Debata na temat bezpieczeństwa przyciągnęła tłumy
W czwartek 24 października 2019 r. w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim odbyła się kolejna debata społeczna "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ". Przybyli na nią mieszkańcy powiatu, przedstawiciele samorządów i instytucji, nauczyciele i dyrektorzy szkół, a także klasa mundurowa ZS nr 1 w Sokołowie Podlaskim.
Wszystkich przybyłych gości powitał Komendant Powiatowy Policji insp. Wiesław Nasiłowski. Podziękował wszystkim za liczne przybycie oraz zachęcał do dyskusji i aktywnego udziału w debacie.
Następnie Zastępca Komendanta Powiatowego podinsp. Marek Żero przedstawił pokrótce informacje o Komendzie, pracujących w niej policjantach, akcjach i projektach realizowanych przez mundurowych, a także statystyki dotyczące bezpieczeństwa w naszym powiecie.
Obecnie w KPP w Sokołowie Podlaskim zatrudnionych jest 101 osób, z czego dwie na stanowiskach kierowniczych, 70 w służbie prewencji, 29 w służbie kryminalnej oraz 23 pracowników cywilnych. Pod KPP w Sokołowie Podlaskim podlegają trzy posterunki policji – w Kosowie Lackim, Repkach i Sterdyni.
Jeśli chodzi o przestępczość w naszym powiecie, od kilku lat zaobserwować można tendencję spadkową. w 2015 r. zarejestrowano 773 wszczętych postępowań, w 2019 r. – 661 postępowań, w 2017 – 701 postępowań, w 2018 r. – 762 postępowania, a od początku 2019 r. do chwili obecnej – 614 postępowań. W tym roku postępowania te najczęściej dotyczyły kradzieży (48 zgłoszeń), kradzieży z włamaniem (39 zgłoszeń), uszkodzenia rzeczy (19 zgłoszeń), uszczerbku na zdrowiu (12 zgłoszeń), bójki i pobicia (7 zgłoszeń), kradzieży samochodu (4 zgłoszenia) oraz rozboju (2 zgłoszenia).
Jeśli chodzi o niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, w 2018 r. na terenie naszego powiatu doszło do 47 wypadków drogowych, w których rannych zostało 59 osób, a dwoje poniosło śmierć. Od początku 2019 r. na drogach naszego powiatu doszło do 35 wypadków, w których rannych zostało 41 osób. Osób śmiertelnych było już 5. Najczęstszymi przyczynami wypadków są: niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, a także niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Według statystyk, najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych wcale nie są młodociani kierowcy,
a ci w wieku od 25 do 39 lat. Niestety, z roku na rok zaobserwować można wzrost liczby osób stosujących przemoc. W roku obecnym zanotowano już 195 przypadków na terenie naszego powiatu. Przez cały poprzedni rok było ich 247, w roku 2017 – 145, a w roku
2016 – 119. W związku z powyższym wzrosła liczba wszczętych procedur „Niebieskiej karty”. Od początku roku założono ich aż 124.
Podczas debaty wspomniano o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie każdy mieszkaniec w sposób anonimowy może zgłosić miejsca, w których dochodzi do zagrożeń bezpieczeństwa. Na dzień 27.09.2019 zgłoszono na terenie naszego powiatu 333 takie zagrożenia, z których potwierdzono 52,25%. Najczęstsze z nich dotyczą złej organizacji ruchu – 48%, nieprawidłowego parkowania – 23%, przekraczania dozwolonej prędkości – 13%, niewłaściwej infrastruktury drogowej – 5%, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 3,5%, dzikich wysypisk śmieci – 2%, niszczenia zieleni – 2%, wałęsających się bezpańskich psów – 1%, aktów wandalizmu – 1% i gromadzenia się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 0,5%.
Podinsp. Marek Żero przypomniał również o tym, jak ważna jest funkcja dzielnicowych, nazywając ich „policjantami pierwszego kontaktu”.
Następnie sierż. szt. Dominika Ślepowrońska przedstawiła obecnym wybrane działania profilaktyczno-edukacyjne realizowane przez KPP w Sokołowie Podlaskim. Są to m.in. akcje: "Niebieski Tydzień", "Kręci mnie bezpieczeństwo…", "Bezpieczne ferie", "Bezpieczne wakacje", "Bezpieczna droga do szkoły", a także szkolenia kaskadowe dla seniorów „Aktywny i świadomy senior”. Warto przypomnieć także o akcji „Nie porzucaj”, dotyczącej bezdomności zwierząt, które szczególnie w okresie letnim są porzucane i krzywdzone.
Po prezentacji głos zabrali zgromadzeni goście. Mieszkaniec Sokołowa, Jarosław Szafrański zwrócił uwagę na różnego rodzaju niebezpieczeństwa czyhające na rowerzystów, szczególnie teraz w okresie intensywnych remontów dróg. Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Sławomir Wróblewski dziękował policjantom i strażakom za zabezpieczenie placówek oświatowych na czas trwania matur, podczas gdy w maju tego roku na skrzynki mailowe szkół trafiły wiadomości o alarmach bombowych. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokołowie Podlaskim Katarzyna Sikorska apelowała o zachowanie bezpieczeństwa na ul. Repkowskiej. Dziękowała także mundurowym za zabezpieczenie pikniku charytatywnego. Z kolei Dyrektor Zespołu Szkół w Ceranowie zwrócił uwagę na ograniczone uprawnienia policji w sprawach związanych z nieletnimi. Jego zdaniem, gdyby można było rozszerzyć te kompetencje, wpłynęłoby to znacznie na bezpieczeństwo w szkołach. Wójt Gminy Sterdyń Grażyna Sikorska mówiła o braku chodnika w gminie Sterdyń przy drodze krajowej 63. Piesi, idąc poboczem do pracy lub szkoły, narażeni są na duże niebezpieczeństwo ze strony kierowców. Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak zwrócił uwagę na niedostateczne oznakowanie ronda na drodze z Małkini. Chodzi o drogę wiodącą do Węgrowa, którą kierowcy mylą często z drogą w kierunku Maliszewy. Dziękował także za remont Posterunku Policji w swojej miejscowości. Jako ostatnia głos zabrała Krystyna Długołęcka, Sekretarz Gminy Bielany, która w imieniu wójta Zbigniewa Woźniaka dziękowała za zabezpieczenie dużej imprezy masowej, jaką były tegoroczne Dożynki Powiatowe w Rozbitym Kamieniu.
Na zakończenie spotkania obecni wypełnili anonimowe ankiety, w których dzielili się swoimi uwagami na temat bezpieczeństwa w powiecie i podpowiadali mundurowym, jakie ważne tematy należałoby poruszyć podczas kolejnej debaty.
KDC
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu