Biesiada Podlaska to jedna z najlepszych imprez w regionie
Organizatorami wydarzenia byli oczywiście Gmina Jabłonna Lacka oraz Gminny Ośrodek Kultury. Celem imprezy było kultywowanie pieśni ludowej oraz promocja twórców i zespołów ludowych regionu.
O godzinie 15 Wójt Gminy Wiesław Michalczuk powitał przybyłych na biesiadę gości oraz zaprezentował jej program. W dalszej kolejności głos zabrała Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Sokołowie Podlaskim Beata Jeżowska, która ogłosiła konkurs KRUS BHP w gospodarstwie rolnym pod hasłem „Pracuj bezpiecznie” w kategoriach dzieci i dorośli.
Chwilę później prowadzący imprezę Sylwester Kozłowski przedstawił tegoroczne jury konkursowe, w skład którego weszli: Wanda Michalczuk – miłośniczka pieśni i kultury ludowej oraz poezji, wielokrotna członkini jury oceniającego twórczość poetów-amatorów, po raz piąty uczestnicząca w pracach jury biesiadnego konkursu; Agata Mosiej – kulturoznawca, regionalista, nauczyciel I LO oraz członek Zarządu Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Sokołowie Podlaskim; Renata Kryszczuk – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej, opiekunka koła teatralnego „Abstrakcja”, reżyser spektakli słowno – muzycznych oraz Marianna Kobylińska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach, długoletnia inspektor ds. promocji oraz długoletnia dyrektor GOK w Sterdyni.
Około 15:30 na scenie zaprezentowała się pierwsza grupa – Zespół Ludowy Marysieńki, która od 33 lat śpiewa piosenki ludowe, biesiadne, religijne, patriotyczne. Zespół występuje na różnych konkursach, biesiadach, przeglądach charytatywnych i otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Na biesiadzie wykonał utwory „Za las chłopcy za las” i „Capri”.
Tuż po nich na biesiadzie zagrali i zaśpiewali gospodarze – czyli „Jabłoniacy”. Zespół ten powstał na wniosek Wójta Gminy Wiesława Michalczuka w 2014 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury. Wykonuje piosenki ludowe, biesiadne, religijne, patriotyczne. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. Zespół zaprezentował utwory: „Cyt, cyt” oraz „Lepiej było, lepiej było”.
Następnie wystąpiła grupa śpiewacza z Klubu Senior + ze Sterdyni, która powstała w 2018 roku w ramach Programu Wieloletniego Senior + na lata 2015 – 2020. Oprócz zajęć wokalnych seniorzy aktywnie uczestniczą w wycieczkach, zajęciach edukacyjnych, sportowych, rekreacyjnych oraz terapii zajęciowej. Zespół zaprezentował utwory „W moim ogródeczku” oraz „Mama ostrzegała”.
Kolejno na scenie zaprezentował się Zespół Ludowy „Jarzębina”, który działa przy GBP w Broku. Zdobył wiele nagród i wyróżnień zarówno w kraju, jak i za granicą. Zespół zaprezentował utwory: „Nisko słonko nisko” i „Kukułeczka”.
Po „Jarzębinie” goście mieli przyjemność wysłuchać występu Zespołu Śpiewaczy „Chodów” z GOK- u w Chodowie. Powstała w 2011 roku grupa prezentuje utwory ludowe, patriotyczne, obrzędowe. Występuje na imprezach lokalnych i ponadlokalnych.
Dalej publiczność zabawiał Zespół „Nowina”, który powstał w 2006 roku i działa przy świetlicy wiejskiej w Moszczonie Królewskiej oraz Ośrodku Kultury w Mielniku. Repertuar zespołu jest bogaty i różnorodny. Zespół koncertuje nie tylko w Polsce, lecz również na scenach Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. „Nowina” śpiewa w języku polskim, ukraińskim, białoruskim, rosyjskim, a także gwarą regionu. Zespół zaprezentował utwory: „Janek i Halina” oraz „Lubyw Kozaczenko”.
Po Nowinie wystąpiły „Sąsiadeczki". Powstały we wrześniu 2010 roku. Zespół występuje na festynach, dożynkach, przeglądach pieśni ludowych, kolęd i pastorałek, pieśni patriotycznych i religijnych, a na Biesiadzie Podlaskiej zaprezentował piosenki „Koło mego domu” i „Czornij Oczka”.
Kolejno publiczność rozgrzała Grupa Śpiewacza Białki, która powstała w 2011 r. Przez ten czas grupa zagrała ponad 110 koncertów, zdobyła liczne wyróżnienia i nagrody, a na Biesiadzie Podlaskiej zaprezentowała utwory „Na wójtowej roli” oraz „Wesoła Piosenka”.
