29
2022
2012-08-27

Ciekawy wrzesień w SOK


Koncerty, wystawy oraz coś dla miłośników literatury - to atrakcje, które dla mieszkańców miasta szykuje na wrzesień Sokołowski Ośrodek Kultury. Z pewnością oferta jest interesująca, a każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Już 1 września zaplanowano tradycyjny Piknik Integracyjny. To impreza z długą tradycją w naszym mieście. Piknik Integracyjny to rozgrywki sportowe z udziałem osób niepełnosprawnych na stadionie miejskim w Sokołowie oraz koncert na scenie plenerowej przed budynkiem Sokołowskiego Ośrodka Kultury. W programie koncertu m.in. Elena Rutkowska i zespół „Cygańskie Czary”, program dla dzieci pt. „Magiczna Trupa Robinsona Bluesa” w wykonaniu Teatru Wielkie Koło, występ zespołów artystycznych z Domów Pomocy Społecznej, występy zespołów z SOK. Organizatorzy tego przedsięwzięcia to Sokołowski Ośrodek Kultury, PCPR, CPS, OSIR, Miasto Sokołów Podlaski, Starostwo Powiatowe w Sokołowie.

Dzieła Szymanowskiego
2 września o godz. 18,30 miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym koncercie „Mazowsze w Koronie” - koncert pt. „Karol Szymanowski - wielkie dzieła” w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Koncert odbędzie się w sokołowskiej konkatedrze. Będzie to jedyny koncert symfoniczny tegorocznej edycji projektu i zarazem największy, bo z udziałem 190 artystów. W koncercie „Karol Szymanowski - wielkie dzieła” wezmą udział także wybitni soliści: Aleksandra Kuls - skrzypce, Marta Boberska- sopran, Ewa Marciniec - alt i Jarosław Bręk - bas/baryton.
Chór przygotuje do występu dyrygent Henryk Wojnarowski. Słowo o muzyce wygłosi profesor Małgorzata Komorowska. W programie znajdą się trzy dzieła Szymanowskiego: muzyka do dramatu „Kniaź Patiomkin”, nowatorski I Koncert skrzypcowy i Stabat Mater zwane też Chłopskim Requiem. Będą to pierwsze w Sokołowie wykonania dzieł symfonicznych wielkiego polskiego kompozytora z I połowy XX wieku, związanego także z Mazowszem. Warto nadmienić, że w ubiegłym roku prezentowane były na trzech koncertach w Sokołowie Podlaskim, Myszyńcu i Węgrowie dzieła symfoniczne Gustava Mahlera w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyr. Tadeusza Wojciechowskiego. Nieprędko zdarzy się kolejna taka okazja!

Dni Dziedzictwa
9 września odbędą się tradycyjne Europejskie Dni Dziedzictwa. Tym razem odbywają się one pod hasłem „Tajemnice codzienności”. W programie przewidziano wernisaż wystawy poplenerowej, prezentację archiwalnych fotografii z przeszłości Sokołowa Podlaskiego, „Codzienne życie w przedwojennym miasteczku” - prezentacje multimedialne i wystąpienia.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.
„Tajemnice codzienności” mają przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz, pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną, która jest podstawą dla każdego człowieka do określenia własnej tożsamości. „Tajemnice codzienności” zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół. Odkrywajmy nieznane, przywołujmy zapomniane.?? Hasło nawiązuje także do ratyfikowanej niedawno przez Polskę Konwencji UNESCO z 2003 r., o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Literatura, film, muzyka
12 września odbędzie się spotkanie promujące najnowszy zbiór wierszy znanej regionalnej poetki i animatorki kultury Danuty Kalinowskiej pt. „Nie uciekaj życie”. Miłośnicy książek będą mogli również wziąć udział w kolejnym spotkaniu Klubu Ciekawej Książki 27 września.
Ci, którzy interesują się filmem, z pewnością wezmą udział w kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Zbyszek”, które odbędzie się 13 września. A na fanów muzyki, tych młodszych i nieco starszych, czekają dwa ciekawe wydarzenia: Smykofonia - 16 września oraz piętnasta edycja Epicentrum - 21 września.
Na wszystkie te wydarzenia serdecznie zapraszamy!

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Zapowiada się bardzo ciekawie :) Serdeczne pozdrowienia dla całej redakcji.

Kamil Waszczuk
2012-08-28 18:48:53
Strona 1/1






Dane kontaktowe