29
2022
2022-01-11

Czy sytuacja finansowa miasta powinna budzić niepokój?


Na XXV Sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim radni uchwalili budżet miasta na 2022 r. Podczas dyskusji, która wywiązała się przy omawianiu tego punktu obrad, padło wiele pytań dotyczących finansów miasta i tego, czy sytuacja Sokołowa Podlaskiego faktycznie jest tak tragiczna.

 Po przeczytaniu przez przewodniczącego rady projektu dotyczącego uchwały budżetowej radny Wycech zauważył, że budżet miasta nie jest łatwy.
- W dobie pandemii uważam, że jako rada powinniśmy uczestniczyć w konstrukcji budżetu i czasem przejechać się i popatrzeć, które inwestycje są najpilniejsze. Teraz wchodzą drogie ceny centralnego ogrzewania i prąd będzie coraz droższy, a my mamy dużo budynków socjalnych ogrzewanych w ten sposób. Będzie więc problem z opłatami rachunków przez tych mieszkańców. Może powinniśmy zastanowić się, gdzie da się zrekonstruować takie ogrzewanie. Widzę, że do parku przemysłowego dokładamy 80 tysięcy i też nie wiem na jakie cele. Co tam będzie robione za tą kwotę? - zapytał radny.

- Projekt na modernizację systemu ogrzewania mieszkań socjalnych jest przygotowany. Ma być to związane z gazem. Jak wiecie państwo, gaz również idzie w górę. Natomiast jeśli chodzi o ogrzewanie w mieszkaniach socjalnych, to miasto wykonało w nich ogrzewanie elektryczne nie bez powodu. Mieszkańcy, którzy dostali te mieszkania nie płacą czynszu i nie płaciliby również za ogrzewanie. Tam nie wszyscy są nieprzystosowani do funkcjonowania w społeczeństwie. Tam większość po prostu nie chce pracować. Ten system ogrzewania gazowego też będzie funkcjonował na tej zasadzie, że jak ktoś nie będzie płacił za gaz, to nie będzie miał ciepła. To nie jest tak, że miasto ma obowiązek do wszystkiego dokładać. Mieszkania socjalne, które dostali nasi mieszkańcy, były o naprawdę wysokim standardzie. Nie wiem, czy zdajecie sobie Państwo sprawę jak one potrafią wyglądać po pół roku użytkowania. To nie są żarty. To są bardzo poważne sprawy. Ci, którym naprawdę trzeba pomóc, to taką pomoc dostają - wyjaśnił Bogusław Karakula.

Radny Lipiński zauważył, że budżet jest mniejszy niż w roku ubiegłym.
- W 2021 r. budżet wynosił 110 milionów, w tym roku jest to 100 milionów. Zadanie realizowane przez Centrum Pomocy Społecznej, czyli wypłata 500 plus (to jest 8,5 miliona) niebawem przejdzie jako zadanie ZUSu, więc budżet znów nam się zmniejszy. Czy nie widać zagrożenia dla finansów miasta? Dług prawie 52 milionów złotych nie zbliża się zbyt blisko do tej magicznej kwoty 60% budżetu? Czy nie ma zagrożenia dla finansów miasta lub jak temu przeciwdziałać?- zapytał radny.

- Żadnego niebezpieczeństwa nie widzę, ponieważ zmniejszamy dochody, ale również wydatki. W tym roku kończymy RIT, który był jednym z największych zadań inwestycyjnych. Mamy więc zmniejszony budżet, nie będzie on wynosił 110, a 100 milionów. Taka kwota dla 18,5 tysięcznego miasta jest naprawdę bardzo duża. Miasto się rozwija. Budżet myślę, że z roku na rok będzie wzrastał. Według mnie nie ma żadnego zagrożenia. Inwestycje są zaplanowane, jest ich sporo i są to inwestycje znaczące. Mówimy o przebiciu ul. Piłsudskiego, o modernizacji kanalizacji - zaznaczył Burmistrz Miasta.

K.W.
screen z serwisu Youtube.pl

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe