"Barwa i pamięć"

Jacek Maślankiewicz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie kształcił się m. in. pod okiem prof. Rajmunda Ziemskiego. Jednak jego największym nauczycielem był ojciec – artysta malarz Ireneusz Maślankiewicz. To dzięki niemu - już jako dziecko - Jacek rozwijał swój talent i kształtował swój własny oryginalny styl.
Artysta został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Honorową Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W latach 2010-2014 pełnił funkcję Prezesa Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest notowany w Kompasie Sztuki Polskiej. W latach 2011-2014 przewodniczył kapitule Nagrody im. Jana Cybisa. Był także członkiem: Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, Jury Olimpijskiego Konkursu Sztuki MKOI, Kapituły Nagrody dla Młodych Twórców im. Eugeniusza Eibischa, Jury Konkursu "Wawrzyn Olimpijski" PKOI, Jury VIDICAL, Komisji Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Z ważniejszych nagród, jakie otrzymał, należy wymienić: Nagrodę na Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin 2016 r. oraz Nagrodę Narodowego Muzeum Morskiego, Gdańsk 2015.
Jego prace znalazły się na wystawie "Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", która została zorganizowana w piątą rocznicę katastrofy w Galerii "DOM" Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Znalazło się na niej 46 prac artystów z całego kraju. Rok później, w kwietniu 2016 r., wystawa była prezentowana w Galerii Narodowego Centrum Kultury "Kordegarda" w Warszawie, a następnie w Sejmie RP. W roku obecnym wystawa gościła w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
- Dla mnie jest to moment szczególny, ponieważ w roku 1981 miałem swoją pierwszą wystawę w Sokołowie Podlaskim. Była ona realizowana wspólnie z moim ojcem. Stąd tytuł dzisiejszej wystawy "Barwa i Pamięć". Bardzo się cieszę, że mogę ponownie odwiedzić Sokołów – miejsce, gdzie wystawienniczo wszystko się zaczęło. - Powiedział podczas wernisażu Jacek Maślankiewicz.
Otwarcie wystawy uświetniła swoim śpiewem Gabriela Pliszka-Kraska, która wykonała utwory: "Małe tęsknoty" Krystyny Prońko, "Znów wędrujemy" Grzegorza Turnaua, oraz "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej. Repertuar dobrany został w taki sposób, aby współbrzmieć z obrazami autorstwa Jacka Maślankiewicza. Artyzm prac malarza oraz piękny koncert Gabrieli Pliszki-Kraski przeniosły przybyłych gości w świat refleksji i zadumy oraz dały możliwość przebywania wśród własnych wspomnień.
Wystawa prac Jacka Maślankiewicza gościć będzie w Galerii do 5 grudnia 2017 r.
Katarzyna Dybowska
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu