„Dialog Pokoleń” w naszym mieście

Uczestnikami warsztatów byli pracownicy naukowi z różnych ośrodków akademickich w kraju, doktoranci, studenci oraz delegacje uczniów i nauczycieli biorących udział w projekcie „Dialog Pokoleń”. Jak poinformowała Agata Mosiej z Zarządu Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, goście mieli zapewniony cykl zajęć wykładowych z dialektologii oraz blok warsztatów językoznawczo – gwaroznawczych. Warsztaty uzupełniały zajęcia terenowe oraz ciekawe wyjazdy pokazujące bogactwo kulturowe Podlasia. Warsztaty rozpoczął wykład prof. Barbary Falińskiej, przewodniczącej sekcji gwaroznawczej Towarzystwa Kultury Języka na temat „Gwary na tle innych odmian współczesnej polszczyzny”.
Bardzo ciekawe spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas którego goście zwiedzili wystawę zdjęć „Historia zapisana budynkach” oraz obejrzeli film na temat historii Sokołowa Podlaskiego. W ramach poznawania lokalnej historii uczestnicy zobaczyli grób pisarki Heleny Mniszek w Zembrowie, wysłuchali opowieści o jej życiu i twórczości oraz zasługach rodziny dla społeczności lokalnej i ojczyzny. Zwiedzili również Sterdyń, z historią której zapoznali ich prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej Mieczysław Szymański i sekretarz Towarzystwa Stanisława Maciak. W Sterdyni była też możliwość przeprowadzenia wywiadów z najstarszymi mieszkańcami gminy, którzy licznie przybyli do klubu Senior+. Chętnie opowiadali o przeszłości okolicy, o jej bogactwie i lokalnych tradycjach. Zaśpiewali również pieśni ludowe, w tym jedną do słów lokalnego poety ś.p. pana Franciszka Główki. Goście z zainteresowaniem uczestniczyli też w warsztatach z rękodzieła ludowego, prowadzonych pod kierunkiem Ewy Mitowskiej w swojej „Mitowskiej Zagrodzie” w Seroczynie. Z kolei w Drohiczynie uczestnicy zwiedzili katedrę wraz z podziemiami. Ważne okazało się spotkanie z ks. prof. Tadeuszem Syczewskim, który w kaplicy seminaryjnej opowiedział o historii Drohiczyna, a także wygłosił wykład na temat zwyczajów i obrzędów Adwentu i Bożego Narodzenia na Podlasiu.
Patronat nad warsztatami objęła Starosta Sokołowski Elżbieta Sadowska. Uczestnicy dzięki uprzejmości Starosty oraz dyrektora Zespołu Szkół nr 1 Małgorzaty Baranowskiej mieli zapewniony nocleg w Bursie Międzyszkolnej przy Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego. Nad sprawną organizacją i przebiegiem warsztatów czuwali członkowie zarządu Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego: prezes Krystyna Matysiak, honorowa prezes Wanda Wierzchowska, Agata Mosiej, Jerzy Iwański, Walenty Walenciej, Kazimierz Wilczyński.

J.O.
Fot. STS-K
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu