70- lecie sokołowskiej biblioteki pedagogicznej
Z okazji tak dostojnego wieku, jubileuszowe świętowanie w sokołowskiej filii trwało cały tydzień. W poniedziałek w święcie wzięły udział dwie klasy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2. Uczniowie wysłuchali wierszy lokalnej poetki – Ireny Filipczuk w interpretacji Pawła Kryszczuka.
Kolejnego dnia bibliotekę odwiedzili młodzi adepci sztuki rzeźbiarskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 i z Zespołu Oświatowego w Rozbitym Kamieniu. Siedemdziesięcioosobowa grupa uczniów miała możliwość dowolnej twórczej interpretacji tego, co da się wykrzesać z mydła. Powstały sowy, łodzie, rybki, kwiatki, serca i wiele innych figur, które zaskoczyły nawet rzeźbiarza Franciszka Pytla z 30- letnim doświadczeniem.
Trzeciego jubileuszowego dnia w bibliotece odbyły się warsztaty z Panią Ewą Mitowską – twórczynią ludową. W spotkaniu wzięły udział trzy klasy z sokołowskiej „Szóstki” i klasa z sokołowskiej „Jedynki”. Dzieci pod okiem Pani Ewy wykonywały ozdoby choinkowe z opłatka. Twórczyni ludowa opowiedziała również o dawnych tradycjach, związanych z adwentem i obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia. Duże zainteresowanie wzbudziły w maluchach dawne narzędzia do wypiekania opłatków.
Czwartego dnia w bibliotece pojawili się uczniowie z Zespołu Oświatowego w Rozbitym Kamieniu. Mieli oni okazję uczestnictwa w spotkaniu z Wiesławą Kwiek - autorką książek o regionie m.in. „Pieśń ujdzie cało... Historia i legendy Ziemi Sokołowskiej" i "Mgliste sny minionych dni". Była również prelekcja dla młodzieży z ZSCKR w Sokołowie "Chleb w literaturze", przeprowadzona przez Barbarę Tekieli.
Ostatni dzień hucznych obchodów był podsumowaniem całego tygodnia. Do biblioteki przybyli dyrektorzy szkół i przedszkoli, bibliotekarze, czytelnicy, uczniowie, dyrektorzy SOK-u i Biblioteki Miejskiej oraz dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach Dorota Salamon. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia przez kierownik placówki Elżbietę Lewczuk historii biblioteki – zarówno tej w Siedlcach, jak i naszej sokołowskiej filii. Następnie goście mieli chwilkę na złożenie przedstawicielom biblioteki życzeń z okazji tak dostojnego jubileuszu i wręczenie prezentów, którymi w głównej mierze były oczywiście książki. Następnie przedstawiciele biblioteki ogłosili wyniki konkursu na „Plakat promujący bibliotekę”, rozdali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Pierwszy etap konkursu w filii sokołowskiej wygrały: Laura Stańska z Zespołu Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim i Anna Iwańska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim. Dziewczęta reprezentowały sokołowską placówkę w finale konkursu w Siedlcach. Laureatką GRAND PRIX została Anna Iwańska.
Kolejną atrakcją był koncert literacko-muzyczny w wykonaniu Anny Maliszewskiej i Michała Ostromeckiego.
Najważniejszym punktem obchodów było jednak oficjalne otwarcie i odsłonięcie czytelniczej ławeczki z piękną sową ze skrytką na książki, którą wykonał artysta ludowy – rzeźbiarz z Kolonii Dzięcioły Bliższe, a pomysłodawcą była Marianna Kobylińska. O każdej porze dnia i nocy można przyjść i wziąć książkę do domu lub przynieść własną, która już w domu jest niepotrzebna (bez wypożyczeń) na wzór Bookcrossingu.
Na koniec goście obejrzeli znajdującą się w placówce wystawę sokołowskich twórców i skorzystali z pysznego poczęstunku, przygotowanego przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Białobrzegach. Uczestników jubileuszu obsługiwali uczniowie ZSCKR w Sokołowie. Jak na taką okazję przystało, nie zabrakło również jubileuszowego tortu.
K. W.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu