29
2022
2021-07-27

100- lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyrozębach


W niedzielę 25 lipca w Wyrozębach odbyły się obchody setnej rocznicy powstania OSP Wyrozęby, która wypadała w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię COVID-19 uroczystości zostały przełożone na ten rok.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką pododdziałów strażackich przy strażnicy OSP Wyrozęby i przemarszem do kościoła parafialnego. Podczas Mszy Świętej, w której zebrani modlili się w intencji strażaków, nastąpiło również poświęcenie odnowionego sztandaru OSP Wyrozęby.
Po nabożeństwie i ponownym przemarszu pododdziałów strażackich na teren strażnicy OSP nastąpił uroczysty apel. Rozpoczęto go od przywitania gości, pośród których znaleźli się m. in. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, posłowie Krzysztof Tchórzewski, Henryk Kowalczyk, Maciej Górski, Marek Zagórski, Marek Sawicki, członek prezydium zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych druh Wojciech Wicherski, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, członek zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Starosta Powiatu Sokołowskiego Elżbieta Sadowska, Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, komendant Powiatowy PSP st. bryg Tomasz Wilk, wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk, przewodniczący Rady Gminy Repki Adam Czarnocki, radni i pracownicy urzędu gminy Repki, strażacy z różnych jednostek z terenu powiatu sokołowskiego, władze samorządowe, miejscowi księża oraz mieszkańcy.
W dalszej części spotkania zgromadzeni poznali historię jednostki OSP w Wyrozębach, która wygląda następująco:
Do przełomu XIX i XX wieku w zaborze rosyjskim nie można było organizować się w stowarzyszenia straży ogniowej. Dopiero w 1906 r. pozwolono na zakładanie takich straży w osiedlach i wioskach, a podczas I wojny światowej zaczęły powstawać straże ogniowe w celu ratowania dobytku podczas pożarów. Dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. i już w wolnym kraju zaczęły się organizować Ochotnicze Straże Ogniowe w poszczególnych miejscowościach. Ochotnicza Staż Ogniowa w Wyrozębach powstała w 1920 r., w następnym roku dwóch druhów z Wyroząb wzięło udział w szkoleniu strażackim w Siedlcach (Wiktor Skwierczyński i Józef Czarnocki).
Pierwszą siedzibą straży był budynek Spółdzielni Spożywców ,,Czuwaj” w Wyrozębach Podawcach, a następnie murowany budynek w Wyrozębach Konatach. Rozkwit straży nastąpił dzięki aktywności ówczesnego proboszcza parafii Wyrozęby ks. Dominika Bożyka (1926-1934), który był wtedy prezesem straży ogniowej. Ówczesna straż dysponowała jedną sikawką, dwiema beczkami drewnianymi na wodę i jedną żelazną oraz jednym wozem z zaprzęgiem konnym i innymi środkami gaśniczymi, jak drabina, bosaki i tłumice. Strażacy uczestniczyli w szkoleniach, brali udział w zawodach sportowych i wspierali ogólnokrajowe akcie Ochotniczych Straży Pożarnych.
W okresie II wojny światowej niemieccy okupanci zawiesili działalność OSP, jednak w dalszym ciągu strażacy uczestniczyli w akcjach gaśniczych na swoim terenie. W nowej rzeczywistości społeczno-politycznej PRL-u działała Straż pożarna pod nadzorem ówczesnych władz politycznych. Strażacy otrzymali nową motopompe zwaną „Baśka" o dużej wydajności zainstalowaną pierwotnie na wozie konnym. Działa ona do końca lat 60-ych XX wieku.
Nową remizę strażacką wybudowano w Wyrozębach Podawcach i oddano do użytku w 1975 r. Wtedy strażacy otrzymali sztandar i nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Żuk, a w 1998 r. kolejny samochód strażacki typu „Jelcz". W nowym gmachu do 2014 r.
działał także Klub Rolnika, a w latach 1976-1995 Biblioteka Wiejska. Na piętrze remizy mieści się sala widowiskowa, w której odbywały się zabawy taneczne. Nadal służy ona jako miejsce strażackich i wiejskich spotkań mieszkańców.
Od 1988 r. przy OSP Wyrozęby działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza związana z miejscową Szkołą Podstawową. Strażacy ciągle doskonalą swoje umiejętności gaśnicze ratunkowe, występując w zawodach strażackich na różnych szczeblach i zdobywając nagrody i medale w zawodach sportowo-pożarniczych.
Od 2000 r. OSP w Wyrozębach należy do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gasniczego. W tym też roku OSP w Wyrozębach otrzymała nowy sztandar. Strażacy corocznie obchodzą swoje święto patronalne św. Floriana, każdego roku wystawiają wartę honorową przy Grobie Pańskim w kościele parafialnym podczas Triduum Paschalnego i przygotowują ołtarz strażacki na procesję Bożego Ciała. Remiza strażacka jest miejscem spotkań druhów strażaków i wiejskich zebrań społecznych oraz głównym ośrodkiem życia ­społeczno-kulturalnego wioski.

Po wysłuchaniu historii jednostki nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń. OSP w Wyrozębach została odznaczona za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa Rzeczpospolitej Złotym Znakiem Związku OSP RP.

Kolejnym punktem obchodów było odznaczenie dyplomami uznania najbardziej zasłużonych druhów z jednostki, którzy szczególnie przyczynili się do jej rozwoju. Wśród zasłużonych znaleźli się: Wiesław Piekart, Krzysztof Wasilewski, Paweł Krasowski, Krzysztof Felczuk, Piotr Bazylczyk, Andrzej Bazylczuk, Karol Błoński, Jerzy Czarnocki, Marek Nasiłowski, Bogdan Czarnocki i Piotr Nasiłowski.

W dalszej części uroczystości strażacy wręczyli podziękowania i pamiątki wszystkim, którzy wpierają ich jednostkę. Następnie ks. proboszcz Parafii w Wyrozębach Robert Nowaszewski poświęcił nowy samochód bojowy, który następnie został uroczyście przekazany strażakom. Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN kosztował ponad 833 tys. Dofinansowano go ze środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (380 tys. zł), Komendy Głównej PSP (100 tys. zł), samorządu Mazowsza (100 tys. zł), Fundacji LOTOS 20 tys. zł) i budżetu gminy (prawie 154 tys. zł).

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy przekazali strażakom słowa uznania, dyplomy oraz prezenty. Jednostka otrzymała m. in. nową torbę ratowniczą, która miejmy nadzieję będzie używana jak najrzadziej.
Po oficjalnej części spotkania na placu OSP w Wyrozębach rozpoczęła się zabawa ludowa, która trwała do późnego wieczora.

 














































 





K.W.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe