29
2022
2019-09-10

Aż 13 wieńców na Dożynkach w Wyrozębach!


Tradycja dożynkowa jest kultywowana przez rolników w całej Polsce. Szczególnie wyraźnie widać to we wschodniej części naszego kraju. Nie inaczej jest w gminie Repki, gdzie rok rocznie obrzędowi dożynek towarzyszy moc atrakcji, a goście i zgromadzona publiczność nigdy nie zawodzą! Tegoroczne gminne dożynki odbyły się w niedzielę 1 września w Wyrozębach Podawcach.

Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem  księdza proboszcza Andrzeja Dryżałowskiego, który w tym roku obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich. Po zakończeniu Mszy św. barwny dożynkowy korowód, liczący w tym roku aż 13 wieńców, udał się na plac OSP w Wyrozębach.

Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrali konferansjerzy: Julia Gontarz i Paweł Kryszczuk.

- Święto Dziękczynienia za plony wieńczy rok pracy na roli. Jest wyrazem wdzięczności Bogu za szczęśliwie zebrane plony. To piękna wielowiekowa tradycja. Świętujemy dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność dla rolniczego trudu, pracy wykonywanej na pożytek sobie i innym – rozpoczęła Julia.

Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk przypomniała, że Dożynki to przede wszystkim święto rolników, ponieważ to dzięki ich ciężkiej pracy na naszych stołach gości codziennie świeży polski chleb. Dziękowała za ich trud i poświęcony roli czas, za sumienne sianie i doglądanie zbiorów, aby w końcu u schyłku lata zebrać złociste kłosy. Jak podkreśliła Wójt, to właśnie plony i produkty z nich wyrobione są efektem rolniczego oddania i zaangażowania, toteż za każdy kawałek chleba należy się wdzięczność, a dla każdej okruszyny – poszanowanie.

Po słowach wdzięczności dla rolników Wójt powitała przybyłych gości. Byli wśród nich m.in. Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Minister Cyfryzacji Marek Zagórski, Wiceminister Zdrowia Senator Waldemar Kraska, Poseł na Sejm RP Marek Sawicki oraz Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek. Na imprezę przybyli licznie radni gminni z Przewodniczącym Adamem Czarnockim na czele, sołtysi oraz mieszkańcy gminy i okolic. Jak przyznają organizatorzy, frekwencja przerosła ich oczekiwania.

Następnie przedstawiono starostów tegorocznych Dożynek. Byli nimi: Pani Ewa Buczyńska i Pan Michał Wyszomirski. Pani Ewa to mieszkanka Liszek, która razem z mężem Kazimierzem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 110 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej. Pan Michał natomiast jest mieszkańcem Skwierczyna Wsi. Razem z żoną Joanną i synem Erykiem prowadzą gospodarstwo ukierunkowane na hodowlę bydła mlecznego i opasowego.

Starostowie Dożynek przekazali poświęcony chleb gospodarzom gminy – Wójt Apolonii Stasiuk i Przewodniczącemu Rady Gminy Adamowi Czarnockiemu. Prosili, żeby ci dzielili chleb sprawiedliwie, zachowując tradycje ojców. Po uroczystym pokrojeniu bochenka włodarze dzielili nim przybyłych gości na znak przyjaźni i współpracy.

Tradycyjnie podczas imprezy odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Swoje dzieła prezentowały delegacje z: Borychowa, Skwierczyna Wsi, Sawic Bronisz, Sawic Wsi, Skwierczyna Dworu, Wyroząb Podawc, Kobylan Skorupek, Ostrówka, Wyroząb Konat oraz Koła Gospodyń w Repkach, Koła Gospodyń w Wasilewie Szlacheckim, Koła Gospodyń w Czaplach Andrelewiczach i Koła Gospodyń w Gałkach. Wieńce zostały wykonane różnymi technikami. Przybrały w tym roku mniej lub bardziej tradycyjne kształty: korony, Hostii, łodzi czy tablic dekalogu. Komisja konkursowa z Przewodniczącą Lucyną Woźnicą miała przed sobą nie lada zadanie! Najwyżej oceniono wieniec wykonany wspólnie przez mieszkańców trzech miejscowości: Kobylan Skorupek, Bohów i Sawic Kolonii, drugie miejsce otrzymał wieniec z Borychowa, a trzecie - z Gałek.

Podczas Dożynek został przeprowadzony konkurs "Pracuj bezpiecznie" zorganizowany przez sokołowski oddział KRUS. Najwięcej punktów uzyskał Piotr Nasiłowski z Wyroząb Podawc, drugie miejsce zajął Marek Nasiłowski również z Wyroząb Podawc, a trzecie miejsce - Stanisław Mazurczak ze Skwierczyna-Wsi. Z kolei w konkursie „Pracuj bezpiecznie, dbaj o zdrowie”  zwycięzcą został Roman Połosa z Gałek.

