29
2022
2013-04-22

Cztery gminy zagrożone


Decyzji o ogłoszeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego można się było spodziewać.
Starosta sokołowski 12 kwietnia wydał takie zarządzenie. Czytamy w nim: - W związku ze wzrostem stanu wód w rzece Bug oraz niekorzystną prognozę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii wprowadzam pogotowie przeciwpowodziowe 12 kwietnia br. od godziny 16 dla gmin Jabłonna Lacka, Sterdyń, Ceranów i Kosów Lacki. Jednocześnie na obszarze gmin i miasta starosta mocą zarządzenia nakazał ogłosić pogotowie dla zagrożonych sołectw. Sprawdzić i uaktualnić dokumentację ochrony przed powodzią, a także monitorować sytuację na zagrożonych terenach. Ponadto kontrolować poziom wód w rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych. Wójtowie są zobowiązani do przekazania mieszkańcom informacji o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego oraz poinformowania o zagrożeniu, o sposobie ewentualnej ewakuacji ludności i inwentarza oraz sposobach zabezpieczenia dobytku. Mają również utrzymywać siły i środki do udziału w akcji przeciwpowodziowej. Informacje o podjętych działaniach i sytuacji są przekazywane, dwa razy na dobę, do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Sokołowie Podlaskim.
Poziom wód na polskich rzekach dramatycznie wzrasta od kilku dni. Nagromadzone zwały śniegu pod wpływem temperatury dosyć szybko stopniały. Woda na Bugu, według ostatnich informacji, przybiera w ciągu doby o około 30 centymetrów. W wielu miejscowościach pojawiły się podtopienia. Szczególnie zagrożone są w takich wypadkach domostwa oraz drogi.
Trudna sytuacja jest w gminie Jabłonna Lacka. Wystąpiły podtopienia dróg w Krzemień Wieś, Mołożew i Łuzki Kolonia. Problemy wystąpiły w Dzierzbach Kolonii i miejscowości Wieska. Zmyło nieduży mostek w Jabłonnie Kolonia i Nowomodnej,  a podtopienia wystąpiły w Gródku.
Praca przy powodzi lub podtopieniach jest trudna i ciężka. Ale z uwagi na zagrożenia nikt się nie oszczędza. Pracują strażacy ochotnicy, a także mieszkańcy zagrożonych terenów. Najważniejsze jest zabezpieczenie przecieków, jak również zapewnienie przejezdności dróg. Problemem jest duży napór wody, który uniemożliwia jakiekolwiek prace naprawcze. Pozostaje tylko czekać, zabezpieczając poszczególne miejscowości przed podtopieniami. W tym wypadku potrzebna jest pomoc straży pożarnej. W akcjach wypompowywania wody z budynków zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych uczestniczą jednostki PSP i OSP.  Interwencje obejmują praktycznie cały powiat sokołowski.
Największe niebezpieczeństwo i zagrożenie powodzią może wystąpić wówczas gdy pojawią się opady deszczu. Stan ostrzegawczy na Bugu wynosi 275 cm został już znacznie przekroczony. Najbliższe dni pokażą w którym kierunku rozwinie się sytuacja.
 
LK

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Dzisiaj woda na Bugu na wysokości Białobrzeg najwyższa w tym roku

mieszkanka
2013-04-24 07:35:14
Strona 1/1






Dane kontaktowe