29
2022
2017-09-05

Bezpieczne wakacje w Sterdyni


   W czwartek, 17 sierpnia dzielnicowy gminy Sterdyń odwiedził dzieci w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Spotkanie dotyczyło zasad zachowania bezpieczeństwa podczas okresu wakacji.
   W ramach „Wakacyjnych czwartków z GOKiS i GBP w Sterdyni” dzieci miały możliwość spotkać się z dzielnicowym Posterunku Policji w Sterdyni asp. Radosławem Plichtą. Gość opowiedział małym słuchaczom o zasadach zachowania bezpieczeństwa nad wodą, na drodze oraz o konieczności korzystania z elementów odblaskowych. Spotkanie było realizowane w związku z akcją informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, która odbywa się pod patronatem MSWiA. Nadrzędnym celem akcji jest uświadamianie dzieci i młodzieży o zasadach bezpiecznej kąpieli i uprawiania sportów wodnych, co w efekcie ograniczy liczbę przypadków utonięć. Uczestnicy spotkania, oprócz rozmowy z dzielnicowym, mieli okazję obejrzeć dwa filmy edukacyjne omawiające tematykę bezpieczeństwa podczas okresu wakacyjnego.
   Asp. Radosław Plichta przypomniał, że dzieci wypoczywające w pobliżu zbiorników wodnych powinny być, przede wszystkim, pod opieką osób dorosłych. Najbezpieczniej przebywać na kąpieliskach strzeżonych, które są obserwowane przez ratowników WOPR, a osoby zażywające kąpieli, powinny zawsze stosować się do ich poleceń. Należy również zwracać uwagę na kolor flagi znajdującej się w pobliżu akwenu. Jeżeli jest koloru białego - kąpiel jest dozwolona. Jeżeli natomiast jest koloru czerwonego - korzystanie z kąpieliska jest zabronione. Wchodząc do wody, powinniśmy robić to powoli i stopniowo. W przeciwnym razie, możemy doznać szoku termicznego i stracić przytomność. Po wejściu do wody, najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz. Nie zaleca się zażywania kąpieli zaraz po spożytym posiłku. W takim przypadku powinniśmy odczekać przynajmniej 30 min. Pamiętajmy, że małe dzieci oraz osoby nie umiejące pływać, powinny być zawsze odpowiednio zabezpieczone - mieć na sobie specjalne kamizelki czy rękawki. 
   Po omówieniu zasad bezpieczeństwa nad wodą, słuchacze dowiedzieli się o tym, w jaki sposób bezpiecznie poruszać się na drodze. Zarówno dzieci jak i dorośli powinni zawsze korzystać z chodnika, a w przypadku jego braku - z pobocza. Należy pamiętać, że osoby poruszające się poboczem, zobligowane są do przemieszczania się lewą stroną drogi. W takich sytuacjach, najbezpieczniej iść „gęsiego”, czyli jeden za drugim. Piesi poruszający się po drodze w godzinach wieczornych, powinni być zawsze wyposażeni w elementy odblaskowe np. koszulkę, naszywki na odzież, opaski lub zawieszki. Podczas dalszej części spotkania policjant poinstruował dzieci o tym, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz przypomniał, co oznaczają poszczególne kolory w sygnalizacji świetlnej. 
   Po szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa, dzieci mogły porozmawiać z dzielnicowym na temat pracy w policji. Zadawały pytania odnośnie obowiązków funkcjonariuszy oraz pytały o to, co trzeba zrobić, aby do policji się w przyszłości dostać. Dużym zainteresowaniem cieszyło się umundurowanie przybyłego gościa. Dzieci z ochotą przymierzały kamizelkę oraz czapkę policyjną. Szczególną uwagę przykuło wyposażenie policjanta do służby tj. kajdanki. Spotkanie z dzielnicowym zakończyło się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.
 
Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe