29
2022
2012-10-26

Archiwalne fotografie w SOK


"Sokołów Podlaski na szkle zapamiętany" to tytuł prezentacji unikatowych fotografii starego Sokołowa Podlaskiego, które będziemy mogli obejrzeć 28 listopada o godz. 17 w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Spotkanie odbędzie się w ramach SUTW, ale wziąć w nim udział będą mogli wszyscy chętni.

Sokołowski Ośrodek Kultury od wielu lat zbiera zdjęcia i inne pamiątki związane z historią i dziedzictwem kulturowym miasta. - Przed kilkoma laty pod tym samym tytułem organizowaliśmy wystawę starych fotografii Sokołowa - mówi dyrektor SOK Maria Koc. - Były to fotografie z okresu przedwojennego autorstwa Jana Pędicha, nie tylko fotografa ale również wielkiego społecznika, burmistrza miasta, postaci niezwykle znanej i szanowanej. Te zdjęcia, które prezentowaliśmy przed laty są w naszych zasobach. Pozyskaliśmy je z Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy. Tam zachowało się kilkadziesiąt szklanych negatywów, na których uwiecznione zostały różne ważne wydarzenia z życia miasta z czasów zaborów, I wojny światowej i okresu międzywojennego.

Zdjęcia Jana Pędicha
Jan Pędich fotografował w swoim atelier nie tylko rodziny. Chętnie też robił zdjęcia swojego miasta, ponieważ uczestniczył w wielu tutejszych wydarzeniach. - Nawet kiedy uczestniczył w pracach komitetu budowy pomnika ks. Stanisława Brzóski, który stanął w 1925 roku na rynku w Sokołowie, nie zapomniał o aparacie fotograficznym - przypomina Maria Koc. - Odsłonięcie pomnika to była bardzo podniosła, patriotyczna uroczystość. Pędicha nie było jednak wśród oficjalnych gości, bo fotografował tę uroczystość i mieszkańców Sokołowa, aby pozostawić po tym wydarzeniu pamiątkę. Są to zdjęcia wykonane nie tylko z ulicy, rynku, balkonów, ale również z dachów pobliskich kamienic. Widać więc z jaką pasją i poświęceniem uwieczniał te wydarzenia.
Zasoby Sokołowskiego Ośrodka Kultury w ciągu wielu lat bardzo się rozrosły. - Posiadamy już ponad 1200 fotografii Sokołowa przedwojennego, a także z czasów II wojny światowej - informuje Maria Koc. - Są to fotografie zdigitalizowane w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk przez pana Piotra Jamskiego z Pracowni Fotografii Historycznej. Mamy je więc na nośnikach elektronicznych i nie ulegną już zniszczeniu.

Zbierane latami
Fotografie w Sokołowskim Ośrodku Kultury były zbierane przez wiele lat również przez poprzednich dyrektorów placówki - Wacława Kruszewskiego, Wandę Wierzchowską i Henryka Rosochackiego. Duży zbiór zdjęć Przeździatki pochodzi z archiwum rodzinnego Heleny Chądzyńskiej, córki Zbigniewa Malewicza, ostatniego właściciela dworu w Przeździatce. Część fotografii udostępnił też Żydowski Instytut Historyczny, gdy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa SOK organizował sesje popularno-naukowe i wystawy poświęcone sokołowskim Żydom. Jest też około 5000 zdjęć z lat powojennych: 50., 60., i 70. - Część fotografii udostępniły nam osoby prywatne, fundacje, stowarzyszenia i zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób te zbiory udostępnić mieszkańcom naszego miasta, żeby mogli je obejrzeć - mówi Maria Koc. - Marzy nam się fotoplastikon. Gdyby to się udało, to moglibyśmy w ciekawy sposób fotografie udostępnić. Klisze z fotografiami z lat powojennych również przekazaliśmy do Instytutu Sztuki PAN. Tam zostały zabezpieczone i zdygitalizowane.

Udostępnianie mieszkańcom
Zdjęcia, które znajdują się w archiwum SOK trzeba będzie opisać. To zadanie będzie z pewnością łatwiejsze dla fotografii bliższych współczesności. Wiele osób pamięta jeszcze tamte wydarzenia i osoby w nich uczestniczące. W opisaniu starszych zdjęć pomogą historycy, którzy dobrze znają dzieje Sokołowa i okolic. Jednym z pomysłów jest publikacja fotografii w formie albumów, które z pewnością cieszyłyby się dużym zainteresowaniem mieszkańców. - Jeżeli ktoś z Państwa posiada stare fotografie z okresu przedwojennego lub powojennego i chciałby się nimi z nami podzielić, serdecznie zapraszamy do Sokołowskiego Ośrodka Kultury - zaprasza Maria Koc. - W przyszłym roku zrobimy wszystko, aby część tych zbiorów udostępnić tak, by mieszkańcy mogli je obejrzeć i poznać historię Sokołowa Podlaskiego.

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe