2017-07-05
Bezpieczny dom
Bezpieczny dom to projekt realizowany przez Fundacje Strefa Pociech w formie kampnii na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Projekt realizowany jest we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i został dofinansowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.
W ramach projektu odbędą się warsztaty na temat konfliktów i ich rozwiązywania, radzenia sobie ze stresem, złością - swoją i dzieci, oraz konsultacje ze specjalistami (psychologiem, psychiatrą, pedagogiem, coachem, mediatorem).
W ramach projektu skorzystać można również z cyklu warsztatów dotyczących profilaktyki uniwersalnej ukierunkowanego na przeciwdziałanie zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży podnoszącego kompetencje wychowawcze rodziców i opiekunów.
Odbędą się także spotkania dotyczące interwencji i ochrony w przypadkach rodzin doznających kryzysu z powodu przemocy domowej, planowana jest też praca z osobami w kryzysie m.in.- grupa wsparcia dla osób doznających przemocy i realizacja programu korekcyjno-edukacyjnego „Rodzina”.
Wszystkie działania , zajęcia i konsultacje są bezpłatne dla uczestników, odbywaja sie w kilku miejscach województwa mazowieckiego w naszym rejonie w lokalu Fundacji Strefa Pociech na ul. Lipowej 5 w Sokołowie Podlaskim, w Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na ul Szamoty 2A. w Węgrowie. Na wszystkie warsztaty i konsultacje obowiazują zapisy- mamy ograniczona liczbę miejsc.
Wiecej informacji na stronie www.strefapociech.pl lub na facebooku na stronie KlubMamSokolowPodlaski.
Kontakt w sprawie udziału w projekcie: Aleksandra Zakrzewska-Murawa 603072071
Myśląc o domowej przemocy myślimy często o awanturach, biciu, wzywaniu policji, niebieskiej karcie...
Tymczasem w większości naszych domów słychać czasem podniesiony głos sflustrowanych , zmęczonych, czasem nie mogących dogadać się ze sobą domowników, zdarzają się krzyki – na dzieci, na siebie nawzajem, bójki między dziećmi, albo wręcz odwrotnie - długie dni ponurego milczenia, w zamknięciu na innych wokół siebie.
Każdy z nas widział, słyszał lub uczestniczył w sytuacji w której ktoś został wyśmiany, komuś grożono, kogoś zawstydzano, krytykowano, wyzwano, poniżano. To wszystko to zachowania przemocowe. Przemocą jest też narzucanie własnych sadów, obwinianie, wmawianie psychicznej choroby, kontrolowanie, społeczne izolowanie - ograniczanie kontaktów z innymi osobami, np. znajomymi czy rodziną; wykorzystywanie dzieci do sprawowania kontroli (np. groźby pozbawienia kontroli rodzicielskiej) i wiele wiele wiele innych.
Przemocą jest zachowanie w którym jakaś przewaga (np. wieku, siły, portfela) wykorzystywana jest w celu narzucenia komuś swojej woli, wymuszenia czegoś na kimś, to każda sytuacja w której doświadczamy narzuconej nam bezprawnie władzy czy narzucamy komuś bezprawnie naszą władzę.
Jesteśmy ludźmi i żyjemy jak umiemy. Warto się jednak przygladać naszym zachowaniom, ich przyczynom i skutkom - szczególnie jeśli te zachowania wpływają nie tylko na nasze życie, ale też na życie naszych dzieci. Życie składa się z małych sytuacji, z chwil, jeśli w wielu z nich doznajemy przemocy może się to bardzo mocno odbić na tym kim jesteśmy, jak wygląda nasze życie, jak traktujemy siebie i innych.
« wróć | komentarze [0]