29
2022
2021-01-12

Chór KOE w drohiczyńskim Orszaku Kolęd


W przeddzień uroczystości Trzech Króli - 5 stycznia 2021 r. Chór Kameralny KOE z Sokołowskiego Ośrodka Kultury pod dyrekcją Anety Mroczek wystąpił w drohiczyńskiej katedrze z koncertem kolęd. Zapis wydarzenia jest dostępny w Internecie na Youtube Parafii Katedralnej w Drohiczynie.

Wydarzenie odbyło się w ramach Orszaku Trzech Króli, który w tym roku ze względu na pandemię przybierał różnorodne formuły. W Drohiczynie zorganizowano Orszak Kolęd. Zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki, a słuchacze na czele z ks. bp Piotrem Sawczukiem, Ordynariuszem Drohiczyńskim mieli też okazję wysłuchać interesującego komentarza na temat historii i znaczenia kolęd w polskiej i światowej kulturze.

- Wzruszają, przywołują wspaniałe wspomnienia, ocieplają atmosferę i sprzyjają zadumie. Święta Bożego Narodzenia bez kolęd nie tworzą tego wspaniałego klimatu, to one tworzą tę świąteczną oprawę, na którą czekamy cały rok – mówił między innymi prowadzący koncert Paweł Kryszczuk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

Na zakończenie wieczoru wiele ciepłych słów podziękowania i gratulacji skierował do wykonawców ks. Biskup. Dziękował też prowadzącemu za zaakcentowanie, jak bardzo kolędy zrosły się z polską i ogólnoświatową kulturą i religijnością. Wspominał też szczególne znaczenie kolęd w trudnych okolicznościach i czasach oraz swoje doświadczenia z czasu stanu wojennego. Wspomniał też o obecnych zagrożeniach i podkreślił, że warto nie poddawać się współczesnym pokusom i trwać przy wartościach. Na prośbę Biskupa razem zaśpiewano kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Przypomnijmy przy okazji – Orszak Trzech Króli czyli uliczne jasełka odbyły się po raz pierwszy w 2009 roku, w Warszawie. Co rok inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością.

W 2020 roku w 900 orszakach w Polsce wzięło udział około 3 milionów osób. Orszaki odbyły się też w 14 miejscowościach za granicą. Przedsięwzięcie, w którym wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi pokazuje, że zdarzenia sprzed ponad 2000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka.


Info. J.O.
Fot. MGOK Drohiczyn

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe