Ćwiczenie mówienia poprzez zabawę
Do takich pozycji z pewnością można zaliczyć pracę zbiorową Agnieszki Wiatrowskiej i Magdaleny Małeckiej „Utrwalanie głosek. Rymowanki logopedyczne”. Rymowane wierszyki w książeczkach posłużą utrwaleniu artykulacji poszczególnych głosek na początku wyrazu. Wierszyki są ułożone według pojawiania się dźwięków mowy w ontogenezie, a z racji krótkiej i wesołej treści pomagają w odkrywaniu świata - świata głosek. Dedykowane są dzieciom doskonalącym mowę, jak również dzieciom z zaburzeniami rozwoju mowy i języka.
Kolejna pozycja to „60 zabaw żłobkowych. Materiały dla opiekunów, psychologów i logopedów”. W tej publikacji proponowane są scenariusze zabaw rozwojowych do wykorzystania nie tylko przez opiekunów w żłobkach, ale również rodziców pragnących działać stymulująco na swoje dzieci.
„Logopedia przedszkolna i wczesnoszkolna” to również praca zbiorowa, która zawiera podstawowe problemy logopedyczne związane z nauką mowy i rozwiązywaniem jej zaburzeń, które mogą pojawić się u dzieci. Można rozwiązać je pracując dziećmi w okresie edukacji początkowej, zarówno w przedszkolu, jak i w domu. Pierwsza część skupia się na rozwoju sprawności artykulacyjnych praktyce logopedycznej. Rozdział ten zawiera również informacje o rozwoju sprawności słowotwórczych, fleksyjnych i dialogowych oraz narracyjnych i mowy w warunkach bilingwizmu. Druga część książki omawia najczęstsze zaburzenia mowy, w tym uwarunkowania, symptomy i typologie zjawisk. Czyli m.in. zaburzenia artykulacji, niepłynność mówienia i zaburzenia rozwoju językowego. Rozdziały książki napisane są przez wybitnych specjalistów z zakresu logopedii i rozwoju mowy.
Kolejną pozycją którą polecamy z najnowszych zbiorów to „Na językach zwierząt: historyjki logopedyczne” autorstwa logopedy Anny Skiby, popularyzatorki wiedzy o rozwoju dziecka. Ta książka to cena pomoc edukacyjno-logopedyczna opowiadająca proste historyjki o zwierzętach, które zajadają swoje przysmaki. Poprzez zabawę dziecko poznaje, co kryje w sobie buzia, a jednocześnie trenuje pracę mięśni, buzi i języka. Książka pomocna przy pracy z dziećmi z wadami wymowy i zaburzeniami komunikacji.
Życzymy dorosłym i dzieciom miłej zabawy i sukcesów w nabywaniu umiejętności językowych.
Biblioteka Pedagogiczna
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu