29
2022
2020-05-25

Czas epidemii… Czas refleksji


Jest maj 2020 rok. Koronawirus – epidemia światowa, która zmusiła nas wszystkich do pozostania w czterech ścianach domu.

Bez względu na to, jak wszystko się dalej potoczy i ile będzie trwało, jedno wiadomo: nasze życie będzie się dzieliło na czasy przed i po epidemii. Dotychczasowe życie w wielkim pędzie musiało zwolnić. Wszyscy poczuliśmy się równie bliscy sobie nawzajem jak i samotni, bezbronni i bezsilni.

Doświadczenie, jakie my teraz dostaliśmy od losu to szansa na zmianę. Może uda się nam przywrócić świadomość tego, co naprawdę ważne: wyrozumiałość i bliskość, pomoc i szacunek dla innych.

W czasach naszej młodości z pomocą szli harcerze, organizacje społeczne i inne grupy. Wszyscy chętnie pojawiali się wszędzie tam, gdzie czuli się potrzebni. Myślę, że wiele z tych form pozostało do dzisiaj.

Aktualnie w obliczu zagrożeń Wielkie Dzięki składamy wszystkim pracownikom służby zdrowia. Sami się narażają, ale pomagają zarażonym i chorym.

Z serdecznym podziękowaniem zwracam się do wielu moich osobistych przyjaciół i znajomych, którzy w tych trudnych dniach nieśli mi pomoc w niezbędnych zakupach i innych ważnych sprawach życiowych. Ze wzruszeniem wspominam też „niespodziankę” otrzymaną z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Symboliczny kwiatek i bilecik z wyrazami otuchy – to niewiele, a jednak bardzo dużo. Serdecznie dziękuję!

Takie postawy i niezbędne wartości w życiu środowiska pragniemy zachować w działaniach naszego Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego. Chętnie wracamy do przeszłości, wspominamy chwile dobre i złe.

W naszych spotkaniach „Śladami historii” uczestniczyli wszyscy, których interesowała historia ważnych zabytków w okolicach Sokołowa i Węgrowa. Tę naturalną więź pokoleń długo wspominano. Opracowując nasze „Sokołowskie biografie” odwiedziliśmy wiele najstarszych Sokołowskich Rodów. W długich serdecznych rozmowach najstarsi mieszkańcy podkreślali silną więź emocjonalną ze środowiskiem, z sąsiadami a także z Miastem, o którym mówiono „Nasze Miasto”.

Te wartości musimy zachować. Zachowujemy także wdzięczną pamięć o „Ludziach z Sokołowa”, którzy odeszli. Byli zawsze z nami. Ich dobre tradycje kontynuuje już kolejne pokolenie. Ci Młodzi Ludzie Sokołowa podejmują ciekawe inicjatywy, są kreatywni i nowocześni.

Zwracam się więc z gorącym apelem do tych właśnie Młodych Sokołowian, by zechcieli łączyć własną karierę zawodową i życie osobiste z działaniem społecznym na rzecz środowiska, na rzecz Miasta w tym niezwykle trudnym okresie. Nasze Sokołowskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne jest doskonałym miejscem, gdzie mimo wielu ograniczeń możemy się spotykać, przygotowywać nasze cykliczne wydawnictwa, kontynuować sprawdzone formy działań, które wzbogacą najnowszą historię Sokołowa.

Szczegółowych i bliższych informacji o działaniach STSK udziela Pani Krystyna Matysiak – Prezes zarządu.

Wanda Wierzchowska
 
 
 Na zdjęciu: Wanda Wierzchowska w czasie ubiegłorocznej konferencji naukowej STS- K „Język zwierciadłem kultury”

 

 

« wróć | komentarze [6]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Ci co społecznie coś robili w PRL, robią i dziś. Oni podadzą rękę potrzebującemu. Ci dzisiejsi, tzw. czyści moralnie, drugiemu podadzą nogę , czyli dadzą kopa. Takie mamy dziś społeczeństwo. Pozdrawiam wszystkie mądre kobiety z PRLu.

Artur
2020-05-31 13:22:19

Co za naród. Jak ktoś coś pozytywnego robi to zaraz im przeszkadza, jak nic nie robi też im przeszkadza. Totalny mongolizm.

O
2020-05-27 21:17:46

Pani Wando, czas refleksji? A może tak coś o PRLu?

Engels
2020-05-26 12:48:28

W dobrych czasach komuny, aktywistki PZPR, Dyrektorka, Kierowniczki, Komendantka ZHP itd. Często widziane w KM PZPR. Dziś nadal aktywistki, tylko już nie spod sierpa i młota ale spod Krzyża. Jacy to ludzie są przewrotni. Wstydu nie mają za grosz.

Barbara
2020-05-25 15:00:33

Dały głos tow. z egzekutywy KM PZPR. Witam i pozdrawiam. To były wspaniałe czasy, prawda Krysiu i Wandziu.

JS
2020-05-25 14:33:14

Pozytywne jest to, że ludzie mają dobrą pamięć. Wiedzą kim były te panie w PRL i słuchać je to tak jakby jeść samą sól.

Magda W.
2020-05-25 14:09:21
Strona 1/1






Dane kontaktowe