29
2022
2011-01-05

Czy ta zmiana wyjdzie wszystkim na zdrowie?


Na grudniowej sesji radni zajęli się wyborem składów osobowych komisji Rady Powiatu Sokołowskiego. Nie obyło się jednak bez gorącej dyskusji...

A wywołał ją projekt zmian w statucie powiatu sokołowskiego. Zmiany te dotyczyły dwóch kwestii. O ile umożliwienie wiceprzewodniczącym rady pracy w komisjach nie wywołało komentarzy, to inaczej było z pomysłem połączenia dwóch funkcjonujących w poprzedniej kadencji komisji.

Połączyć dwie w jedną
Uzasadnienie takiego rozwiązania przedstawił przewodniczący rady Jarosław Puścion.
- Konieczność zmiany statutu powiatu spowodowana jest złożeniem przez radnych do przewodniczącego oświadczeń o chęci pracy głównie w Komisji Budżetu, Finansów, Administracji, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz w Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Rozwoju Gospodarczego – podkreślił przewodniczący. - Niewielka liczba radnych zainteresowanych pracą w pozostałych komisjach, uzasadnia połączenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej z Komisją Oświaty, Kultury Fizycznej i Turystyki w jedną - o nazwie Komisja Spraw Społecznych. Takie połączenie skutkowało będzie zmniejszeniem wydatków na obsługę organów powiatu – podkreślił w uzasadnieniu
Pomysł połączenia komisji spotkał się z ostrą reakcją radnego i byłego starosty Antoniego Czarnockiego.

Komu bliżej?
- Szanowni państwo, powinniśmy się chyba wspólnie zastanowić nad tym, do czego zmierzamy. Służba zdrowia jest chyba największym obszarem działalności powiatu. Te zmiany i łączenie komisji to chyba osobisty pomysł przewodniczącego – mówił Antoni Czarnocki. - Budżet służby zdrowia jest większy niż budżet powiatu i ten temat dla samorządu powinien być bardzo ważny. Tymczasem likwiduje się komisję zdrowia. Oszczędności rzędu 200 zł – bo takie realnie będą – to żadne oszczędności. A w przyszłości ta komisja będzie potrzebna bardziej, niż do tej pory – zwłaszcza w obliczu przekształceń w służbie zdrowia.
- Chciałbym panu przypomnieć, że swego czasu zlikwidował pan wydział zdrowia w starostwie. Szkoda, że wtedy nie kierował się pan tą samą troską o służbę zdrowia – ripostował przewodniczący Jarosław Puścion. – Co do wycieczek osobistych w moim kierunku – może jest mi bliżej do tej służby zdrowia niż panu, bo jestem lekarzem. Ale jeśli pan uważa, że dalej – to pan się myli.
- To ja jestem autorem pomysłu połączenia komisji. Pan przewodniczący, z racji swojej funkcji, skonstruował tylko projekt uchwały – podsumował dyskusję wiceprzewodniczący Witold Dmowski. W głosowaniu większość radnych opowiedziała się za połączeniem komisji.

W komplecie
Decyzja rady o połączeniu decyzji musi się uprawomocnić i na grudniowej części sesji radni składy komisji według zapisu sprzed zmian w statucie. W poniedziałek wybrano szefów poszczególnych komisji.
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został radny Jerzy Błoński a w składzie tego gremium znaleźli się ponadto: Krzysztof Więsak, Andrzej Pogorzelski i Grzegorz Krasnodębski.
Szefem Komisji Budżetu, Finansów, Administracji, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego został Andrzej Minarczuk, zaś Komisji Oświaty, Kultury Fizycznej i Turystyki – Tadeusz Bieliński. Pracami Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej kierować będzie Marek Ratyński, zaś Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Rozwoju Gospodarczego - Jan Godlewski.
INFO/FOT. BOŻENA GONTARZ
NA  ZDJĘCIU: JAN GODLEWSKI, KTÓRY JUŻ TRZECIĄ KADENCJĘ KIERUJE KOMISJĄ ROLNICTWA, OCHRONY ŚRODOWISKA I ROZWOJU GOSPODARCZEGO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe