2020-03-17
Czym jest kwarantanna, nadzór epidemiologiczny i hospitalizacja?
W związku z koronawirusem pojawia się wiele fachowych i często niezrozumiałych komunikatów. By je zrozumieć, warto poznać ich definicję.
W powiecie sokołowskim nie ma potwierdzonych zachorowań na koronawirusa. Natomiast w mediach pojawiają się komunikaty przedstawiające aktualną sytuację epidemiologiczną.
Informacja o tym, że ktoś jest objęty kwarantanną oznacza izolację osób zdrowych, u których podejrzewane jest zakażenie, a które nie mają żadnych objawów. Dotyczy to osób, które przebywały w otoczeniu osób z koronawirusem lub wróciły z miejsc, gdzie ten występuje. W tym czasie powinny zostać w domach i nie przyjmować gości. Nie wolno wychodzić nawet do sklepu, czy z psem na spacer. Działanie to ma charakter profilaktyczny z uwagi na potencjalne nosicielstwo, aby poprzez czasową izolację ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Rekomenduje się, aby kwarantanna trwała 2 tygodnie.
Osoby poddane kwarantannie zobowiązane są do udzielania stacji sanitarno-epidemiologicznej informacji na temat swojego stanu zdrowia, a w razie pojawienia się kaszlu, gorączki i problemów z oddychaniem, muszą bezzwłocznie o tym poinformować telefonicznie i zgłosić się do oddziału zakaźnego. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5000 zł.
Nadzór epidemiologiczny trwa również 14 dni. Osoby nim objęte nie miały bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia takiej osoby. Objęte nim mogą być np. osoby, które pracowały w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarno-epidemiologicznej. W tym wypadku zobligowane są – o ile jest to możliwe – do przejścia na pracę zdalną w domu, a także ograniczenia do minimum wyjścia z domu. Powinny dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę oraz kontrolować swój stan zdrowia.
Osoby hospitalizowane przebywają w szpitalu, ale nie oznacza to, że mają koronawirusa. Ich liczba nie oznacza, liczby osób będących zakażonymi. Mogą u nich występować objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem.
Negatywny wynik testu na obecność koronawirusa oznacza, że przebadana osoba nie ma koronawirusa. Potwierdza go pozytywny wynik.
EW
Fot. (I)
« wróć | komentarze [0]