Dla zainteresowanych edukacją muzyczną
- Jest to niebagatelna sprawa, że naszemu miastu udało się uzyskać zgodę ministra na utworzenie tej placówki. Jako dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury wyrażam wielką wdzięczność dla Burmistrza i władz miasta za poczynienie tak ogromnych starań w tym kierunku. Cieszymy się, że młodzież, która ukończy naszą Szkołę, będzie mogła otrzymać dokument państwowy, który będzie ich przepustką do dalszej artystycznej edukacji – powiedział na wstępie dyrektor SOK Marcin Celiński.
Następnie głos zabrała Maria Truszkowska, sekretarz Miasta Sokołów Podlaski, która w imieniu Burmistrza Bogusława Karakuli podziękowała wszystkim zaangażowanym w utworzenie placówki. Zaznaczyła, że Szkoła Muzyczna I Stopnia w Sokołowie Podlaskim nie powstałaby, gdyby nie Sokołowski Ośrodek Kultury, z którego wyszła ta inicjatywa. Ogromną wdzięczność wyraziła także rodzicom, którzy chętnie brali udział w badaniach ankietowych.
O tym, jak będzie wyglądała edukacja w Szkole Muzycznej, opowiadała podczas spotkania Aneta Mroczek, pełnomocnik Burmistrza Miast do spraw organizacji szkoły.
Szkoła muzyczna I stopnia prowadzi kształcenie muzyczne na poziomie podstawowym: o 6-letnim lub 4-letnim cyklu kształcenia, realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne.
O przyjęcie do klasy pierwszej Szkoły Muzycznej I stopnia:
- o 6-letnim cyklu kształcenia – może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 5 lat oraz nie więcej niż 10 lat;
- o 4-letnim cyklu kształcenia – kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16.
Rodzice kandydatów w wieku od 8 do 10 lat będą przy współpracy z dyrektorem placówki mogli sami zadecydować, jaki cykl będzie dla ich dzieci najbardziej odpowiedni.
Szkoła Muzyczna I stopnia w Sokołowie Podlaskim jest samorządową, publiczną jednostką oświatową prowadzoną przez Miasto Sokołów Podlaski i nauka w niej jest bezpłatna. Zajęcia będą odbywać się popołudniami w godzinach niekolidujących z zajęciami w szkole podstawowej.
Kandydaci, aby zostać zakwalifikowani do Szkoły będą musieli przejść tzw. badanie przydatności, podczas którego weryfikowane będą: słuch, rytmiczność czy pamięć muzyczna dziecka.
Sprawdzian przydatności dla kandydatów do Szkoły odbędzie się w pierwszej połowie czerwca. Aby przebiegał on bez większego stresu czy obaw, zostanie zorganizowane przedegzaminacyjne spotkanie przygotowujące. Będą to bezpłatne zajęcia z nauczycielem słuchu i rytmiki, który wytłumaczy dzieciom, czego mogą spodziewać się podczas sprawdzianu.
Spotkania przygotowujące odbędą się 25 i 26 maja.
Uczniowie Szkoły Muzycznej będą mogli korzystać z bogatej oferty edukacyjnej. Do wyboru, jako instrument główny, będą: fortepian, skrzypce, gitara, akordeon, flet poprzeczny i trąbka. Jako zajęcia poszerzające wiedzę i umiejętności przewidziane są takie przedmioty jak: fortepian dodatkowy, kształcenie słuchu, rytmika, audycje muzyczne, chór, orkiestra czy zespół muzyczny.
Wnioski o przyjęcie dziecka do Szkoły można składać do 30 kwietnia w Punkcie Informacji Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
Podczas piątkowego spotkania zainteresowani mogli również poznać przyszłą kadrę pedagogiczną. Nauczyciele oprócz powiedzenia kilku słów o sobie, dali popis swoich umiejętności. W skład kadry wchodzić będą: Maja Rumocka (fortepian), Piotr Szczepanik (fortepian), Martyna Chojnacka (akordeon), Katarzyna Grodzicka (flet poprzeczny), Tomasz Bereda (gitara), Jarosław Wójcik (trąbka), Tomasz Mirowski (skrzypce).
Katarzyna Dybowska
Fot. SOK / K.D.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu