29
2022
2014-03-27

Decyzję podejmie społeczeństwo


Sprawa wiatraków budzi spore kontrowersje. Mieszkańcy nie chcą wiatraków, bo - jak twierdzą - wpływają one niekorzystnie na ludzkie zdrowie.

W powiecie sokołowskim w minione wakacje postawiono dwie elektrownie wiatrowe: jedną w Niecieczy (gm. Sabnie) oraz jedną z Bachorzy (gm. Sokołów). Trzeci wiatrak ma powstać w Brzozowie. Zarząd Województwa Mazowieckiego na ten cel przyznał dopłatę z funduszy europejskich wynoszącą 4,5 mln złotych. Umowa pomiędzy Marcinem Protasiewiczem - Prezesem Spółki AM Energia Wiatrowa, a Janiną Ewą Orzełowską - Członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego podpisana została już pod koniec sierpnia ub.r., lecz dopiero po kilku miesiącach mieszkańcy zaczęli protestować. Wielki protest trwa również z gminie Korytnica w powiecie węgrowskim. W tamtejszej gminie planowana jest budowa kilkudziesięciu wiatraków. 

Budowa elektrowni wiatrowej od 3 lat planowa jest także w gminie Kosów Lacki. 
- Jakie jest zainteresowanie firm z branży energetyki wiatrowej w gminie Kosów Lacki? - o to pytano burmistrza Kosowa Jana Słomiaka podczas ostatniego konwentu wójtów i burmistrzów, który odbył się 14 marca w Sterdyni. Burmistrz odpowiedział dość zdawkowo, aczkolwiek powrócił do tej kwestii podczas ubiegłotygodniowej sesji. 
Jak mówił, władze gminy odbywają konsultacje z mieszkańcami. W Buczynie powstało stowarzyszenie, które jest przeciwne stawianiu wiatraka. Władze gminy uczestniczyły również w spotkaniu z mieszkańcami następujących miejscowości: Wyszomierz, Sągole, Kutyski oraz Grzymały. 
- Dyskutowaliśmy o potrzebie fal wiatrowych - mówi Jan Słomiak. - Jest to temat dość sporny. O ile firma nadal będzie chciała inwestować na naszym terenie, na pewno odbędą się konsultacje na zasadzie lokalnego referendum, gdzie każdy z mieszkańców będzie mógł zabrać głos, nie narażając się przy tym swoim sąsiadom. Czasami lepiej aby sąsiedzi nie wiedzieli o naszych decyzjach czy zamierzeniach. 
Burmistrz obiecuje jednak, że ta decyzja na pewno nie będzie podjęta bez zgody mieszkańców.
- Bez społeczeństwa nie podejmiemy żadnej decyzji. Społeczeństwo będzie decydować - dodał burmistrz.

KW

 

« wróć | komentarze [3]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Jasne to przez elektrownie wiatrowe kury przestają się nieść a krowom mleko kwaśnieje w wymionach .

JARO
2014-12-23 22:16:20

Tak tak u nas nie notuje się chorób nowotworowych i nikt nie umiera,wszyscy żyją po 200-250 lat,bo nie ma wiatraków...A ci , którzy są przeciw ,to chcą nas zniszczyć Karami po 133 tysiące euro dziennie za brak energii odnawialnej,a to wcale nie muszą być wiatraki , może być biogazownia na przykład , a w naszym grajdole by się przydała kilku przedsiębiorcom.

ja
2014-04-01 13:54:44

Cały normalny świat wiatraki umieszcza minimum 10 km. od skupisk ludzkich.Wiadomo,że pole elekromagnetyczne i jonizacja powodują choroby nowotworowe.W naszym grajdole zysk, nie człowiek się liczą.Gońcie tych gadów w psl,którzy chcą was zniszczyć.

opopo
2014-03-29 15:53:48
Strona 1/1






Dane kontaktowe