29
2022
2019-08-02

ASF zaatakował powiat sokołowski


Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do powolnego wymierania osobników. Jest to ogromny problem dla hodowców, gdyż śmiertelność stada przy ASF sięga nawet 100 %. Od początku roku w Polsce odnotowano już 33 ogniska ASF u świń i aż 1456 przypadków wirusa u dzika. W ostatnim miesiącu wirus dał o sobie znać również w powiecie sokołowskim.

ASF wywodzi się z Afryki, gdzie jest powszechną chorobą tamtejszych dzików. Pierwsze zakażenia wirusem u świń domowych odnotowano w Kenii w 1910 r. Później choroba rozprzestrzeniła się na pozostałe kraje Czarnego Kontynentu, a w Europie pojawiła się 1957 r. Pierwsza została zaatakowana Portugalia, następne były: Hiszpania, Francja i Włochy. Po 2000 r. wirus pojawił się w Gruzji, a w 2007 został odnotowany także w Rosji. Od czerwca 2013 r. został zarejestrowany na Białorusi, a później również na Litwie i Ukrainie. W Polsce pierwsze przypadki wirusa odnotowano w 2014 r. Stwierdzono go u padłych dzików, które przedostały się przez granicę z Białorusią. ASF zaczął rozprzestrzeniać się na terenie województwa podlaskiego, a w 2016 był odnotowany we wschodniej części Mazowsza, w województwie lubelskim i warmińsko-mazurskim.


Objawy i postępowanie

Źródło zakażenia ASF stanowią chore świnie domowe oraz dzikie. Wirus może być także przenoszony przez człowieka na odzieży, przedmiotach i sprzęcie, którego używa. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, podobnie jak wszystkie inne gatunki zwierząt.

Objawy wirusa u świń pojawiają się już po 5-9 dniach po zakażeniu. Zakażenie dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci w jednakowym stopniu. Pierwszym objawem jest wysoka gorączka u zwierzęcia. Następnie pojawiają się: brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, wybroczyny z nosa, biegunka i wymioty. Mogą także występować drgawki, utrata orientacji i problemy w poruszaniu się, problemy w oddychaniu, zapalenie płuc, sinica skóry i martwica tkanek.

Zakażone świnie nie podlegają leczeniu. Choroba jest zwalczana z urzędu, ze względu na duże ryzyko jej rozprzestrzeniania się. Zwierzęta zakażone wirusem ASF i podejrzane są zabijane. Skutkuje to zawsze likwidacją hodowli, w której stwierdzono wirusa. Zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane od świń, wszelkie przedmioty i substancje, które mogły zostać skażone wirusem, a nie mogą zostać odkażone. Wokół stwierdzonego ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km oraz obszar zagrożony, sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony. W obu obszarach obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia połączone ze stałym nadzorem nad stanem zdrowia świń.

W przypadku znalezienia zwierząt padłych (zarówno świń, jak i dzików) należy bezwzględnie zgłosić to Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, Policji lub lokalnym organom administracji. Zwłok zwierzęcia nie można dotykać ze względu na możliwość przeniesienia wirusa. Padłej trzody chlewnej bezwzględnie nie należy zakopywać. Działanie takie jest surowo zakazane przepisami prawa i skutkuje wysoką grzywną. Po dokonaniu zgłoszenia,do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii, posiadacz zwierząt zobowiązany jest do: izolacji i strzeżenia wszystkich zwierząt przebywających w gospodarstwie; wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki i nawozów naturalnych; nie wywożenia z gospodarstwa materiału biologicznego (nasienia, komórek jajowych, zarodków); uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.


ASF w powiecie sokołowskim

W powiecie sokołowskim odnotowano do tej pory trzy przypadki ASF u dzików. Pierwszy został odnaleziony 9 lipca w miejscowości Łazów gm. Sterdyń. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokołowie Podlaskim Anna Boczoń-Borkowska podała do publicznej wiadomości, że 15 lipca na podstawie przeprowadzonego badania w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach, potwierdzono u dzika wystąpienie wirusa ASF. Kolejnego padłego dzika z potwierdzoną chorobą znaleziono w lesie pomiędzy miejscowościami Łazów i Matejki gm. Sterdyń. Trzeci zakażony dzik został odnaleziony na terenie gminy Jabłonna Lacka pomiędzy miejscowościami Wieska-Wieś i Dzierzby.