Nie zabrakło także konkursu dla najmłodszych. Olimpiadę wiedzy pt. „Zasady bezpieczeństwa i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej” przygotował Gminny Ośrodek Kultury. Pierwsze miejsce zdobyła Karolina Czarnocka z Wyroząb Podawc, drugie równorzędne miejsce zdobyli: Kinga Pióro ze Smuniewa, Paweł Smuniewski ze Smuniewa, Przemysław Byszewski z Sawic, Adam Dmowski z Wyroząb Konat i Rafał Sawicki z Sawic. Na miejscu trzecim uplasowali się: Julia Szadkowska z Wyroząb Podawc i Gabriela Żyluk z Wyroząb Konat. Nagrody dla uczestników konkursu ufundował Sponsor Główny Dożynek – Polska Grupa Energetyczna. 

Podsumowano także Dożynkowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Repki, który został rozegrany wczesnym rankiem. Zwyciężyła drużyna "E" ze Skrzeszewa Kolonii. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z drużyny "Skrzeszew Senior", a trzecie – "Sokołów MTS".

Oczywiście dożynki to także wrażenia muzyczne, czyli ludowy taniec i śpiew. Zagwarantowali to: Kapela Wuja Krzycha i ZPiT Chodowiacy. Nieco bardziej aktualne brzmienia mogliśmy usłyszeć w wykonaniu dzieci i młodzieży, uczęszczających na zajęcia w GOK oraz zespołu Forum. Z kolei grupa AMBITUS przypomniała największe przeboje Seweryna Krajewskiego i Czesława Niemena. Wisienką na torcie były zespoły, które zaprosiły do wspólnej zabawy na parkiecie przed sceną – grupa Densi, Power Bond i D-Bomb.

Pamiętajmy, że Dożynki to nie tylko uroczystości i dobra zabawa. Skoro było coś dla ducha, było także coś dla ciała. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich częstowały gości wybornymi pierogami, bigosem i pyzami. Nie zabrakło babcinego kompotu i tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem.

Wśród licznych atrakcji największym powodzeniem cieszyły się symulacje dachowania, zderzenia oraz waga przeciążeniowa. Wrażenia zapadały w pamięć i... dawały dużo do myślenia! Długie kolejki stały do stoiska Ministerstwa Cyfryzacji, gdzie odbywały się warsztaty kodowania komputerowego. Nie zabrakło tradycyjnych dmuchańców, trampolin oraz kina 5D.

Ogromne emocje wzbudził pokaz LED SHOW przygotowany przez Agencję Artystyczną Jo Art Show z Warszawy. Ogromne emocje wzbudził pokaz laserów i pirotechniki.

Podczas wydarzenia nie zapomniano o potrzebujących. Wolontariusze prowadzili zbiórkę na leczenie Uli Tokarskiej, natomiast strażacy zorganizowali rejestrację dla dawców szpiku.

1 września to znamienna data dla wszystkich Polaków. Wtedy właśnie 80 lat temu wojska niemieckie przekroczyły granice naszego kraju i rozpoczęła się II Wojna Światowa. Organizatorzy Dożynek nie zapomnieli, aby uczcić pamięć bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla ratowania Ojczyzny. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyrozębach zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Repki, Gminny Ośrodek Kultury w Repkach oraz Parafia Rzymskokatolicka w Wyrozębach i Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrozębach. Składają oni serdeczne podziękowania dla sponsorów imprezy: Polskiej Grupie Energetycznej, Ministerstwu Cyfryzacji, Związkowi Komunalnemu "Paprotnia", Zakładowi Aranżacyjno-Wykonawczemu "Verifis", Zakładom Mięsnym Świderscy, Centrum Szkoleniowemu "ACZE", Zakładowi Rozbioru "Ostropol", Młynowi "Bracia Górscy", Gospodarstwu Rolnemu Katarzyny i Piotra Wrzesień oraz Władysławowi Wrzesień – Transport Węgla, Ewie i Kazimierzowi Buczyńskim - właścicielom Gospodarstwa Rolnego w Liszkach oraz Joannie i Michałowi Wyszomirskim - właścicielom Gospodarstwa Rolnego w Skwierczynie Dworze. Imprezę uświetnili także: KRUS Oddział w Sokołowie Podlaskim oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Sokołowie Podlaskim.

Wśród patronów medialnych wydarzenia był Tygodnik Lokalny "Wieści Sokołowskie".



 
Więcej zdjęć na:

www.wiescisokolowskie.pl/galeria/263,dozynki-gminy-repki-2019.html


KDC
Fot. KDC; UG Repki; Jo Art Show


 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe