100-lecie Odzyskania Niepodległości w Kosowie
100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowa rocznica w historii naszej państwowości. Obchody ogarnęły cały kraj
i wsparte zostały przez szereg programów, projektów rządowych oraz samorządowych.
W Kosowie również przybrały one charakter wielowymiarowy.
We wrześniu MGOK wydał obszerną monografię „Podlaskie drogi do Niepodległości”, o której szeroko mówiono na antenach Katolickiego Radia Podlasie, Radia Dla Ciebie oraz Radia Lublin, a także przy okazji spotkań autorskich i wykładów w Kosowie Lackim, Radzyniu Podlaskim, Białej Podlaskiej, Sokołowie Podlaskim i Małkini. Towarzysząca premierze konferencja zgromadziła szeroką publiczność.
W piątek 9 listopada kosowskie szkoły wzięły udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu we wspólnym śpiewaniu hymnu o godz. 11.11.
W niedzielę 11 listopada, głównego dnia obchodów, kosowskie świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą zainaugurowaną odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego
(w ramach ogólnokrajowej akcji ministerialnej Niepodległa do hymnu #niepodlegladohymnu). Zaraz po nim rozbrzmiały słowa Bogurodzicy – pieśni od czasów średniowiecza pełniącej nieformalną rolę hymnu.
W nabożeństwie udział wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście, przedstawiciele władz samorządowych oraz poczty sztandarowe kosowskich szkół oraz OSP z Kosowa Lackiego, Telak, Łomnej, Buczyna i Rytel Święckich.
Po Mszy koncelebrowanej przez proboszcza ks. Kan. Pawła Anusiewicza i ks. Jarosława Wojasińskiego, odprawionej w intencji Ojczyzny, odbył się koncert Macieja Miecznikowskiego „Wyśpiewać 100 lat Niepodległości”. Znany muzyk, piosenkarz i prezenter telewizyjny w trwającym ponad godzinę występie dał barwną muzyczną opowieść o bohaterach walki o niepodległość, wydarzeniach z nią związanych i własnych kontekstach rodzinnych, które się z nią splotły. Publiczność ochoczo towarzyszyła artyście wokalnie.
Po koncercie dyrektor MGOK Ewa Rutkowska i burmistrz Jan Słomiak w imieniu lokalnej społeczności podziękowali muzykowi a także ks. proboszczowi, który był organizatorem koncertu, wręczając kwiaty oraz okolicznościowe publikacje wydane przez nasz Ośrodek Kultury.
Wieczorem, o godzinie 17.45 zebraliśmy się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród dużej liczby zgromadzonych był Senator Waldemar Kraska, Burmistrz Jan Słomiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki Stanisław Kuziak, członek zarządu powiatu sokołowskiego Longina Oleszczuk, radna powiatowa Ewa Kraska, radni powiatowi nowej kadencji Urszula Krzymowska i Andrzej Kietliński, radni gminni Ewa Arciechowska, Barbara Skibniewska i Krzysztof Grzymała oraz dyrektorki miejscowych szkół Hanna Przesmycka i Grażyna Niemierka. Kombatantów reprezentował pan Leonard Domański.
Po okolicznościowym przemówieniu Burmistrza, delegacje w asyście harcerzy złożyły wieńce pod pomnikiem, po czym przy huku wystrzałów, z pochodniami w rękach korowód ruszył w stronę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Na placu przed MGOK odbyły się krótkie pokazy artystyczne dzieci z przedszkola i kosowskich szkół oraz harcerzy.
Sam przemarsz z pochodniami był nawiązaniem do tradycji przedwojennych. Pomnik Marszałka odsłonięto 11 listopada 1932 r. W okresie międzywojennym przed pomnikiem odbywały się patriotyczne uroczystości. Obchodzono głównie rocznicę Odzyskania Niepodległości, w której to liczny udział brali mieszkańcy Kosowa, wśród nich peowiacy, legioniści i weterani wojny 1920 roku. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej brali ochoczo udział w wieczornym marszu z pochodniami w rękach. Kończyły się one przed pomnikiem, przy którym honorową wartę trzymała miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.
Po uroczystościach przywożono beczkę smoły i podpalano ją na rynku. Wszyscy mieszkańcy radośnie bawili się przy ogromnym ognisku.
Nasze uroczystości zakończyły się pokazem fajerwerków, a na wszystkich zgromadzonych czekała gorąca grochówka przygotowana tradycyjnie przez Ewę Arciechowską.
Wewnątrz MGOK można natomiast było obejrzeć wystawy „Z Kosowa ku Niepodległości” (opracowana przez MGOK) oraz „Tak powstała Niepodległa” przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa”.
Info / Fot: MGOK w Kosowie Lackim
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu