29
2022
2020-04-21

Do kiedy trzeba będzie nosić maseczki?


 Od czwartku, 16 kwietnia w całej Polsce wprowadzony został obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli noszenie maseczek albo np. szalików i chust w taki sposób, żeby zakrywały nos i usta. Obowiązek nie będzie dotyczył dzieci w wieku do 4 lat oraz osób chorych, które mają problemy z oddychaniem.
 
Do kiedy trzeba będzie je nosić? Rzecznik prasowy rządu Piotr Muller został zapytany o tę kwestię na antenie telewizyjnej Jedynki. Zapowiedział, że nakaz zakrywania nosa i ust będzie jednym z najdłużej obowiązujących obostrzeń. 
 
- „Jeszcze przez wiele tygodni, a może nawet miesięcy, będziemy musieli się liczyć z tym, że będziemy w takiej sytuacji, po to abyśmy mogli wrócić do nowej rzeczywistości gospodarczej, po to żebyśmy mogli lepiej funkcjonować, wrócić do pewnej normalności, to te rygory epidemiczne muszą mieć charakter powszechny” - powiedział . 
 
Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski dopytywany podczas konferencji prasowej, jak długo będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek, stwierdził, że dopóty nie będzie dostępna szczepionka przeciw koronawirusowi. Według słów ministra: „wirus na pewno będzie na wiosnę przyszłego roku, bo wszystkie dane wskazują na to, że szczepionka będzie wynaleziona prawdopodobnie na samym początku przyszłego roku. Musimy się przygotować na to, że ten rok, półtora, czy dwa będziemy funkcjonować w czasach epidemii dopóki nie będzie szczepionki.” Zdaniem szefa resortu zdrowia jedynym remedium może być szczepionka. Na razie nie wiemy, czy będzie obowiązkowa dla wszystkich. Podanie szczepionki zawsze wiąże się z ryzykiem i nie eliminuje możliwości zachorowania, ponieważ każdy organizm może zareagować inaczej. Z pewnością wiele osób ma mieszane uczucia w stosunku potencjalnego narażenia szczepionego na powikłania związane z zawartością dawek i reakcją ich układu immunologicznego. Obowiązkowe i powszechne szczepienia to temat budzący wiele kontrowersji. 
 
Nos i usta można zasłaniać nie tylko za pomocą maseczek. Zgodnie z informacją podaną na stronie ministerstwa dopuszcza się również zakrywanie ust i nosa przy pomocy części odzieży (np. chusty, apaszki, szalika) czy za pomocą przyłbicy. To ostatnie zwłaszcza wskazane jest dla osób, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów. Przyłbice uchronią przed niedotlenieniem mózgu osoby wykonujące prace wymagające większego wysiłku fizycznego np. przenoszenie towaru. 
 
W procesie oddychania wydzielany jest dwutlenek węgla i wraz z wydychanym powietrzem zwracane są niewielkie ilości toksyn i wszystkich produktów przemiany materii. Kilkugodzinne noszenie maseczek powoduje wdychanie wilgotnego powietrza o podwyższonej zawartości dwutlenku węgla, dlatego osoby mające problemy z oddychaniem są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek. 
 
Nakaz noszenia maseczek dotyczy ogółu. Poniżej przedstawiamy informację ze strony ministerstwa o wprowadzonych wyjątkach, wśród których znajdują się: dzieci do 4 lat; osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia NIE JEST WYMAGANE); osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia NIE JEST WYMAGANE); osoby poruszające się samochodem – jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą; osoby poruszające się samochodem – jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4; pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych, z kolei osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa; kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną; duchowni sprawujący obrzędy religijne; rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie; żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

Oprac. EW
Fot. (I)

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe