70- lecie sokołowskiej biblioteki pedagogicznej

Z okazji tak dostojnego wieku, jubileuszowe świętowanie w sokołowskiej filii trwało cały tydzień. W poniedziałek w święcie wzięły udział dwie klasy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie wysłuchali wierszy lokalnej poetki – Ireny Filipczuk w interpretacji Pawła Kryszczuka.
Kolejnego dnia bibliotekę odwiedzili młodzi adepci sztuki rzeźbiarskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 i z Zespołu Oświatowego w Rozbitym Kamieniu. Siedemdziesięcioosobowa grupa uczniów miała możliwość dowolnej twórczej interpretacji tego, co da się wykrzesać z mydła. Powstały sowy, łodzie, rybki, kwiatki, serca i wiele innych figur, które zaskoczyły nawet rzeźbiarza Franciszka Pytla z 30- letnim doświadczeniem.
Trzeciego jubileuszowego dnia w bibliotece odbyły się warsztaty z Panią Ewą Mitowską – twórczynią ludową. W spotkaniu wzięły udział trzy klasy z sokołowskiej „Szóstki” i klasa z sokołowskiej „Jedynki”. Dzieci pod okiem Pani Ewy wykonywały ozdoby choinkowe z opłatka. Twórczyni ludowa opowiedziała również o dawnych tradycjach, związanych z adwentem i obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia. Duże zainteresowanie wzbudziły w maluchach dawne narzędzia do wypiekania opłatków.
Czwartego dnia w bibliotece pojawili się uczniowie z Zespołu Oświatowego w Rozbitym Kamieniu. Mieli oni okazję uczestnictwa w spotkaniu z Wiesławą Kwiek - autorką książek o regionie m.in. „Pieśń ujdzie cało... Historia i legendy Ziemi Sokołowskiej" i "Mgliste sny minionych dni". Była również prelekcja dla młodzieży z ZSCKR w Sokołowie "Chleb w literaturze", przeprowadzona przez Barbarę Tekieli.
Ostatni dzień hucznych obchodów był podsumowaniem całego tygodnia. Do biblioteki przybyli dyrektorzy szkół i przedszkoli, bibliotekarze, czytelnicy, uczniowie, dyrektorzy SOK-u i Biblioteki Miejskiej oraz dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach Dorota Salamon. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez kierownik placówki Elżbietę Lewczuk historii biblioteki – zarówno tej w Siedlcach, jak i naszej sokołowskiej filii. Następnie goście mieli chwilkę na złożenie przedstawicielom biblioteki życzeń z okazji tak dostojnego jubileuszu i wręczenie prezentów, którymi w głównej mierze były oczywiście książki. Następnie przedstawiciele biblioteki ogłosili wyniki konkursu na „Plakat promujący bibliotekę”, rozdali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Pierwszy etap konkursu w filii sokołowskiej wygrały: Laura Stańska z Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim i Anna Iwańska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Dziewczęta reprezentowały sokołowską placówkę w finale konkursu w Siedlcach. Laureatką GRAND PRIX została Anna Iwańska.
Kolejną atrakcją był koncert literacko-muzyczny w wykonaniu Anny Maliszewskiej i Michała Ostromeckiego.
Najważniejszym punktem obchodów było jednak oficjalne otwarcie i odsłonięcie czytelniczej ławeczki z piękną sową ze skrytką na książki, którą wykonał artysta ludowy – rzeźbiarz z Kolonii Dzięcioły Bliższe, a pomysłodawcą była Marianna Kobylińska. O każdej porze dnia i nocy można przyjść i wziąć książkę do domu lub przynieść własną, która już w domu jest niepotrzebna (bez wypożyczeń) na wzór Bookcrossingu.
Na koniec goście obejrzeli znajdującą się w placówce wystawę sokołowskich twórców i skorzystali z pysznego poczęstunku, przygotowanego przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Białobrzegach. Uczestników jubileuszu obsługiwali uczniowie ZSCKR w Sokołowie. Jak na taką okazję przystało, nie zabrakło również jubileuszowego tortu.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
K. W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu