Będzie 200 nowych miejsc pracy
Do jednej z najbardziej defaworyzowanych grup społecznych na rynku pracy należy młodzież z terenów wiejskich. Przed wejściem na legalny rynek pracy ogranicza młodych ludzi wiele trudności i barier. Pomóc w przełamaniu ich miał projekt "Targi pracy i kariery w Sokołowie Podlaskim". Dzięki jego realizacji organizatorzy chcieli udzielić możliwie pełnego wsparcia w odnalezienia się na rynku pracy kilkudziesięciu osobom w wieku 16 - 20 lat z terenu powiatu sokołowskiego. Na projekt składały się dwie edycje, a rozpoczął się on w lutym 2011 roku. W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w cyklu szkoleń "Szkoła poruszania się po rynku pracy", oraz 50-godzinnych warsztatach animujących. Na zakończenie sami przygotowali Targi Pracy i Kariery.
Wiara w siebie
- Wszystkie te działania mają wzmocnić wiarę we własne siły i podnieść motywację młodych ludzi - zapewniają organizatorzy. - W ramach pięciodniowych spotkań uczniowie zdobyli kluczowe umiejętności potrzebne do poruszania się na rynku pracy: znajomości instytucji doradczych, umiejętności czytania ogłoszeń, pisania CV, listów motywacyjnych, wypełniania formularzy czy wniosków urzędowych. Ponadto poznali oni warunki nabycia prawa do świadczeń socjalnych oraz podstawy prawa pracy. Uczestnicy rozwinęli swoje kompetencje obywatelskie, czyli umiejętność poruszania się w gąszczu instytucji życia społecznego, wzmocnili gotowości do korzystania z istniejących narzędzi wsparcia na rynku pracy. Warsztaty służyły diagnozie lokalnego rynku pracy, nabyciu aktywnej postawy przez samodzielną organizację targów pracy w powiecie.
- Warsztaty animujące były bardzo specyficzne, ponieważ robiliśmy tam sporo zajęć praktycznych - wyjaśnia Michał Owczarek z Fundacji Civis Polonus. - Wszystko po to, aby uczestnicy naszego projektu byli dobrze przygotowani. Młodzi ludzie byli przygotowani, że przyjdą na nasze warsztaty z zeszytami i będą musieli notować. To jednak okazało się niepotrzebne, bo wszystkie informacje zostawały im w głowach. Młodzież sokołowska jest bardzo ambitna. Pokazały to obie edycje, które zaowocowały powstaniem nieformalnej na razie grupy Sokołowskie Stowarzyszenia Młodzieży. Ta chęć i werwa do pracy, która pojawiła się w czasie szkolenia została utrwalona i mam nadzieję, że będzie to skutkowało w dalszym życiu uczestników, ale i wszystkich mieszkańców lokalnej społeczności.
Wiatraki i panele
W programie targów pracy znalazły się następujące wykłady: "Kierunek studiów a przyszła kariera zawodowa"; "Aktywność społeczna szansą na rynku pracy"; "Jak znaleźć pracę - CV, list motywacyjny i rozmowa kwalifikacyjna"; "Wolontariat - ciekawy start w dorosłe życie". Mógł wziąć w nich udział każdy, kto tylko pojawił się tego dnia w budynku SOK. Nie brakowało też chętnych do odwiedzania poszczególnych stoisk. Można było porozmawiać z przyszłym pracodawcą, poznać jego ofertę, sprawdzić szkolenia dostępne w Urzędzie Pracy. - Jestem przekonany, że dzięki temu projektowi większość z was zwiększy swoją świadomość jeśli chodzi o poszukiwanie miejsc pracy - mówił do uczestników spotkania burmistrz Sokołowa, Bogusław Karakula. - Miasto Sokołów Podlaski prowadzi projekt, który w przyszłości z pewnością zapewni miejsca pracy przede wszystkim dla młodych ludzi. Jest to park przemysłowy. W roku 2009 miasto złożyło wniosek do RPO województwa mazowieckiego na rewitalizację terenów poprzemysłowych. W kwietniu 2011 roku podpisaliśmy umowę i dostaliśmy 23 mln zł. Kosztem kwalifikowanym był zakup cukrowni, która kosztowała 7,65 mln zł. Powstać ma tam park przemysłowy. Co to jest? Park przemysłowy to teren wraz z budynkami z pełną infrastrukturą przygotowany pod przyjęcie nowych inwestorów. W parku przemysłowym w Sokołowie ma być strefa innowacji technologicznych. Tutaj miejsca pracy będą skierowane głównie do młodych ludzi ze średnim i wyższym wykształceniem. Po to jest to zrobione, żeby tych ludzi zatrzymać w Sokołowie. Strefa innowacji technologicznych będzie poświęcona przede wszystkim produkcji energii. Mają tam powstać dwa zakłady pracy. Jeden będzie produkował wiatraki małej mocy od 1 do 10 kilowat. Drugi zakład pracy będzie to zakład hiszpański, który będzie produkował panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej. To jest technologia XXI wieku. Znajdzie tam pracę od 200 do 250 osób, czyli wcale nie tak mało.
Targi pracy organizowane były przez młodzież z powiatu sokołowskiego w ramach projektu "Targi pracy i kariery w Sokołowie Podlaskim" realizowanego przez fundacje Civis Polonus i U siebie. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Katarzyna Markusz
« wróć | komentarze [5]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
pociotek Burmistrza to nawet podstawówkę zaocznie skończy i kierownikiem zostanie aTy czy ja po studiach przy kostce brukowej w sezonie może robote znajdziesz oj ten Sokolow P |
Valkiria 2012-03-06 15:31:36 |
Marzenia ulotne jak te wiatraki.Więcej konkretów a nie marzeń .Zgadzam się że praca jest tylko dla znajomków |
ulek 2012-03-05 09:15:26 |
To już nie prywata to lokalna partyjna mafia, dbająca tylko o swój stan posiadania. Praca jest tylko dla dzieci i różnych pociotków lokalnych kacyków, z zielonym listkiem koniczynki w tle. Głosujcie na nas , a my... |
Posadzimy Swoich Ludzi 2012-03-04 20:06:44 |
Tragedia.Ci młodzi już mają głowy sprane.Ich teorie nie mają racji bytu.Bezkrólewie na tzw.wolnym rynku,nie tylko pracy,jest nienormalne.Po to ludzie stworzyli państwo,żeby zajmowało się ich problemami.Ten system wypaczono.Prywata okradła dobra wspólne i nie partycypuje w obowiązkach państwa.Wy powinniście dążyć do odzyskania od złodziei z solidarności majątku wspólnego i prawidłowego dystrybuowania mim.Wtedy ludzie poczują się ludźmi. |
Karol 2012-03-04 13:13:20 |
Pani redaktor, a informacji powyższych udzielił zapewne Hans Christian Andersen? |
t 2012-03-03 11:16:54 |