29
2022
2018-03-20

Było praktycznie i uroczyście


W czwartek 8 marca najaktywniejsze mieszkanki gminy Repki Dzień Kobiet świętowały bardzo aktywnie i praktycznie. W dniu swojego święta nie zapomniały o rozwoju i zdobywaniu nowych umiejętności. Z kolei w niedzielę 11 marca uczestniczyły w specjalnie dla nich zorganizowanym koncercie, podczas, którego wysłuchały najpiękniejszych piosenek Seweryna Krajewskiego.

Wójt gminy Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, Gminny Ośrodek Kultury w Repkach, Terenowy Zespół Doradców w Sokołowie Podlaskim i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Repkach zaprosili 8 marca wszystkie aktywne Panie na bardzo ciekawe spotkanie.

Na początku Pani Wójt złożyła wszystkim Paniom życzenia z okazji "Dnia Kobiet", a teatrzyk "Niezłe Ziółka" - dedykował im okolicznościowy wiersz. Panie wysłuchały informacji o działalności profilaktycznej prowadzonej przez Gminę Repki i przygotowany przez Panią Teresę Stasiuk wykład nt. "Zagrożenia dla dzieci - substancje psychoaktywne i przemoc".

Maria Sudnik z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Siedlcach przeprowadziła Olimpiadę wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości.

Uczestniczki rozwiązywały test złożony z 50 pytań. Dotyczyły one szczegółów i regulacji prawnych dotyczących zakładania i prowadzenia agroturystyki, wytwarzania własnych produktów żywnościowych, pozyskiwania funduszy unijnych. Nasze Panie dowiedziały się, jak mogą rozliczać zyski z takiej działalności, do jakiej kwoty nie muszą odprowadzać podatku dochodowego.

Te z Pań, którym nie udało się udzielić dobrych odpowiedzi na niektóre pytania, mogły poznać prawidłowe odpowiedzi podczas wykładu „Agroturystyka sposobem na dodatkowy dochód na obszarach wiejskich”, który Maria Sudnik zorganizowała zaraz po teście.

Maria Sudnik przygotowała prezentację, w której wyjaśniała, jakie warunki trzeba spełnić, by móc zarabiać na agroturystyce, sprzedaży własnych wyrobów spożywczych a także jak rozliczać się z uzyskanego przychodu. Słuchaczki były mile zaskoczone, większość z nich nie sądziła, że jest to zajęcie dostępne dla większości z nich. Prelegentka wyjaśniła także, w jaki sposób można pozyskać dotację unijną na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Maria Sudnik przekonywała, że dla aktywnych i pomysłowych kobiet w gminie Repki zarabianie dodatkowych pieniędzy jest na wyciągnięcie ręki:

- Często nie zdajecie sobie sprawy, że piękna nadbużańska okolica, w której mieszkacie, a także wasze regionalne pierogi szlachcice mogą być tym, czego szukają turyści – mówiła.

Zachęcała także do nowej formy zarabiania pieniędzy.

- Udało nam się utworzyć agroturystykę a potem zagrody edukacyjne i tym wszystkim już możemy się pochwalić. Teraz będzie możliwość tworzenia gospodarstw opiekuńczych. Można je tworzyć w świetlicach na terenach wiejskich. Dowożone są na nie osoby starsze na cały dzień, które nie mogą same zostać w domu – mówiła prowadząca wykład.

W programie były warsztaty rękodzielnicze. Prowadziła je Ewa Mitowska. Panie uczyły się techniki decoupage i same z krepiny wykonały piękne róże.

Ciekawym punktem programu był pokaz przygotowany przez strażaków z OSP w Repkach z zasad udzielania pierwszej pomocy.
11 marca w niedzielny wieczór w hali sportowej w Repkach odbył się koncert z okazji „Dnia Kobiet”. W klimatycznej atmosferze, blasku płonących lampionów, licznie zgromadzone Panie wysłuchały okolicznościowych życzeń. Kolejno złożyły je dyrektor GOK Ewa Czarkowska, Wójt Gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz oraz w imieniu męskiej części Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Repkowskiej - Michał Protasiewicz.

Po części życzeniowej  w koncercie, dedykowanym Paniom,  zabrzmiały najpiękniejsze piosenki Seweryna Krajewskiego w wykonaniu Radosława Świderskiego - znanego barda, leadera grupy Radek Blues Band, kompozytora, producenta muzycznego, gitarzysty, wokalisty o charyzmatycznej i ciepłej barwie głosu. Radkowi akompaniował Krzysztof Chromiński - pianista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznych w Gdańsku i w Katowicach, laureat Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.

W tym jakże uroczystym koncercie duet przedstawił kanon najpiękniejszych i najbardziej wzruszających utworów z repertuaru Czerwonych Gitar między innymi : „Niebo z moich stron”, „Nie spoczniemy”, „Ciągle pada", „Tak bardzo się starałem”, „Takie ładne oczy”. Zabrzmiały również piosenki z filmów : „Jan Serce", „Kogel-mogel”, „Uprowadzenie Agaty" i „Och, Karol”.

Dopełnieniem artystycznego klimatu była wystawa prac Heleny Romańskiej.

Uroczystość zakończono symboliczną lampką szampana oraz gromkim odśpiewaniem Paniom „100-lat”.










Info / Fot: UG Repki 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe