29
2022
2013-04-22

Ćwierćfinał Mistrzostw Polski U-14 dla Sokołowa

Jeden z ośmiu ćwierćfinałów Mistrzostw Polski U-14 dziewcząt odbył się w hali Gimnazjum nr 2 w Sokołowie Podlaskim w dniach 12-14.04.2013. W zawodach uczestniczyły drużyny: VBW GTK Gdynia (czwarty zespół okręgu pomorskiego – warmińsko – mazurskiego), MKS Tęcza Leszno (trzeci zespół okręgu wielkopolskiego – zachodniopomorskiego), KS Gorce Nowy Targ (vice mistrz okręgu małopolsko – świętokrzyskiego) i gospodarz turnieju MKK SOKOŁÓW S.A. OSiR Sokołów Podlaski (mistrz okręgu mazowiecko – podlaskiego).

Drużyny grały systemem „każdy z każdym”, cztery kwarty po 10 minut. Mecze sędziowali Katarzyna Miłobędzka, Michał Gąsiński, Marcin Bieńkowski, Maciej Krupiński, komisarzem zawodów był Zdzisław Jarosz, wszyscy z okręgu mazowieckiego.
Zawody stały na wysokim poziomie i zawodniczki, jak na swój wiek, zaprezentowały dobre wyszkolenie techniczne. Zdecydowanie najlepszą drużyną turnieju był zespół z Sokołowa, który przewyższał pozostałe drużyny motorycznością, warunkami fizycznymi, bardziej wyrównanym składem oraz był lepszy w każdym elemencie gry.
Walka o awans toczyła się do ostatniego dnia, kiedy jeszcze każda z drużyn miała szansę na wywalczenie go. W piątym spotkaniu turnieju sokołowianki odniosły najwyższe zwycięstwo w imprezie, pokonując zespół z Leszna i zapewniając sobie awans z pierwszego miejsca w tej grupie. Najbardziej dramatycznym spotkaniem był ostatni mecz turnieju, w którym zmierzyły się drużyny z Gdyni i Nowego Targu. Mimo tego, że zespół z Nowego Targu poniósł dwie porażki, walczył niesamowicie ambitnie, wygrał to spotkanie jednym punktem, ale to jednak zabrakło do awansu, które wywalczyła drużyna z Gdyni.
W półfinale Mistrzostw Polski U-14, który zostanie rozegrany w dniach 26-28.04.2013, rywalkami MKK SOKOŁÓW S.A. OSiR Sokołów Podlaski będą: UKS Basket Ostrów Wielkopolski, WKK Wrocław oraz UKS Huragan Wołomin.
Pierwszy mecz turnieju: MKK SOKOŁÓW S.A. OSiR Sokołów Podlaski – VBW GTK Gdynia 66:38 (18:11; 21:3; 13:16; 14:6). Punkty MKK: G. Świętochowska 13, M. Szkop 11, M. Maleszewska 8, M. Tomczuk 7, K. Ksionek 6, P. Grzymała 5, M. Kaczmarczyk 5, E. Bolesta 4, B. Zieniewska 3, K. Zieniewska 2, E. Kisielińska 2, A. Falkowska. Ten mecz okazał się najlepszym ze wszystkich. Drużyna z Gdyni, mimo tego, że awansowała z czwartego miejsca z rozgrywek międzywojewódzkich, wcale łatwo nie poddała się podopiecznym trenera Mariusza Świerka, wygrywając nawet trzecią kwartę. O zwycięstwie sokołowianek w tym meczu zadecydowała agresywna gra w obronie w drugiej kwarcie oraz szybki
i dynamiczny atak w czwartej kwarcie.
W drugim spotkaniu turnieju: KS Gorce Nowy Targ – MKS Tęcza Leszno 51:62 (15:16; 12:12; 10:17; 14:17). Było to spotkanie wyrównane. W trzeciej kwarcie leszczynianki prowadziły sześcioma punktami, ale mecz został rozstrzygnięty w czwartej kwarcie. Tęcza odskoczyła na dziesięć punktów i utrzymała do końca meczu przewagę. Gra zespołu z Nowego Targu w tym meczu była oparta na jednej zawodniczce: Magdalenie Kubowicz, która zdobyła 31 punktów.