Tuż po niej na scenie wystąpił Zespół Korniczanie, który działa od 2005 r. i wykonuje utwory ludowe, biesiadne, szanty i inne. Zespół zaprezentował utwory „Tam gdzie łąki zielone” oraz „Zaprzęgajcie chłopcy konie”.
W dalszej kolejności wystąpił Zespół Ludowy „Węgrowianie”, który działa przy Węgrowskim Ośrodku Kultury, a powstał w 1997 roku. Zespół prezentuje pieśni ludowe, frywolne, patriotyczne, widowiska obrzędowe oparte na autentycznych obyczajach wsi z końca XIX i połowy XX wieku w kraju, a także poza jego granicami. W Jabłonnie wykonali następujące utwory: „Powiedz mi miły’ oraz „Kukułeczka”.
Ostatnim wykonawcą w kategorii Zespołów Ludowych był Zespół „Art. Senior” z Węgrowa, działający przy tamtejszym ośrodku Kultury. Na koniec zabawili oni gości piosenkami „W moim ogródeczku” oraz „Oj rydzu mój”.
W dalszej kolejności na Biesiadzie odbył się konkurs kapel. Kolejno na scenie wystąpili: Kapela „Bondarczuków” i Kapela Ryśka i Zdziśka, Kapela „Szwagry” i Kapela „Retro”.
Podczas gdy jury konkursowe udało się na obrady, na scenie ogłoszono wyniki konkursu „BHP w gospodarstwie rolnym pod hasłem „Pracuj bezpiecznie” i wręczono nagrody zwycięzcom. W kategorii Dzieci I miejsce zajęła Martyna Ignaciuk, II Michalina Kołak, a III Alicja Prywata. Jeśli chodzi o dorosłych zaszczytne I miejsce wywalczyła Zofia Małczuk, na II uplasowała się Elwira Ingaciuk, a na III Jolanta Czyż.
Czas obrad jury wykorzystano również na podsumowanie piłkarskiego turnieju o Puchar Wójta Gminy Jabłonna Lacka Wiesława Michalczuka. Puchar za I miejsce zdobyła drużyna ze Skrzeszewa, II miejsce wywalczyli piłkarze z Sabni, a III Białobrzegi. Puchar Króla Strzelców powędrował do Przemysława Antoniaka (6 bramek) ze Skrzeszewa.
Po wręczeniu pucharów piłkarzom, podczas gdy jury w dalszym ciągu obradowało nad werdyktem, gości ponownie zabawiali „Jabłoniacy”. Tuż po ich występie nadszedł długo wyczekiwany przez występujących moment rozstrzygnięcia konkursów.
W kategorii Zespoły Ludowe I miejsce zajął Zespół Jarzębina, II miejsce Zespół Ludowy „Jabłoniacy”, a III miejsce ex aequo Zespół Ludowy Węgrowianie i Zespół Korniczanie.
Jury wyróżniło zespoły: „Marysieńki”, „Nowina”, „Sąsiadeczki”, „Art – Senior”, Klub Senior +, Zespół Śpiewaczy Chodów oraz Grupę Śpiewaczą Białki.
Z kolei w kategorii Kapele I miejsce zajęła Kapela Retro, II miejsce - Kapela Szwagry, a III - Kapela Bondarczuki. Kapela „Zdzisiek i Rysiek” została wyróżniona.
To jednak nie koniec atrakcji. O godzinie 20:00 na jabłońskiej scenie zagrała i zaśpiewała Gwiazda wieczoru – zespół „Andre”,
a o 21:15 rozpoczęła się dyskoteka przy muzyce zespołu „Power Bond”.
Oprócz tego na biesiadzie można było zwiedzać stoiska rękodzieła ludowego oraz firm biorących udział w wydarzeniu. Na gości czekały również smaki potraw regionu, potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Jabłonna Lacka oraz samorządowa grochówka. W wielkim namiocie sponsora – firmy OWOLOVO można było skosztować pysznych przecierów owocowych i warzywnych bez cukru. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci: wesołe miasteczko, bańki mydlane, malowanie twarzy, strzelnica i fotobudka to tylko niektóre z nich. Trzeba przyznać, że organizatorzy imprezy pomyśleli o wszystkim.
Zadanie dofinansowane zostało ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego, a patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Cieszymy się, że mogliśmy objąć patronatem medialnym tak wspaniale zorganizowane wydarzenie i mamy nadzieję, że ponownie widzimy się z wszystkimi za rok!
K.W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu