2017-06-24
Dobre wiadomości dla wschodniego Mazowsza
Polska Spółka Gazownictwa do końca 2022 roku zamierza zainwestować na Mazowszu 631 milionów złotych. Gaz zostanie doprowadzony do minimum 19 gmin, w tym do gminy Bielany. Również Sokołów Podlaski odgrywa ważną rolę w tym planie.
O planach na bieżący rok i najbliższe lata to właśnie w Sokołowskim Ośrodku Kultury 12 czerwca mówił Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, któremu towarzyszyli prezesi Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – Piotr Woźniak. W spotkaniu wzięli też udział burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, poseł PiS z Mińska Mazowieckiego Daniel Milewski oraz radni miejscy.
W Sokołowie powstanie stacja redukcyjna, będzie miała za cel zwiększenie stopnia dostępu do sieci gazowej nie tylko w mieście, ale i regionie. Budowa stacji będzie kosztować prawie 2 miliony złotych. Natomiast w biurowcu Parku Przemysłowego już w sierpniu powstanie Punkt, który będzie obsługiwał mieszkańców Sokołowa i całego powiatu. I to jest druga dobra wiadomość, ponieważ dotychczas wszystkie sprawy związane z obsługą domowych przyłączy gazowych sokołowianie musieli załatwiać w Siedlcach lub Mińsku Mazowieckim. Spółka wynajmie trzy pomieszczenia w biurowcu Parku Przemysłowego i w budynku obok – na garaże dla trzech samochodów.
Miejsce na konferencję zostało wybrane nieprzypadkowo. Na wschodnim Mazowszu zaledwie 19 proc. mieszkańców ma dostęp do sieci gazowniczej - to jest jeden z najniższych wskaźników w Polsce. Sieć gazowa jest doprowadzona tylko do Sokołowa. Krajowa Spółka Gazownicza ma plan gazyfikacji całego Mazowsza. Dla wygody codziennego życia mieszkańców to ogromna zmiana, poza tym gaz przyczynia się do czystości powietrza. Otwarcie punktu i stacji w Sokołowie to pierwszy krok w kierunku Polski wschodniej.
Na spotkaniu burmistrz Bogusław Karakula podkreślił, że w efekcie wielu lat mozolnych działań i współpracy z Mazowiecką Spółką Gazową Sokołów jest już zgazyfikowany od kilkunastu lat, ale stacja redukcyjna pozwoli na intensywny rozwój istniejącej już sieci. Nadal wielu sokołowian jest zainteresowanych podłączeniem do sieci. Czas oczekiwania wynosi ok 1, 5 roku, czasem tylko pół roku. Do sieci regularnie podłączają się kolejne firmy i budynki prywatne. Podłączeniem do sieci gazowej jest zainteresowany STBS, gdzie ciągu dwóch lat powstaje średnio ok 80 nowych mieszkań. Wszystkie nowo powstałe budynki STBS korzystają z tej formy paliwa. Sieć gazowa jest także doprowadzona do Parku Przemysłowego i będzie po nim rozprowadzana. Budynek biurowy i strażnica są już ogrzewane piecami gazowymi.
Opr. J.O.
« wróć | komentarze [0]