29
2022
2016-06-26

Dla lokalnej społeczności


W sobotę 11 czerwca w Zembrowie oficjalnie otwarto Parafialny Dom Kultury.

Na uroczystość przybyli: ks. bp Tadeusz Pikus, który w trakcie Mszy św. udzielił grupie młodzieży sakramentu bierzmowania; księża, wśród nich ksiądz kan. Tomasz Pełszyk, dziekan dekanatu sterdyńskiego, ks. Kan. Henryk Drozd z Katolickiego Radia Podlasie, pochodzący z zembrowskiej prarafii ks. kan. Sławomir Olopiak;  przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli na czele z Janiną Ewą Orzełowską, członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego; sołtysi; członkowie wspólnot religijnych z terenu diecezji; Krzysztof Kolota, właściciel firmy budowlanej wykonującej inwestycję i inni goście. Nie zabrakło parafian.

Parafialny Dom Kultury mieści się w budynku dawnej plebanii, która ponad sto lat temu została wzniesiona z budulca uzyskanego po rozebraniu poprzedniego, drewnianego kościoła. Obiekt, gruntownie wyremontowany w ciągu czterech miesięcy dzięki determinacji ks. dra Piotra Arbaszewskiego – proboszcza Parafii p.w. Najświętszego Zbawiciela, funduszom unijnym, zaangażowaniu parafian i wielu innych życzliwych osób, jest objęty opieką konserwatora zabytków. Niewątpliwie stanowi imponujący i jeden z najpiękniejszych zabytków architektury drewnianej naszego województwa. Rozległy teren wokół   budynku od niedawna upiększają tzw. Ogrody biblijne, mające służyć edukacji religijnej i przyrodniczej. Obok mieści się zabytkowa kaplica rodu Trębickich z połowy XIX wieku i rodowy cmentarz Mniszek-Tchorznickich. Zarówno podziemie kaplicy, jak i cmentarz to miejsca pochówku wielu zasłużonych osób, w tym pisarki Heleny Mniszek, jej stryja Józefa Mniszka-Tchorznickiego, „znakomitego lekarza i higienisty”, założyciela Instytutu Szczepienia Ospy.  Obecnie cały teren nabiera nowego blasku i razem z piękną świątynią fundacji Ludwika Górskiego może być ważną atrakcją turystyczną regionu, czemu sprzyja położenie przy drodze krajowej. 
 
Po uroczystych krótkich przemówieniach i informacji ks. Piotra Arbaszewskiego na temat zrealizowanej inwestycji, goście, ks. proboszcz, sołtys wsi Zembrów Tadeusz Kościuszko, przedstawiciel dzieci pierwszokomunijnych i przedstawicielka młodzieży bierzmowanej przecięli wstęgę, symbolicznie otwierając PDK. Biskup poświęcił obiekt. Następnie w największej sali placówki odbył się koncert. Na zabytkowym pianinie kilka utworów zagrał młodziutki pianista z Siemiatycz, Piotr Klepacki, laureat wielu konkursów. Zaśpiewała schola,  przygotowana  przez  Annę Marię Maliszewską. Członkowie scholi – Amelka Kościuszko, Jakub Jurczak, Wiktor Sitko, Weronika Goworek, Amelka Piekarska, Ola Danielak, Karolina Wołynek, Wiktoria Danielak, Magda Wojtyńska, Wiktoria Zdunek, to w zdecydowanej większości uczniowie Szkoły Podstawowej w Zembrowie. Swój talent recytatorski zaprezentował Kuba Jurczak. Na zakończenie zebrani usłyszeli utwory zagrane na skrzypcach przez Elizę Kisielińską z Sokołowa Podl. Wszystkie wykonania bardzo się podobały, było pięknie, podniośle, ale i radośnie. Młodzi artyści zostali nagrodzeni wielkim brawami.
 
Zgromadzeni zwiedzali obiekt, w dużej części już wyposażony, w tym Izbę Pamięci. Przygotowano w niej materiały o Helenie Mniszek oraz ekspozycję zabytkowych przedmiotów, również znalezionych na terenie plebanii i wokół niej podczas prac budowlanych i ziemnych. Wiele eksponatów przynieśli też parafianie, a ks. proboszcz liczy na to, że zbiory będą się powiększać. O to też apelował ks. biskup. Istotnym elementem spotkania była prezentacja multimedialna. Kilkadziesiąt fotografii, wykonanych przed remontem, w trakcie prac budowlanych i po  remoncie, doskonale  uwidoczniło ogromny zakres wykonanych prac.
 
Na zakończenie spotkania w obiekcie głos zabrała Janina Ewa Orzełowska, dzięki której w dużym stopniu parafia uzyskała fundusze unijne. Wyraziła swój podziw dla tego, co zdołano wykonać, podkreślała ogromny zapał ks. Arbaszewskiego. O wsparciu dla jego inwestycyjnych pomysłów  i swoim zaangażowaniu w uzyskanie funduszy unijnych mówił Starosta Sokołowski Leszek Iwaniuk, zaznaczając, że jest dalsza potrzeba prowadzenia prac. Remontu wymaga zabytkowa kaplica. Nie zabrakło życzliwych słów i podziękowań wypowiedzianych przez Mirę Płocką, przewodniczącą Rady Parafialnej i Dyrektora WFOŚ Delegatura w Siedlcach. Gratulował i dziękował również ks. biskup. Podkreślał, że kultura to „uprawianie” człowieka, czynienie go lepszym, otwartym na wartości. Ważne, aby tworzyć wartości w aspekcie cywilizacyjnym, kulturowym i religijnym, a Parafialny Dom Kultury może temu znakomicie służyć. Swoją radość i wdzięczność wszystkim wspierającym wyrażał ks. Arbaszewski. Spotkanie przebiegało w miłej, swobodnej, budującej atmosferze. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe pocztówki z widokiem PDK i fragmentem wypowiedzi Jana Pawła II na temat ważności kultury dla rozwoju człowieka. 
 
J.O.
 

« wróć | komentarze [2]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Ta dziewczynka za chwilę zemdleje, ze strach zapewne przed dobrodziejem, a ta w okularach będzie szczytować z zachwytu nad dobrodziejem, utuczony nie da rady stać. Oto towarzycho się zebrało i jeszcze dzieci stresują.

Karol
2016-07-05 20:45:27

Dlaczego nie na w domu parafialnym?. Tylko budynki publiczne do celów religijnych wykorzystują gady w kieckach. Teraz może religię ze szkoły do tego wychodka przeniosą. Tfu!.

Urena z Zembrowa
2016-07-02 15:01:24
Strona 1/1






Dane kontaktowe