29
2022
2012-09-14

32 rocznica powstania NSZZ Solidarność


2 września w Sokołowie Podlaskim odbyły się obchody 32 rocznicy powstania NSZZ Solidarność. To święto obchodzone jest zazwyczaj 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych z 1980 r.

W tym roku mija 32 lat od chwili, kiedy przedstawiciele strajkujących robotników i komunistycznej władzy podpisali historyczne porozumienie, dzięki któremu powstał pierwszy wolny i niezależny związek zawodowy „Solidarność”.

Koncert Voci Cantati
Z tej okazji w Sokołowie Podlaskim Komisje Zakładowe Niezależnego Samorządu Zawodowego „Solidarność” Powiatu Sokołowskiego oraz Sokołowski Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców miasta na uroczystą Mszę Świętą do kościoła Św. Jana Bosko.
Po mszy można było wysłuchać ciekawego koncertu w wykonaniu grupy Voci Cantati pod dyrekcją Bożeny Kaczmarek. Artyści przypomnieli najbardziej znane utwory kojarzące się z Solidarnością oraz walką o wolną Polskę. Utwory takie jak niezapomniane „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka, wprowadziły nastrój zadumy i refleksji, który towarzyszył zebranym na uroczystości związkowcom, delegacjom sokołowskich firm i instytucji oraz władzom miasta.

Strajki na Wybrzeżu
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” to ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 roku dla obrony praw pracowniczych, do 1989 roku również jeden z głównych ośrodków masowego ruchu oporu przeciw rządom Polski Ludowej. „Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
W połowie sierpnia w kontrolowanej przez partię prasie pojawiły się wzmianki o „przerwach w pracy w Gdańsku”. Cenzura zabraniała używania słowa „strajk” w oficjalnych przekazach, ale społeczeństwo orientowało się w sytuacji. Nawet po przerwaniu połączeń telefonicznych z Wybrzeżem Polacy byli na bieżąco informowani przez nadające z Monachium Radio Wolna Europa, które przekazywało im wiarygodne wiadomości z kraju. Rolę łączników spełniali ponadto kolejarze, pocztowcy i transportowcy. W rezultacie już 18 sierpnia w Stoczni Szczecińskiej wybuchł strajk, na którego czele stanął Marian Jurczyk. Do 21 sierpnia strajki rozlały się na cały kraj. Stanęła większość zakładów pracy w Gdańsku, Szczecinie i innych miastach Wybrzeża. Wydobycie wstrzymało szereg kopalni na Górnym Śląsku. Gdański MKS reprezentował pod koniec sierpnia ponad 600 przedsiębiorstw z całego kraju.

Rejestracja Związku
Protesty robotników w czerwcu 1956 i w grudniu 1970 władze stłumiły siłą. Tym razem było inaczej. Zasięg protestów z sierpnia 1980 roku był tak wielki, że partia została zmuszona do negocjacji. 21 sierpnia do Gdańska przybyła Komisja Rządowa z Mieczysławem Jagielskim, a do Szczecina z Kazimierzem Barcikowskim. 30 i 31 sierpnia oraz 3 i 11 września przedstawiciele komitetów strajkowych oraz rządzącej partii podpisali Porozumienia Sierpniowe. Na ich mocy 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Rezultatem podpisanych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu porozumień było utworzenie, i w konsekwencji zarejestrowanie przez sąd, związku. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 roku przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.
Tegoroczne uroczystości w Sokołowie Podlaskim przebiegały skromnie. Po mszy uczestnicy udali się pod pomnik Czynu Niepodległościowego. Tam składano wiązanki i kwiaty, aby upamiętnić wydarzenia sprzed ponad trzydziestu lat oraz oddać hołd bohaterom tamtych dni.
Patronat honorowy nad uroczystością objął Burmistrz Miasta Sokołów Podlaski Bogusław Karakula.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe