Diecezjalne dziękczynienie za plony w deszczowej aurze
Na uroczystość przybyli rolnicy, duchowni z bp. Piotrem Sawczukiem na czele, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, władze wojewódzkie z wojewodami i marszałkami, władze samorządowe wszystkich szczebli, poczty sztandarowe, służby mundurowe, przedsiębiorcy związani z rolnictwem, Bractwo Kurkowe.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta poprzedzona błogosławieństwem wieńców dożynkowych z prawie wszystkich parafii diecezji drohiczyńskiej oraz poświęceniem ziarna siewnego. Eucharystia pod przewodnictwem bp. dr. Piotra Sawczuka sprawowana była w intencji dziękczynnej za dary Boże oraz za tych wszystkich, którzy troszczą się o chleb powszedni i wszelkie inne dobra potrzebne do godnego życia.
W homilii ks. Biskup mówił między innymi o wartości pracy na roli, również w aspekcie religijnym. Wymienił też problemy, z którymi musi się mierzyć współczesny człowiek. „Skutki pandemii, dramatyczna wojna na Ukrainie, kryzys gospodarczy nią spowodowany, w tym wysokie ceny produktów, inflacja – to wszystko dotyka różnych sfer życia, w tym rolnictwa”. Wezwał do modlitwy o pokój, zauważając jednocześnie, że nie będzie trwałego pokoju tam, gdzie nie ma respektu dla Boga i szacunku do człowieka. „Nie będzie pokoju tam, gdzie na pierwszym miejscu jest stawiany zysk i przekonanie, że można do jego osiągnięcia dążyć wszelkimi sposobami – siłą, kłamstwem czy podstępem”. Podkreślił potrzebę posiadania systemu wartości, przenikniętego wiarą w Boga, troską o rodzinę i najbliższych, wiedzą o przeszłości, o swoich korzeniach, o narodowej drodze do wolności, o powodach do narodowej dumy. W czasie nabożeństwa nie zabrakło obrzędu pobłogosławienia chleba, którym zebrani mogli się podzielić. Swoje słowo skierował również diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Antoni Sieczkiewicz. Liturgię śpiewem uświetnił Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego.
Zgodnie z tradycją rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęła parafia w Brańsku, drugie - parafia Miedzna, trzecie zdobyła parafia Czerwonka Grochowska/ sołectwo Chmielew. Sponsorem nagród był burmistrz Kosowa Lackiego. Dodatkowo zakład mięsny „Zakrzewscy” z Kosowa Lackiego nagrodził wieniec sołectwa Maliszewa, a Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kosowie Lackim – z Dębego.
Pogoda tego dnia nie sprzyjała, było chłodno i chwilami deszczowo, toteż szczególnie przydał się ciepły poczęstunek w namiotach, o co zadbali kosowscy parafianie. Atrakcją dla przybyłych była salwa armatnia na cześć ks. Biskupa oraz wszystkich rolników, którą tradycyjnie wystrzelili przedstawiciele Bractwa Kurkowego.
Po południu rozpoczął się bogaty program artystyczny. Wystąpili: kapela „Sterdyniacy”, chóry „Kosowskie Malwy” i „Jarzębina”, Tadeusz Zawistowski, Kozacy. Wieczorem moc wrażeń dostarczyli dj RAWA, zespół Lombard oraz „Dystans” i Renata Dąbkowska. Pełen atrakcji dzień zakończyła dyskoteka. Ponadto dla przybyłych przygotowano Mobilny Punkt Profilaktyczny, atrakcje dla dzieci, kiermasz rękodzieła
i twórczości ludowej, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw z terenu gminy z degustacjami potraw tradycyjnych i regionalnych, stoiska wystawienniczo - handlowe lokalnych firm i sponsorów, ogródek gastronomiczny.
J.O.
Fot. UMiG Kosów Lacki
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Dzięki ci panie. Powinno mocniej lać żeby to towarzycho rozpędzić. I jeszcze ten w kiecce wodę pędzlem lał, kobietę przestraszył. |
popo 2022-09-20 15:14:37 |