2016-06-03
Diecezjalny Zjazd Akcji Katolickiej w Sokołowie Podlaskim
W sobotę 14 maja w Sokołowie Podlaskim odbył się Diecezjalny Zjazd Akcji Katolickiej, zorganizowany przez POAK przy parafii konkatedralnej na czele z prezesem Krzysztofem Rybakiem i Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej. Tematem przewodnim Zjazdu było uczczenie Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Do Sokołowa przybyło prawie dwustu delegatów z kilkunastu oddziałów AK z całej diecezji, Maria Dzierżanowska - prezes DIAK, ks. dr Piotr Wójcik - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej i inni księża. asystenci POAK. Przybyła również Lucyna Woźnica, poprzednia prezes DIAK. Obecny był również Senator RP Waldemar Kraska, Burmistrz Miasta Bogusław Karakula, sekretarz Urzędu Miasta Maria Truszkowska i inni zaproszeni goście. Nie zabrakło młodzieży.
Gościem specjalnym był ks. biskup Tadeusz Pikus, który w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim przewodniczył uroczystej Mszy Świętej inaugurującej Zjazd.
Główna część przedsięwzięcia odbyła się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. W trakcie spotkania w Galerii DOM przy kawie i słodkim poczęstunku (gościom smakowały sokołowskie ciastka „sokołki” – słodki symbol miasta) nie zabrakło rozmów, wspomnień i radości z przebywania we wspólnocie. W sali widowiskowej wszyscy przybyli zostali serdecznie powitani przez dyrektora Marcina Celińskiego – gospodarza placówki. Następnie Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” przedstawił bogaty program artystyczny w wykonaniu trzech grup tancerzy. Wszystkich zachwyciły zaprezentowane układy: Spisz, Podlasie, tańce i zabawy przedwojennej Warszawy. Zespołowi w czasie koncertu towarzyszyła kapela w składzie: Kazimierz Soszka (akordeon), Jan Rosochacki (bębenek), Edward Sobieszuk (skrzypce). Żywiołowy i pełen radości występ został nagrodzony przez publiczność owacyjnymi brawami. Wystąpił również Piotr Wicenciak, młodziutki skrzypek z Sokołowa opromieniony sukcesem na festiwalu Włoszech. Zagrał on koncert skrzypcowy przy fortepianowym akompaniamencie Anety Mroczek.
Część naukową Zjazdu rozpoczęła prezes DIAK Maria Dzierżanowska, która podkreśliła, że Kościół przez minione 1050 lat oprócz zbawienia niósł polskość. Następnie zebrani wysłuchali dwóch referatów. Ks. dr Zenon Czumaj – dyrektor Muzeum i Archiwum Diecezjalnego w Drohiczynie oraz wykładowca WSD mówił o początkach chrześcijaństwa na obecnym terenie diecezji drohiczyńskiej, św. Bruno z Kwerfurtu, mnich benedyktyńskim z Saksonii, najprawdopodobniej pierwszym misjonarzu pogranicza Mazowsza i Rusi, o krzyżowaniu się tutaj wpływów Kościoła zachodniego (diecezja płocka) i Kościoła wschodniego.
Drugi prelegent, Michał Karpowicz z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Archidiecezji Warszawskiej, przygotował wykład: „Millenium Chrztu Polski 1966 i kard. Stefan Wyszyński z perspektywy współczesnego Kościoła i Polski”. Mówił o trudnej sytuacji Kościoła w Polsce po II wojnie światowej, o aresztowaniu w 1953 roku Prymasa Polski przez władze komunistyczne, przetrwaniu przez Kościół czasów prześladowań i ateizacji, o przygotowaniach do Milenium. Oba obszerne wykłady stanowiły ciekawą lekcję historii o najdawniejszych i całkiem niedawnych dziejach naszego kraju.
Zjazd zakończył się spotkaniem w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II.
J.O.
« wróć | komentarze [5]