Niestety, 22 lipca Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach potwierdził obecność pierwszego ogniska wirusa w powiecie sokołowskim (25 ognisko w 2019 roku w Polsce). ASF stwierdzono w małym gospodarstwie w Krzemieniu-Wsi w gminie Jabłonna Lacka. Utrzymywano w nim 13 świń. Dwie maciory padły w piątek 19 lipca, a dzień później padły trzy tuczniki. Po otrzymaniu wyników natychmiast przystąpiono do likwidacji hodowli. Świnie zabito, a ich zwłoki zutylizowano. Część wyposażenia chlewni spalono, a część zabezpieczono.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii informuje, że okoliczne gospodarstwa będą monitorowane. Nie ma potrzeby ich likwidacji.

Aktualnie gminy: Jabłonna Lacka, Sterdyń oraz Sabnie włączono do strefy zagrożenia. Gminy Kosów Lacki, Ceranów, Sokołów Podlaski, Bielany oraz Repki znajdują się w strefie objętej ograniczeniami.


Przypadki ASF w okolicy

Do końca lipca odnotowano 1456 przypadków ASF u dzików w Polsce. W okolicy naszego powiatu było ich 47. W powiecie siemiatyckim odnotowano 6 przypadków zarażonych dzików (gm. Grodzisk - 1, gm. Milejczyce - 3, gm. Nurzec-Stacja - 2). W powiecie siedleckim zarażonych dzików było aż 40 (gm. Korczew – 2, gm. Mordy – 1, gm. Wiśniew – 14, gm. Skórzec- 5, gm. Wodynie – 16, gm. Kotuń – 2). W powiecie węgrowskim odnotowano jeden przypadek wirusa. Zarażony dzik został odnaleziony na terenie gminy Stoczek.


Ogniska ASF w Polsce

Od początku roku do końca lipca odnotowano w Polsce 33 ogniska ASF u świń. Tylko w lipcu było ich 23.


Ogniska ASF potwierdzone w 2019 r. wraz z ilością sztuk świń w likwidowanym gospodarstwie:

Gieraliszki, gm. Gołdap, pow. Gołdapski – 67 świń
Pieczonki, gm. Giżycko, pow. giżycki – 1712 świń
Wólka Wygonowska, gm. Orla, pow. bielski – 8012 świń
Kryniczki, gm. Izbica, pow. krasnostawski – 2 świnie
Krawczyki, gm. Bartoszyce, pow. bartoszycki – 21 świń
Żulin, gm. Łopiennik Górny, pow. krasnostawski – 24 świnie
Lipowo, gm. Kruklanki, pow. giżycki – 132 świnie
Pawłowo, gm. Budry, pow. węgorzewski – 227 świń
Krawczyki, gm. Bartoszyce, pow. bartoszycki – 118 świń
Dobki, gm. Olecko, pow. olecki – 77 świń
Leonów, gm. Maciejowice, pow. garwoliński – 20 świń
Sośninka, gm. Łaskarzew, pow. garwoliński – 77 świń
Boćwinka, gm. Kruklanki, pow. giżycki – 41 świń
Ołownik, gm. Budry, pow. węgorzewski – 54 świnie
Doba, gm. Giżycko, pow. giżycki – 1719 świń
Bekiesza, gm. Cyców, pow. łęczycki – 8 świń
Trzmiechy Długie, gm. Izbica, pow. krasnostawski – 9 świń
Bełżec, gm. Bełżec, pow. tomaszowski – 8 świń
Świerże, gm. Wohyń, pow. radzyński – 23 świnie
Mienia, gm. Cegłów, pow. miński – 3347 świń
Dys, gm. Niemce, pow. lubelski – 338 świń
Orłów Drewniany, gm. Izbica, pow. krasnostawski – 129 świń
Talczyn, gm. Kock, pow. lubartowski – 9 świń
Kruklin, gm. Giżycko, pow. giżycki – 203 świnie
Krzemień-Wieś, gm. Jabłonna Lacka, pow. sokołowski – 13 świń
Gumowo, gm. Ciechanów, pow. ciechanowski – 1324 świnie
Studzianki Pancerne, gm. Głowaczów, pow. kozienicki – 14 świń
Szczeciniak, gm. Srokowo, pow. kętrzyński – 9435 świń
Wólka Zdunkowa, gm. Wohyń, pow. radzyński – 103 świnie
Gumowo, gm. Ciechanów, pow. ciechanowski – 180 świń
Sąkieły Małe, gm. Budry, pow. węgorzewski – 2428 świń
Sąsiadka, gm. Sułów, pow. zamojski – 14 świń
Wólka Zdunkowa, gm. Wohyń, pow. radzyński – 100 świń


KDC 
Fot. poglądowe


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe