29
2022
2012-02-24

Brak karetek coraz bardziej odczuwalny!


Jeden z mieszkańców Rytel Święckich zwrócił uwagę na niedostateczną opiekę medyczną. Kilka dni temu mieszkanka Rytel Święckich dostała krwotoku. Zaniepokojony syn natychmiast zadzwonił na pogotowie. Jednak w dyspozytorni usłyszał, że zarówno karetka z Sokołowa jak i z Kosowa Lackiego nie dojedzie do pacjentki. Mężczyzna na własną rękę musiał dowieźć matkę do szpitala, gdzie lekarze stwierdzili, że jej stan jest na tyle poważny, że musi pozostać na jednym z oddziałów.

- Wystąpiłem dzisiaj w imieniu mieszkańców powiatu, którzy są bezpośrednio narażeni na niebezpieczeństwa związane z faktem, że karetka może nie dojechać do potrzebującego. Przemawiam jako potencjalna ofiara tej sytuacji. – mówił zaniepokojony mieszkaniec. – Zwracam się z tym bezpośrednio do starosty, bo tylko on może wystąpić w naszym imieniu. Nie chcemy, aby w Polsce doszło do „inteligentnej eutanazji Polaków” kiedy , tak jak w Rumunii pogotowie nie będzie dojeżdżało do pacjenta po 60. roku życia. – dodał.

W odpowiedzi na to wystąpienie, starosta przypomniał, że powiat nie zarządza pogotowiem, a o ilości karetek w poszczególnych rejonach decyduje wojewoda.

O zwiększenie liczby karetek w naszym powiecie walczył również radny Rady Miasta pan Zygmunt Wycech. Radny jakiś czas temu wysłał pismo do wojewody,  w którym opisywał tragiczne zdarzenie z początku stycznia, kiedy to na jednym z sokołowskich osiedli zmarła kobieta, być może dlatego, że karetka dojechała do niej zbyt późno. Na początku lutego radny otrzymał pismo, w którym wojewoda odmówił przywrócenia dawnej liczby karetek na nasz teren.

Jak czytamy w przesłanym piśmie „(…) powiat sokołowski liczy aktualnie 55 463 mieszkańców, których obsługuje 2,5 zespołu ratownictwa medycznego, co stanowi 22 185 mieszkańców na 1 zespół, przy założeniu, że jeden zespół ratownictwa medycznego powinien przypadać na 33 000 mieszkańców. Należy zauważyć również, że w okresie lipiec – listopad 2011 roku oba zespoły specjalistyczne podczas braku zespołu podstawowego realizowały w godzinach 07:00 – 10:00 średnio 0,6 wyjazdu, natomiast w godzinach 22:00 – 07:00 – 1 wyjazd. We wszystkich miesiącach czas gotowości do wykonywania świadczeń wszystkich zespołów ratownictwa medycznego w powiecie sokołowskim wynosi 85%, a zatem tylko przez 15% wszystkich godzin funkcjonowania są one zajęte.”

Według wojewody nie ma więc uzasadnienia dla zwiększenia liczby zespołów ratownictwa medycznego w naszym powiecie.

 

JF

« wróć | komentarze [8]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

No to teraz należałoby zwiekszyć liczbę karawanów.

Pewien Obywatel
2012-02-28 12:20:01

do chłopaka co w zeszłym tygodniu miał wypadek w zakładach mięsnych sa, i karetka jechała godzine zmarł. brawo samorządowcy zeby i do was karetka jechała godzinę.

polak
2012-02-27 14:11:45

W normalnym kraju,a Polska już takim była do 1989r.Pogotowie Ratunkowe,czy zespól ratowniczy jest w każdej gminie.

d
2012-02-25 21:35:55

A co w tym kraju funkcjonuje normalnie?.

popo
2012-02-25 18:09:37

Armia zbawienia!

antych
2012-02-25 16:52:38

Jak się patrzy na te ofermy,to się żółć ulewa.

dd
2012-02-25 14:45:05

Ciągle pomocy potrzebuje były starosta,a obecny szef rady powiatu.W mieście mówią,że przekręt z mieszkaniem dla repatrianta to malutki pikuś. Ponoć ten panisko,psycholog, nomem omen, był na listach płac kilku instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym.Pracy oczywiście nie świadczył, a kaskę brał.Czy to prawda,czy tylko gadanina?.

Olgierd
2012-02-25 14:36:07

Warto by było przeprowadzić kampanię społeczną mającą na celu zgromadzenie informacji: Ile osób potrzebowało pomocy a niedostało jej na czas (zmarli), ile osób dostało pomoc z opóźnieniem, przyjżeć się czasom dotarcia do poszczególnych wezwań, ile km mają do przejechania poszczególne karetki jak mają wezwania i ile czasu potrzebują na powrót do gotowości. Do wyliczenia zapotrzebowania na karetki powinien być brany nie tylko wskaźnik liczebności ale i ilość km kwadratowych czy km do przejechania po niekoniecznie drogach autostradowych lecz często i gruntowych. Poprosić "meditrans" o przedstawienie konkretnych zestawień w tym temacie. uzbrojeni w wiedzę i dane statystyczne o zgonach i przeprowadzeniu kampani społecznej można by było coś ugrać ale to trzeba chcieć ze wszystkich stron poselsko-senatorsko-sejmikowsko-powiatowo-gminnie i obywatelsko!!! Pozdrawiam

obserwator
2012-02-24 13:57:06
Strona 1/1






Dane kontaktowe