Była naprawdę wybitną postacią
Nanotechnologia, fulereny, grafeny…, czyli o tym, dlaczego odkrycia Marii Curie – Skłodowskiej w dalszym ciągu inspirują uczonych dyskutowali w I LO chemicy z Warszawy, Lublina i Siedlec.
Sejm RP przyjął 3 grudnia uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej – Curie. Patronka naszej szkoły jest jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla i to w dwóch różnych dziedzinach naukowych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku przyznano jej Nobla z chemii za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu.
Wielki talent
Z tej okazji 15 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Sokołowie Podlaskim zorganizowano sesję naukową poświęconą patronce szkoły. Udział w spotkaniu wzięli: Małgorzata Marciniak – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie, dr hab. Jan Czesław Dobrowolski – przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego, dr hab. Andrzej Komosa z Zakładu Radiochemii i Chemii Koloidów Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie oraz mgr Sebastian Grzyb z Instytutu Chemii Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego w Siedlcach.
Sesję otworzył, witając gości dyrektor I LO – Marcin Celiński, który podkreślił, że jest to ważne wydarzenie w życiu szkoły. W spotkaniu wzięły udział klasy I D, II, D, III D -klasy biologiczno – chemiczne oraz klasa II A – klasa matematyczno – fizyczna.
Jako pierwsza głos zabrała Małgorzata Marciniak, która przybliżyła zebranym postać uczonej. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że Skłodowska – Curie była wszechstronnie uzdolniona, znała pięć języków obcych, interesowała się psychologią, socjologią oraz naukami ścisłymi. W latach osiemdziesiątych XIX wieku uczyła wiejskie dzieci historii, algebry, polskiego, wcielając w życie ideały pozytywizmu, za co groziło jej nawet zesłanie.
Warto być chemikiem
Dr hab. Jan Czesław Dobrowolski w barwny sposób opowiedział młodzieży o tym, dlaczego warto być chemikiem i swoje życie poświęcić tej właśnie dziedzinie. Profesor podkreślił, że dzięki chemii można odkrywać tajemnice otaczającego świata i „nieźle na tym zarobić”.
Dzięki odkryciom Marii Skłodowskiej – Curie powstała nowa gałąź chemii – radiochemia. Na tym zagadnieniu skupił się dr hab. Andrzej Komosa., który swoje wystąpienie poświęcił zagadnieniu promieniotwórczości. Z ciekawej prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się o migracji radioizotopów i pierwiastków śladowych w środowisku.
Sesja zakończyła się wystąpieniem mgr Sebastiana Grzyba, który zachęcił uczniów do studiowania chemii. Przedstawił sylwetkę absolwenta chemii i pokazał, jak jest to szeroka dziedzina wiedzy i jak różnorodne znajduje zastosowanie w codziennym życiu.
Jak podkreślają organizatorzy – Teresa Oliwińska – biolog i wicedyrektor szkoły oraz
Agata Grzyb – nauczyciel bibliotekarz – spotkanie to było bardzo potrzebne młodzieży, która zastanawia się nad wyborem swojej drogi życiowej. Młodzież z uwagą wysłuchała wykładów gości a każde wystąpienie nagradzała brawami. Dzięki temu spotkaniu uczniowie mogli jeszcze lepiej poznać postać patronki szkoły, która jako jedyna kobieta została uhonorowana dwukrotnie Nagrodą Nobla (w 1903 i 1911 roku). Maria Skłodowska – Curie jest patronką liceum od 27 grudnia 1978 roku.
AGATA GRZYB
TERESA OLIWIŃSKA
FOT. WALENTY WALENCIEJ
« wróć | komentarze [2]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Maria - Marią, a jaki związek ma z noblistką ten kudłaty na pierwszym zdjęciu? Też noblista? |
Wiesia from Rolnik 2011-03-23 12:21:30 |
Ale jak wielu wybitnych Rodaków - szansę na rozwój dostała dopiero za granicą we Francji... |
Pierre 2011-03-23 09:45:20 |