Trzeci mecz turnieju: MKK SOKOŁÓW S.A. OSiR Sokołów Podlaski - KS Gorce Nowy Targ 76:45 (15:10; 35:10; 8:14; 11:8). Punkty MKK SOKOŁÓW S.A.: A. Iwaniuk 15, M. Szkop 14, M. Kaczmarczyk 12, E. Bolesta 10, B. Zieniewska 9, M. Tomczuk 4, P. Młynarczuk 4, P. Grzymała 2, E. Kisielińska 2, M. Maleszewska 2, G. Świętochowska 2, A. Falkowska. Zespół Gorce dał się zepchnąć w drugiej kwarcie do defensywy i zawodniczki nie były w stanie wyprowadzić piłki na połowę przeciwnika. Mimo tego w trzeciej kwarcie prowadziły już 12:0, ale sokołowianki przejęły inicjatywę i pewnie wygrały czwartą kwartę.
Czwarty mecz turnieju: MKS Tęcza Leszno - VBW GTK Gdynia 38:62 (8:16; 9:20; 14:10, 7:16). Od początku spotkania zawodniczki z Gdyni uzyskały przewagę, szczególnie dobrze grając w obronie. Ambitna gra i dobra skuteczność w ataku, okazały się kluczem do zwycięstwa w tym spotkaniu. W zespole VBW GTK Gdynia najlepszą zawodniczką była Dominika Skrocka, która jest córką Olgi Panfiłowej, byłej reprezentantki Rosji w koszykówce, grającej w klubach polskiej ekstraklasy.
Piąty mecz turnieju: MKK SOKOŁÓW S.A. OSiR Sokołów Podlaski - MKS Tęcza Leszno 98:39 (27:4; 19:12; 28:10; 24:13). Punkty MKK SOKOŁÓW S.A.: M. Kaczmarczyk 16, A. Iwaniuk 16, M. Szkop 13, P. Młynarczuk 10, M. Tomczuk 8, M. Maleszewska 7, A. Falkowska 6, J. Jedlińska 6, K. Zieniewska 6, E. Bolesta 6, B. Zieniewska 4, K. Ksionek. Zawodniczki z Leszna były podłamane porażką w sobotnim meczu z Gdynią. Podeszły do tego spotkania, jakby nie wierzyły w zwycięstwo. Nie były w stanie się oprzeć dobrze dysponowanym w tym dniu zawodniczkom z Sokołowa, grającym pressingiem w obronie i bardzo skutecznie w ataku. W trzeciej kwarcie prowadziły już 16:0 i wykorzystywały niewymuszane błędy zawodniczek Tęczy.
Szóste spotkanie turnieju: VBW GTK Gdynia - KS Gorce Nowy Targ 66:67 (25:4; 10:22; 15:13; 16:18). Był to najbardziej dramatyczny mecz turnieju. Mimo przewagi w pierwszej kwarcie zespołu z Gdyni, Gorce nie poddały się, wygrały drugą kwartę i do końca meczu wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie. Raz prowadziła jedna, raz druga drużyna. O zwycięstwie w tym spotkaniu zdecydował rzut Magdaleny Kubowicz na sekundę przed końcem meczu.
Mimo tego, że trzy drużyny miały po jednym zwycięstwie, o kolejności zadecydowały małe punkty.
Każda drużyna otrzymała pamiątkowe puchary. MVP turnieju została wybrana Magdalena Szkop z MKK SOKOŁÓW S.A. OSiR Sokołów Podlaski.
W drugim dniu zawodów miała miejsce miła uroczystość. Dyrektor OSiR Krzysztof Iwański ufundował pamiątkowe statuetki, które wręczył, wraz z prezesem klubu MKK Sokołów Podlaski Zbigniewem Kowalczykiem, zespołowi dwunastu kadetek z rocznika 1997 i trenerowi Danielowi Krakowskiemu.

Tabela końcowa ćwierćfinału (awans dwa pierwsze zespoły)
1. MKK SOKOŁÓW S.A. OSiR Sokołów Podlaski    3    6    242:122
2. VBW GTK Gdynia                3    4    166:171
3. KS Gorce Nowy Targ                3    4    163:204
4. MKS Tęcza Leszno                3    4    139:211