29
2022
2022-05-06

Dbając o czytelnika


Nasza placówka jubilatka rozwija się z duchem czasu i nadąża za rozwojem technicznym.
Od 1998 roku gromadzi pakiety multimedialne Powszechnej Wideoteki Edukacyjnej.

Pierwsze zakupione kasety VHS to „Sztuka przekonywania”, „Konwencje teatralne” i „Małżeństwo doskonałe”. Od 2002 roku biblioteka wzbogaca swoje zbiory o CD ROM, jako pierwsza została zakupiona „Wiedza i życie”. Od 2007 roku placówka powiększa również zbiory audiowizualne o płyty DVD, na których są zekranizowane lektury, lekcje przyrodnicze i profilaktyczne oraz filmy fabularne. Jako pierwszy został zakupiony pakiet „Lekcje przestrogi”. W tym czasie największym hitem była kaseta „Asertywność”. Od 2006 roku zakupiono książki do słuchania na CD i CD MP3. Były to bajki dla przedszkoli, lektury dla dzieci dyslektycznych i zwykłe książki dla ludzi niedowidzących. Jako pierwszy zakupiony został „Pakiet familijny”, jednak głównie kupowano lektury: Chłopi, Lalka, Krzyżacy, bajki i pomoce naukowe do różnych przedmiotów nauczania. Biblioteka dysponuje sprzętem do odtwarzania nośników na miejscu, ale zbiory można również wypożyczać na zewnątrz. Na życzenie czytelników biblioteka świadczy usługi ksero, a także bezpłatną usługę skanowania artykułów z czasopism oraz rozdziałów z książek. Biblioteka oferuje również możliwość korzystania z największej cyfrowej wypożyczalni książek i czasopism naukowych „Academica”. Można z niej korzystać na miejscu na terminalu w czytelni.

„IBUK Libra” to kolejny ukłon w stronę czytelników. To pierwsza i największa w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Dostęp do platformy IBUK możliwy jest z każdego miejsca i na każdym urządzeniu z dostępem do internetu, po otrzymaniu kodu z biblioteki. Stały kontakt z czytelnikami zapewnia strona internetowa i profil w serwisie społecznościowym Facebook. Największą część zbiorów bibliotecznych stanowią jednak pozycje książkowe, które ciągle wzbogacane są o nowości wydawnicze. Zbiory biblioteki to głównie literatura z zakresu pedagogiki, psychologii i nauk pokrewnych. Pracownicy nie zapominają jednak o potrzebach czytelników z zakresu innych dziedzin nauki, a także o literaturze dla najmłodszych. Posiadają bogate zbiory regionaliów, dzięki którym studenci mają ułatwione zadanie przy pisaniu prac dyplomowych, a inni czytelnicy mogą pogłębiać swoją wiedzę na temat naszego regionu. Na chwilę obecną placówka posiada około 50 czasopism psychologiczno – pedagogicznych oraz tygodniki lokalne. Starają się, aby zbiory odpowiadały na zapotrzebowanie całego lokalnego społeczeństwa, od najmłodszych po seniorów. Dla przykładu: w 2001 roku biblioteka była w posiadaniu 22239 woluminów, w 2011 r. 37641 wol., a w 2021 r. 46634 wol. W ubiegłym roku zbiory biblioteki wzbogaciły się o 2083 woluminy. Pomimo komputeryzacji wzrasta także ilość odwiedzin i wypożyczeń w bibliotece: w 2001 r. – 11073 odw., w 2011 r. – 12510 odw., a w 2021 r. (pomimo trudności spowodowanych różnego rodzaju ograniczeniami związanymi z COVID-19) – 13799 odwiedzin. Wzrosła także ilość czytelników w porównaniu z rokiem poprzednim i ilość wypożyczonych egzemplarzy.

Pracownicy z dbałością podchodzą do czytelników i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Służą instruktażem i pomocą dydaktyczną, a także oferują nowoczesne rozwiązania techniczne. Ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim mogą korzystać wszystkie zainteresowane osoby.

Biblioteka Pedagogiczna

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe