Będzie RIT, będzie droga – czyli coś za coś
Na obradach skupiono się przede wszystkim na planowanych inwestycjach. Mieszkańcy gminy poruszyli kwestię czterech dróg – ich stan jest coraz gorszy. Drogi należą jednak do powiatu, a biorąc pod uwagę zamieszanie z RITem, może zabraknąć na nie środków. Przypomnijmy – Rada Gminy Sokołów nie zgodziła się na partycypację w kosztach projektu, wobec czego Rada Powiatu musi pokryć dodatkowe 10% inwestycji, które miały być wkładem własnym gminy Sokołów. Chodzi o 360 tys. zł. Jak decyzję wójta gminy Sokołów ocenia wójt Jabłonny Lackiej, Wiesław Michalczuk?
Boli nas ta decyzja. Uważam, że jeżeli realizujemy wspólną inwestycję to każda Rada powinna dołożyć relatywnie od długości odcinka i wartości zadania na terenie gminy. Wcześniej padały takie deklaracje - że każdy dołoży kwotę odpowiednią do odcinka inwestycji na swoim terenie. Przypominam, że gmina Jabłonna Lacka jako jedyna nie posiada żadnej drogi krajowej ani wojewódzkiej. Nie możemy liczyć na środki z Urzędu Wojewódzkiego. Gmina może realizować inwestycje tylko z zarządem powiatu, który utrzymuje się z subwencji. W ramach RITu zrobiony ma zostać ostatni, brakujący odcinek pomiędzy Sokołowem a Niecieczą, który nawet nie leży na terenie naszej gminy. 7-kilometrowy odcinek drogi został już wykonany dzięki pozyskaniu środków w ramach tzw. schetynówek. Dołożyliśmy wtedy milion zł. O drogę pomiędzy Sokołowem a Niecieczą walczymy od lat, ponieważ jest to jedyna droga, który łączy nas z miastem. Ścieżka rowerowa jest jednym z warunków wykonania RITu w ramach gospodarki niskoemisyjnej.
To dzięki tej ścieżce rowerowej w ramach RITu możemy mieć drogę. Gdyby nie ścieżka, inwestycja drogowa również nie doszłaby do skutku. – podkreśla Przewodniczący Rady Stanisław Strzała.
Dla gminy Jabłonna Lacka uczestnictwo w projekcie RIT oznacza więc uzyskanie długo wyczekiwanej drogi. Pomimo wycofania się gminy Sokołów, wójt Wiesław Michalczuk nie dopuszcza innego rozwiązania, jak ukończenie projektu, a także planuje wiele inwestycji na ten rok. Złożone zostały m.in. wnioski w ramach odnawialnych źródeł energii na tzw. gospodarkę fotowoltaika oraz na inwestycje wodno-kanalizacyjne, które obejmują wykonanie trzech odcinków wodociągowych: w miejscowości Wirów, Jabłonna Łuski i Jabłonna Morszków oraz dwóch odcinków kanalizacji w Jabłonnie Lackiej: na ulicy Łąkowej i Parkowej. W planach jest także złożenie wniosku do projektu uruchomionego przez Marszałka Województwa oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska na zakup wozu strażackiego. Na liście rezerwowej jest również wniosek na wykonanie inwestycji drogowej w miejscowości Niemirki w ramach środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W zależności od środków, zostanie wykonanych także kilka inwestycji drogowych połączonych z dofinansowaniem z zewnątrz – ze schetynówek bądź z FOGRu. Krótsze odcinki gmina sfinansuje ze środków własnych. Wójt czeka również na rozpoczęcie naboru wniosków dotyczących pozyskania środków na tzw. rewitalizacje miejscowości oraz z Fundacji TYGIEL - otrzymane dofinansowanie przeznaczone zostaną na remonty dwóch świetlic : w Czekanowie i Dzierzbach oraz budowę siłowni zewnętrznej. Rozbudowane zostanie także zaplecze kuchenne w Zespole Szkół w Jabłonnie Lackiej – inwestycja zrealizowana będzie ze środków własnych budżetu gminy. Pozytywnie rozpatrzone zostały zaś dwa wnioski na przebudowę mostów – na odcinku Teofilówki-Gródek oraz kolonii, tzw. Dziki Staw. Pozytywnie zweryfikowany jest także protokół odnośnie drogi powiatowej z Łuzek do Nowomodny w ramach zarządzania kryzysowego.
Rok 2017 jest więc dla gminy Jabłonna Lacka rokiem planów i inwestycji, bez względu na to, co dzieje się w powiecie.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu