29
2022
2013-08-05

Dbajmy o bezpieczeństwo dzieci


Każdego lata wzrasta liczba wypadków, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Najczęściej są to mieszkańcy wsi, ale zdarzają się również przypadki okaleczeń dzieci tam wypoczywających.
Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest jednak, żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace, których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań. Jak unikać zagrożeń? Rodzice nie powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych. Małe dzieci nie powinny pozostawać bez opieki osób dorosłych. Dzieci nie powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla nich niebezpieczne. Zabawa taka prowadzić może do upadku z drabiny, pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem, zatrucia środkami ochrony roślin. W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się.
Zlecając dzieciom prace porządkowe w obejściu, należy koniecznie sprawdzić, czy wszelkie wykopy, szamba są starannie zabezpieczone. Dzieci nie mogą mieć bezpośredniego dostępu do pomieszczeń, w których umieszczone są: generatory prądu, piece centralnego ogrzewania, parniki, sieczkarnie, pilarki, młocarnie, ostre narzędzia, takie jak: kosy, noże, widły, szpadle. Właściciele gospodarstw winni zadbać, aby pomieszczenia, w których składowane są różnego rodzaju rozcieńczalniki, farby i inne substancje żrące oraz nawozy i środki ochrony, były każdorazowo zamykane. Przebywanie małych dzieci w pomieszczeniach gospodarczych może być szkodliwe ze względu na: możliwość zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce), choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych, pyłopochodne choroby układu oddechowego. Dzieci mogą zajmować się: utrzymaniem porządku wokół domu i opieką nad małymi zwierzętami, jak psy, koty, króliki.
Należy zwrócić uwagę na to, aby dzieci nie sprzątały opakowań po środkach trujących, odchodów zwierzęcych, pozostałości po uboju zwierząt i pomieszczeń inwentarzowych. Pamiętajmy, że każda pracująca maszyna stanowi potencjalne zagrożenie dla dziecka. Każdy kontakt ze zwierzętami gospodarczymi wiąże się z ryzykiem. Każda praca z chemicznymi środkami ochrony roślin niesie niebezpieczeństwo zatrucia. Podczas obserwacji pracy rodziców dzieci powinny zachować szczególną ostrożność.

Leszek Koper
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe