prezentowanym postawom oraz eksponatom możemy nie tylko poznać historię naszego regionu, ale także wzbudzić refleksję i pamięć o tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym kraju (…).

Na koniec głos zabrał lokalny historyk Jacek Odziemczyk, który opowiedział zgromadzonym o umieszczonej w Izbie Pamięci wystawie jego autorstwa.
- Jeśli chodzi o tę wystawę, to przyszło mi się mierzyć z rzeczą, która jest jedną z trudniejszych. To jest mikrohistoria, to są często ludzie, którzy nie trafiają na łamy ogólnopolskich gazet, czasami są na stronach książek historycznych, odszukać jakieś informacje o nich to rzecz bardzo długa i czasochłonna. Niemniej jednak trzeba to robić, bo każdy, kto zginął i oddał swoje życie dla kraju jest warty szukania. Wystawa jest podzielona na 5 wątków tematycznych. Pierwszy to powstanie styczniowe na terenie gminy Bielany, która ówcześnie nie istniała. Tutaj mamy informacje nie tylko o ks. Brzósce, ale także o innych mieszkańcach, którzy zostali aresztowani i zesłani na Sybir. Na tablicy umieściłem nazwiska, znajdujące się w aktach naczelnika Wojennego Siedleckiego w Królestwie Polskim. Na wystawie znalazł się również Roman Dmowski, jeden z ojców polskiej historii. Pierwsza część to jest jego ogólna historia, druga natomiast ukazuje jego podlaskie korzenie. Na tablicy zawarłem akty prawne, potwierdzające, że dziadek Romana Dmowskiego pochodzi z gminy Bielany. Na kolejnych tablicach znalazły się informacje o podziemiu niepodległościowym na terenie powiatu sokołowskiego. Wspomniałem o bitwie pod Sikorami – tablice zawierają zdjęcia, fragmenty akt archiwalnych i ówczesny układ terytorialny gminy. Kolejne plansze przedstawiają dwie postaci, które do dziś są żywe w historii gminy Bielany – są to Franciszek Piszka „Marynarz” i Zdzisław Stokowski „Nurek”. Kolejny wątek tematyczny to związanie z gminą Bielany 4 postaci – Jan Kuźma, Wiktor Szajkowski, Stanisław Dmowski i Zbigniew Wąsowski oraz ludzie wywiezieni na Sybir. Łącznie na tablicach przedstawiono 115 postaci (116 w opisie końcowym) – 115 wywiezionych do Związku Sowieckiego i jedna, która została wywieziona na Syberię. Oglądając tę wystawę warto zwrócić uwagę na ułożenie chronologiczne. Na początku mamy 63 nazwiska osób, które zostały wywiezione i na Syberii spędziły kilka miesięcy, potem mamy kolejne 4, 8 i 23 osoby, które po kolei wracały z łagrów. Idąc dalej mamy tablice, na których widnieją dokumenty o wywiezionych na Ural. Ostatni fragment, to coś, co powoduje, że moim zdaniem kościół w Rozbitym Kamieniu jest jedynym takim kościołem w Polsce. Ci, którzy wrócili z Sybiru, postawili złożyć szczególny dar. Zamówili obraz Matki Boskiej Anielskiej (aktualnie umieszczony w ołtarzu kościele w Rozbitym Kamieniu), a na jego odwrocie złożyli swoje podpisy. Właśnie to sprawia, że ten obraz staje się unikatem.

Na uroczystości otwarcia przecięto symboliczną biało-czerwoną wstęgę oraz poświęcono pomieszczenie Izby Pamięci. Na koniec zgromadzeni przeszli do Regionalnego Ośrodka Kultury, gdzie wysłuchali występu kolędowo - patriotycznego.

Za projekt graficzny, wydruk oraz montaż wystawy odpowiadała firma Efekt Studio z Sokołowa Podlaskiego.

 












Więcej zdjęć na: 
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/318,izba-pamieci-i-kultury-w-rozbitym-kamieniu.html

K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe